Kérdések és válaszok
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
Szerintem egy keleti blokkoló AC, a ciklon "beragad", vagy kitér az AC elõl északias, esetleg ÉNY -i irányba. Valóban ez (ÉNY-i irányú) a legritkább. Nem kell azonban, hogy ÉNY felé térjen ki a ciklon. Általában amikor ezekrõl a ciklonokról beszélünk annak legtöbbje a Balkán térségében beragadt, veszteglõ mediciklon, ennek áramlási rendszerében DK - K felõl érkeznek a csapadékzónák, ezt térségemben , és a nyugat Dunántúlon gyakran erõs, viharos ÉK -É -i szél kíséri, igen komoly hófúvásokat okozva akár. Totál hátoldal, és a totál kedvenc!
Nem igaz, hogy ez a Dunántúlon nem okoz(hat) komoly havazásokat. A torlódásos (orografikus) csapadék igen kiadós is lehet a NY -DNY Dunántúlon. Nálam 2006.03.13- án volt ilyen tipusú ciklon, azóta sem volt itt hóvihar. Itt pl. nagyon bejátszott az imént említett orografikus hatás! Link
