Ma voltam gombászni, szedtem õzlábgombát, laskát és fenyõalját is.
A szõlõhegyet járva azon filóztam, ha most bejönne egy két-három hetes elõoldal 10-15-17 fokokkal, lehet hogy az alacsonyabb hõigényû gyümölcsfák kivirágoznának.
Sõt, mindez úgy is lehetne, hogy nem lett volna ennyire esõs a nyár, vagy csak jobban lettek volna permetezve a szõlõk (igaz 1783-ban nem permeteztek úgyhogy ez csak fikció), de amennyiben a szõlõk levélzete megmaradt volna, most szõlõlevéltõl sárgulna a hegy.
Sõt!
A szõlõ másodtermését itt szentmártonszõlõnek nevezik, mert Szentmárton napján szokták szedni.
Amennyiben nem ilyen pocsék esõs nyár lett volna, akkor most az összes szentmártonszõlõ meg lenne érve, kisebb szüreteket lehetne tartani.
Tehát nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy beírják a "kalendáriumba", hogy 2014-ben kétszer szüretelték a szõlõt és Karácsonykor virágoztak a fák.
A nagyon közel vagyunk hozzá az nem úgy értendõ hogy mindig közel vagyunk hozzá, hiszen csak nem kell fagy decemberig és kész, hanem most nincs fagy december 8-át írunk, és amennyiben bejönne egy déliszeles elõoldalas helyzet, ami még bejöhet, akkor akár meg is történhet.
Egy idõjárásban rendkívül jártas barátom mesélte ma épp ennek kapcsán, hogy 1966 nyarán valami anomália miatt kivirágoztak az almafák nyáron, majd a másodvirágzásból októberre megérett a nyárialma.
Találgattuk hogy jégesõ vagy sok csapadék vagy mi miatt virágozhattak újra, megnéztem, és Szombathelyen júniusban 108 mm, júliusban 171 mm, augusztusban 112 mm esõ hullott, majd szeptemberben 32 mm, októberben 43 mm.
Nem kizárt, hogy itt felénk még több esõ volt a 3 nyári hónapban.
Azaz száraz és meleg szeptember és október volt, így a hûvös és csapadékos nyárban kivirágzott nyárialmák beértek októberre.
Tehát ha valakinek almaültetvénye volt, akkor kis túlzással kétszer szüretelhetett volna almát.
Egy jégesõ után is ez a helyzet, letarol mindent a jég, majd kivirágzik minden újra.
Csak a Réthly könyv kapcsán jutott eszembe, olvasni ilyen durva dolgokat, hogy ekkor meg akkor mik történtek, hogy tavasszal fürödtek a folyókban, kétszer arattak vagy szüreteltek, ezek ugyanilyen anomáliák miatt jöhettek létre, mint amik most vannak nálunk.