Épp ma fogalmazgattam a fejemben azt a kérdést, hogy pl. a déli, vagy itt nyugati-délnyugati országrészben a nem mezociklonális tubák és tornádók esélye sokkal kisebb, mint pl. Siófok-Székesfehérvár-Tatabánya-Veszprém körzetében, illetve északkeleten, lényegében ez a két fõ nem mezociklonális tornádós hely. Ennek oka gondolom az, hogy amikor fordul az áramlás, vagy valami ciklonközéppont van felettünk, akkor ezek azok a helyek, ahol pont fordul, kis területen belül változik drasztikusan az áramlási irány, ez okoz tubákat és tornádókat.
Nem tudom, ez korábban is tudott volt-e, vagy esetleg amióta megszaporodtak ezek a tubás-tornádós észlelések (amik száma természetesen nem a klímaváltozás következményei és a világvége elõzményei, hanem a digitális fényképezõk elterjedése és a "mindenkitubátakarésmindenttubánaknéz" mozgalom miatt nõtt meg), azóta fordítódik rá kicsit nagyobb figyelem. Mindenesetre talán összefüggésbe lehet hozni a Te kérdésedde!

Egyébként a "legkonvergensebb" terület szerintem egyrészt Zala-Somogy, aztán van a két lyukon, északnyugaton és északkeleten befúvó szél összeáramlása a középsõ országrészben, aztán így tovább.
Nagyon jó kérdést vetettél fel, az ország tipikus vagy speciális áramlási viszonyaira is adhat választ egy ilyen tanulmány, és sajnos úgy gondolom, ezen áramlási szituációk, a környezõ hegyek áramlásmódosító hatásai terén bõven lenne mit kutatni, aminek mind elõrejelzési, mind klimatológiai jelentõsége lenne.