Teljesen egyet értek veled, nem is általánosítottam, csak szerintem a Dunántúlon mindig magasabb a lehulló hó mennyisége, mint itt keleten. Lehet mindkét helyen hasonló csapadékmennyiség, de itt mindig esõvel kezdõdik... legalábbis a legtöbb esetben. Emlékeim szerint nagyon sok olyan havazás volt mediterrán ciklonokból, ami éjszakánként 10-15 cm lehullott és megmaradt havat eredményezett, de erre rendszerint nappal esõ esett és olvasdt is. Ez bizonyítja, hogy mennyire érzékeny ezen a terület a csapadékhalmazállapot változásra és mennyire számít akár az alsóbb légrétegek hõmérséklete.

Ha jól emléxem az elõzõ télen alig esett hó, ha esett is, akkor nem haladta meg nagyon a 4-5 cm-s vastagságot a lehulló mennyiség..., de megannyi ciklon és front haladt át felettünk akkor. A radar szerint is volt csapadék sok esetben, de vajon miért nem éreztünk ebbõl semmit? Talán az erõs 925hpa-s szél elpárologtatta? - erre kérem válaszoljatok. Ha valaki tud GFS archivumot vagy valami hasonló dolgot, azt kérem, hogy linkelje már be.

Visszatérve a ciklonos témához tényleg gyengíti az ÉNY felöl érkezõ frontokat a Tátra, de még ígyis jobban emléxem az olyan helyzetekbõl esett havakra, amik lehet hogy nem votlak olyan nagy intenzitásúak, mint a mediterrán ciklonokból remélt havazások, de legalább megmaradt. Az az 1990es évek végén lehulló hatalmas hómennyiség meg nem azért volt, mert 3 napon keresztül gyakorlatilag beragadt a ciklon felénk, de közben folyamatosan érkezett a fagyos levegõ észak felöl? (mert ugye erõs északi szélre emléxek)

Egyébként tényleg nagyon jól van szemléltetve az oldaladon, most olvasgatom.