Rég szólaltam már meg itt, ám elveszi kedvem az irdatlan mennyisségû beírás átolvasása és a sok kesergés és érzelmi hullámzás, ám ez legyen az én problémám, he-he !

Lehet, hogy hosszú leszek, elõre is elnézést:

Norbi: A nyári és téli csapadékhozamokban óriási különbség van, pont a nyári konvekció csap.többszörözõ hatása miatt, télen már területi átlagban lejövõ 20-30mm is óriási hozam tõlük minálunk.

Íme a hó és ziv-lesen fórumba írt írásom, ide is kapcsolódik:

Az az orbitális ciklon, hiába volt 950hPa alatti, északnyugat felé halad, még az is pattan le a kontinens magasnyomásáról.
Ami észrevehetõ az elmúlt 24h nyomáseloszlásán:
Igazi párharc van az óceános végighúzódó frontálzóna és a kontinenst átszelõ Ac-tengely között.
1: A déli szakaszon az Ibériai-félsziget irányából újra terjeszkedõben van a magasnyomás, és ennek ütközik a ciklonrendszer déli frontálzónája.
2: A Dny-ÉK irányú Ac-tengely északi szakasza is terjeszkedik nyugatra (a Baltikumtól északra-északkeletre majd 10hPa-t emelkedett a p, keleti irányból az elmúlt 24h-ban).
3: Közte csak az Északi-tenger felõl van csak kisebb alacsonynyomású térnyerés, úgy hogy az óceáni ciklonok nyugat felé mozdultak, csupán az Ac-tengely ott a leggyengébb.

Azaz igen érdekes a nyomáseloszlás alakulása és leszûrhetõ összességében, hogy erõsödni látszik a kontines felett újra a magasnyomás, emiatt még lehetnek fordulatok a modellfutásokban, a középsõ szakaszban történtekre leszek kíváncsi a következõ 24h-ban, az dönti el a jövõ hét idõjárását.

A med. ciklonok ügyében a szokásosat mondom, a genezisig nem alkotok várakozást (pláne most, hogy nagyon kevésen múlhat majd a dolog), ám fontos tényezõ addig az ÉK-re beszoruló hidegpárna.
Viszont akármi lesz, kedvemre van a várható változás, a változékony jelleg beköszönte, a kedvencemmel (med.ciklon, pedig ÉK-en hozhat kitekert meleg-advekciót, ám elõre ezt megmondani nem lehet, a modelleket nem is nézem ezügyben) megspékelve, ill. a hibrid irányítás miatti ÉK-i lehetõségek (pl. csütörtök).