2025. április 29., kedd

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#504
Hadd idézzem a kislexikont.

"Tornádó: Hevesen forgó légoszlop, amely gomolyos szerkezetû felhõbõl (rendszerint zivatarfelhõbõl) nyúlik le, és kapcsolatban van a talajfelszínnel."

A portölcsér külön címszó, arról ez olvasható: "A tornádókkal ellentétben nincsen semmiféle kapcsolatuk konvekciós felhõzettel."

Ebben a cikkben konkrét példa is van "egyszerû" záporos Cu-ból képzõdött tornádóra (2006. aug. 7., Velencei-tó): Link
#503
Nem akarok vitatkozni veled, de a források sem mindig mondanak igazat. Én a tornádóra értettem. Én még életemben nem láttam olyan cikket, ahol a tornádónál nem Cb-t emlegetnek, ezek szerint helytelenek, ugyanis a metnetes kislexikon a portölcsért is ide rakja. A felhõtölcsér enyhébb kategória, itt más felhõtípus is belép. A holland eset viszont tornádó volt. Ezt meg is erõsítették. Ha ezt is megcáfolod inkább írj inkább e-mailt.
#500
Ns-be is lehet beágyazott Cb, valószínû ez lehetett Hollandiában, ugyanis csakis kizárólag ebbõl a felhõtípusból lehet ilyen járulékos képzõdmény. Tuba, tornádó mindenkinek triviális, hogy csak Cb-bõl lehet, mivel csak ezen felhõtípus képes elérni a tropopauzát.
Bár kicsit elgondolkodtam azon, hogy a szélerõmûvek egy max. 50m magasságig (vagy tovább is?) növelhettek a tornádó kialakulásának kedvezõ légköri paramétereken. Az tény, hogy az eset különös és elgondolkodtató.

Utolsó észlelés

2025-04-29 21:10:21

Romhány - Dózsa György út.

10.9 °C

00000

RH: 77 | P: 1022.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.