Bár én nem vagyok állandó balatoni lakos, de, ami a nyarakat illeti, én is a Balatonnál nõttem fel -hiszen 1973 óta minden nyarat itt töltöttem (és az õszbõl, tavaszból, sõt télbõl is elég sok idõt)
Igaz, nekünk Csopakon, tehát a tó keleti részén van házunk. Szóval, jól ismerem errefelé a szeleket, zivatarokat. Egy biztos: lényegesen több az akció a keleti medencében is, mint pl. a Kisalföld középsõ tájain. A leggyakoribb eset, hogy a zivatar a Tihanyi-fsz. "nyaka", ill. Aszófõ irányából (tehát nyugatról) vonul fel. A kifutószél viszont ilyen esetben is bakonyi "fõszél": északnyugati.
Jöhet a zivatar északnyugatról, Veszprém-Nagyvázsony irányából, de ez már jóval ritkább, és fõleg hf mögött, a beáramló hideg levegõben mozgó záportömbök esetén fordul elõ.
Érdekes módon a zivatarcellák sokszor a szemközti, somogyi parton erõsödnek igazán meg.
Balatonfüred környékén egyáltalán nem ritka a lassú mozgással k, ék felõl (Balatonalmádi, Fûzfõ irányából) érkezõ zivatar. Az ilyen zivatarok fõleg nyár derekán, második felében gyakoriak, ezek hidegfronthoz nem kapcsolódó, "helyi" zivatarok.
Siófok felõl, a tavon átkelõ zivatar igen ritka.
Keszthely ilyetén viszonyait egyáltalán nem ismerem, de azt látom a radarképekrõl, hogy fejlett cellák elég sokszor érintik a térséget. zivatar