2025. július 26., szombat

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#9415
"A Szaharában sohasem volt esõerdõ, vagyis egyenlítõi éghajlat." Már megint nemes egyszerûséggel, játszi könnyedséggel húzunk rá 6-8 millió négyzetkilométerre egy sablont. Amúgy nem igaz az, hogy nem volt a mostaninak megfelelõ egyenlítõi éghajlat (trópusi esõerdõ, ha köppenkedünk) a mai Szahara területén. Elég csak a miocénig visszamenni.
#9411
A Szaharában sohasem volt esõerdõ, vagyis egyenlítõi éghajlat. Az ellenben tudomásom szerint elõfordult az elmúlt földtörténeti korokban, hogy a féléves esõk öve (a szavanna öv) dél felõl elfoglalta a sivatag egy részét.
A jégkorszak idején pedig a mediterrán klímának volt nagyobb területe északon.
Érdekesség, hogy a paleontológusok véleménye szerint az emberi faj bölcsõje az egyenlítõi Afrikában ringott, onnan rajzottunk szét Eurázsia, illetve Óceánia felé, majd késõbb Amerikába. De a vándorlás csak akkor volt lehetséges, mikor a Szaharában nedves éghajlat uralkodott. A sivár, életellenes sivatagi tájakat az õsember nem tudta átszelni. Két hullámban zajlott a migráció: az elsõ nedvesebb korszakban a homo erectus vándorolt ki. Az õ közvetlen leszármazottja, pl., a neandervölgyi ember.
Az elsõ elvándorlási hullám után Észak-Afrika százezer évekre újra elsivatagosodott, a hominidák az egyenlítõ térségében rekedtek. Majd következett a második nedves korszak, a homo sapiens vándorlásának kezdete. Ez pontosan ugyanazon a nyomvonalon járta végig kontinenseket, mint jóval korábban az erectus. Szintén a paleontológusok állítják, hogy a neandervölgyi õslakosság, és a bevándorló homo sapiens Európában találkozott. Érdekes egy találka lehetett. Volt olyan vélemény, hogy a sapiens kiirtotta a neandervölgyit. Most inkább az az álláspont, hogy összekeveredtek egymással. Egyik-másik embertársunk arcvonásait elnézve, hihetõnek tarthatjuk ezt az állítást. laza
#9410
Annak a mondtanak, hogy "Kutatások szerint a Szahara egykor virágzó esõerdõ paradicsom volt." nem sok köze van ahhoz, hogy
"A sivatagról annyit, hogy ott ritkán ugyan, de óriási zivatarok, felhõszakadások lehetnek."
#9409
Ezt így tudom én is, ill. szerintem sokan mások is.
Kutatások szerint a Szahara egykor virágzó esõerdõ paradicsom volt.
#9408
A sivatagról annyit, hogy ott ritkán ugyan, de óriási zivatarok, felhõszakadások lehetnek.
Dél felé nagyon megnyúlt teknõk hideget advektálhatnak ide a magasban, és szintén advekció révén a megfelelõ nedvesség is oda kerülhet. A termikus trigger pedig több mint adott.

Link

Az "amõba" egyik lába éppen Észak-Afrika keleti része fölé nyúlik. Itt éppen annyi (15 fok) a hõmérséklet 850 hepán, mint Nyugat-Európa fölött!
#9405
Jól elázik Arábia, és a környezõ országok sivatagjai, nagy területen van igen erõs konvekció, ránézésre éjszaka (ott épp megy le a Nap) simán MKR fejlõdik.

Utolsó észlelés

2025-07-26 02:42:26

Dorog - (137m tszf)

21.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.