Ma tartottam egy kis szünetet egyéb dolgaimban, és belenéztem a modellekbe, meg a fórumba.
Ha az itteni fáklyákra nézek, úgy tûnik, hogy a magaslégkörben erõsen változékony lesz a kép a légtömegek tekintetében. Míg a következõ egy hétre a GFS-fáklya szinte állandó T850-et jelez elõre, addig 500-on erõs a hullámzás, és ezekhez a hullámokhoz bizonyos fázisukban csapadék is tartozik. 9-10-én pl. 30°C közelébe kerülõ Vertical total sejthetõ, ami a gyors nyomásemelkedés mellett hózáporos idõt sejtet, akár a hózivatarok lehetõsége is benne van a pakliban.
Ez pedig emlékeztetett engem egy korábbi felállásra.
Meg is néztem gyorsan, és egy mély ciklont láttam vonulni a térképeken. Ez a ciklon viszont úgy összekeveri a modellfutásokat, hogy az ENS-fáklya 11-ére már szinte használhatatlanná válik Nyugat-Európában. Annyi tekinthetõ biztosnak, hogy 10-e körül lesz egy ÉNY-i front, vagy ciklon betörés Közép-Európában, de az idõjárást már erre is nehéz elõrejelezni. Az még elég valószínû, hogy elõtte lesz elõoldal, de ez gondolom nem újdonság.
Ami kivehetõ, hogy 8-9-étõl folyamatos nyomásemelkedést mutatnak a fáklyák az Észak-Atlanti térségben és északon (Izland, Brit-szk, Franciao, Skanbinávia), viszonylag gyenge azori AC mellett. Ennek vége fáklyatagtól függõen 12-e és 25-e közé esik. Tehát a mostani makrohelyzet, illetve az abból következõ folyamat nem stabil. Lehet, hogy egy gyorsan lezajló ciklust látunk? Mintha említette volna valaki. Ez hamar, akár már 15-ére visszatérõ mediciklonos hajlamot sugall számomra.
Stabil blocking van a Távol-keleten, azon kívül a jet inkább zonális kinézetû mindenhol. (Ez a tél elején volt gyakran látható kép.)