Már volt róla, szó, hogy idén a jég elég vastagon maradt fent északon.
Az okokat próbáltam keresgélni, és amire gondoltam beigazolódni látszik, mégpedig, hogy az északi zonális áramlás valamiért idén fõként a nyár második felében elég jelentõs lett az elmúlt évekhez képest. Így nincs nagy hõcsere észak-dél között ezáltal a jég is vastagon tudott maradni.
Elõbb ezért alakult ki a szokatlan Brit anticiklon és sajnos nálunk ezért lett júliustól száraz az idõ. A hõhullámok nálunk sem voltak jelentõsek, igaz 40 fok megvolt, de hosszú nagy kánikula nem alakult, ki. A 40 fok a száraz idõnek köszönhetõ, és ki tudott rugódni ezáltal az állapotgörbe.

Tovább vizsgáltam és érdekes eredményre jutottam, Grönlandon a belsõ területeken egyáltalán nem alakult ki pozítiv hõmérséklet, ráadásul pl Kanada északi vidékein is szokatlanul hideg maradt az idõ és bizony ott már az elmúlt évekkel ellentétbe sokfelé beköszöntött a tél igen korán, fagyokkal havazásokkal.

A legjobb sarki kutató állomást használtam fel, Eurekat íme az elmúlt hónap 2013:
Link
Bizony téli a fagyos napok és havazás van fent már 8 cm vastag a hótakaró, szokatlanul és igen korán

Az elmúlt 12 év hasonló idõszaka ott:
2000: Link
2001: Link
2003: Link
2004: Link
2005: Link
2006: Link
2007: Link
2008: Link
2009: Link
2010: Link
2012: Link

2002 és 2011-ben nincs adat ezekbõl n napokból, igaz nem zongoráztam végig de a többi állomáshoz viszonyítva nem lehet jelentõs változás:-)
Itt messzemenõ következtetést nem szabad levonni, a történet annyi, hogy a nyugati áramlás északon az elmúlt 10 évhez képest erõsebb, ok látszólag nincs de mégis valahol keresendõ. Lehet újabb periódus kezdõdik? Vagy csak kisiklása a légköri folyamatoknak? Nem lehet tudni, de véleményem szerint még nem jött el az ideje. A tél milyen lesz? Senki nem tudja, bárhogy változhat a helyzet még:-)

Csak érdekesség, hogy idén mennyire tél van már fent három évet találomra kiválszatottam egy hónappal késõbbi idõpontban: Íme:

2005:
Link
2010:
Link
2000: Link

A legkorábban a hideg 2000-ben indult meg de ekkor sem ilyen korán mint idén:-)

Európa északi vidékein pl a Sarki-Ural környékén is megérkezett az elsõ hideghullám fagyokkal hózáporokkal, ez is korai még.