2025. július 19., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#3216
Link
Ezen az oldalon szabadon választhatsz, hogy rekonstruált adatokból szeretnél választani:
Link
vagy inkább historikus adatok feldolgozásából származó reanalíziseket:
Link
vagy pollennel kapcsolatosan
Link
akár keresve az adatbázisban az adat típusa, vagy a szerzõ, vagy terület alapján
Link
vagy a gcm (global climate model, globális éghajltai modell) általi eredményeket akarod megtekinteni
Link
és még lehetne sorolni.
Kellemes böngészést! nevet
#3215
Naná, hogy érdekelnek! :-) Elõre is nagyon köszönöm a linket!
#3214
Az éghajlatkutatásban proxy adatoknak hívnak minden olyan idõjárási információ a múltról, melyek nem a hagyományos meteorológiai mûszeres mérésekbõl származnak. Magyarországra vonatkozó proxy adatok igen kevés számmal vannak sajna - ha vannak. Az írásos feljegyzések jól egyeznek egyébként zömében a proxy adatok segítségével rekonstruált légnyomási, hõmérsékleti mezõkkel. Amikor elkészítettem az elsõ hõmérsékleti rekonstrukciót (ez a troposzféra alsó ~500hPa-os rétegéne átlagos virtuális hõmérséklete (nagyjából megegyezik a valós hõmérséklettel) volt) hazánkra 1659ig visszamenõleg, leelenõriztem ezekkel a feljegyzésekkel. Elsõsorban az extrém évekre voltam kíváncsi, hogy visszaadta-e.
Ha érdekelnek adatok, akár világ más tájáról szívesen adok egy oldalt, ahol szabadon lehet bújni akár a jégfurat mintákból származó különbözõ izotópok alakulását, vagy a tengervíz karbonát tartalmának alakulását stb.....
#3213
Az nem lehet, hogy valami védelme volt korábban annak a fügének, amit azóta eltüntettek?
#3212
Nagyon köszönöm!
Igazából nem a népemlékezet megõrizte - ámbátor jelzésértékûen fontos - leírásokra gondoltam, hanem pl. évgyûrûvizsgálatokra, pollenvizsgálatokra, jégmintavizsgálatokra - ezekhez pont jó kiindulási alap volna a történelem során fennmaradni képes események sora. Szóval pl. egy évgyûrûsorban el lehetne helyezni egy adott feljegyzés idejét, ha alátámasztja az évgyûrû, ugyanezt meg lehet keresni a régebbi talajrétegek pollentartalmában is, szerintem eléggé átfogó képet lehetne felvázolni ezek segítségével az adott idõszakokról. Nyilvánvalóan egy-egy kiugró idõjárású év megjelölésére nem kimondottan alkalmas módszerek mindezek, de egy viszonylag egységes rendszer létrehozható lenne belõlük (persze nem olcsó mulatság, azonban a jelen helyzetben talán érdemes lenne áldozni rá).
#3211
Beszéltem 1 fickóval ma,és meséli hogy Kanizsán az egyik templom mellett volt egy 7-8 éves fügefa,jó vastag törzzsel,és az elmúlt telek kemény hidegei nyirták ki,az elsõt még átvészelte igaz komoly károsodással,de néhány éve teljesen tõbõl kifagyott!
Vagyis elõtte 7-8 télen keresztül egyszer sem volt olyan hideg,mint most az elmúlt években minden alkalommal!
#3210
Rácz Lajos: Európa éghajlata az újkor idején.
Emlékezetem szerint ez a könyvének a címe. Indexeket teremtet, melyekkel az egyes hónapokat jellemzi csapadék és hõmérséklet szempontjából a feljegyzések alapján. Természetesen némi fenntartással kell kezelni, melyik hónapot milyen index értékkel jellemez, hiszen szinoptikus szemmel nem lett megvizsgálva, hogy az mondjuk valós lehet-e.
Sajnos az oly sokak által meleg periódusnak hitt 800 és 1200 (1400) közötti idõszak hazánkra nem feltétlen jelentett meleg idõszakot. Habár Grönlandra igen.
Néhány szemlvény a
Réthly Antal: Idõjárási események és elemi csapások Magyarországon 1701-ig. Bp., 1963., mûvébõl:
"
990. Németország. "Halász Mihály magyar utanak beszélték Drezdában, hogy 990-ben júniustól novemberig oly nagy forróság és vele összekötött aszály urlakodott, hogy nemcsak a növényzet veszett ki mind, hanem a vizekben a halak is eldöglöttek. Utána pedig oly tartós és szigorú tél következett, hogy még 991. május havában is a vízek mind be voltak fagyva." (Hanusz: Régi 1-2.)

1010/11. Európa. Balkán. Rendkívül szigorú és hosszantartó tél egész Európában. A Boszporuszban, sõt még a Níluson is (!??) jég képzõdött. (Hening 15.)

1063. Európa. A Temze 14 héten át be volt fagyva. (Hennig 17.)

1076/77. Európa. Rendkívül szigorú tél (* Az ún. "Canossa tél") Európa-szerte; októbertõl április 15-ig tarott, a folyók már nov. 26-án befagytak, s így maradtak március közepéig. (Hennig 17.)
"
Egyébként végig olvasva Réthly Antal ilyen jellegû mûveit, melyben összegyûjtötte az ilyen jellegû feljegyzéseket, érzékelhetõ az erõsen anticiklonális és idõnként ciklonális idõszakok váltakozása a régmúltban. Sõt ezek az anticiklonális idõszakok, lassú Rossby-hullám vándorlású szakaszok a maihoz egyáltalán nem hasonlíthatók (vagycsak nagyon kis részben). Gyakran elõfordult fél, vagy majd egy éves állandóság (tartós anticiklon, ciklon)..... Ezek az elsõ benyomások.
#3209
???
Link
#3208
Azt hittem, amirõl nem veszünk tudomást, az csak a kommunizmusban nem létezett. Úgy látszik tévedtem.
#3207
Aszályért égették meg

Az 1728-as nagy szegedi boszorkányperben tizenhárom embert égettek meg. Egyiküket, a nyolcvankét éves Rózsa Dániel korábbi fõbírót azért ítélték el, mert az ördöggel cimborált. A vádirat szerint azért gyötörte Szegedet hét aszályos év, mert Rózsa eladta a törököknek a harmatot, az esõt és a havat. A történészek szerint az szúrhatott szemet a környezetének, hogy feleségül vett egy harminc évvel ifjabb asszonyt.

Néhányan megmaradtak ezen a színvonalon, ezek nézik a balázsavat meg mónikasavat valamint az gyj távgyógyítósavját
#3206
Tanulmányokat cenzúrázott a Fehér Ház!
Link
#3205
Érdekes cikk, lehetne kicsit részletgazdagabb. Nincs ennek a klímatörténész jóembernek valami konkrétabb és bõvebb adatokkal dolgozó írása?
#3204
4 évszak helyett 2 ? A klímaváltozások 500 évente,periodikusan ismétlõdnek?
Link
#3203
Köszi, így már érthetõ!
#3202
Nem adják fel...Link
#3201
Link
#3200
Ez az MKKP (Magyar Kétfarkú Kutya Párt) alkotása, ha nem ismered õket, érdemes megnézni a honlapjukat, kellõ cinizmussal viszonyulnak a világhoz... Legalább valaki...
#3199
Fantasztikus kép! Csak az a baj, hogy kiteszik, aztán nem csinálnak semmit. Pedig a jelenkor éppen arról szól, hogy hosszútávon azok a multik lesznek sikeresek, akik idõben mozdulnak az energiaszektor új iparágai felé!
#3198

beillesztett kép


A kép az mkkp.hu-ról van.
#3197
Sajnos vissza-vissza tér az évmilliók,milliárdok klímája kérdéskör.Tudjuk,hogy a klímát nem csak szoláris tényezõk(ezeknek periodicitását jól ismerjük-lassan fokozatosan hatnak),hanem földfelszíni és légköri tényezõk(a légkör anyagi összetétele)is.Ezek annyiszor és gyakran olyan mértékben változtak,hogy a szoláris-csillagászati tényezõkkel egyetemben milliónyi éghajlatváltozást idéztek elõ a Föld történetében.Ezeknek az utóbbi évszázad folyamataihoz vajmi kevés közük van.Az utóbbi 30 év átalakulását éppoly hibás elkenni az ekkor meg akkor is volt már ilyenebb szólamokkal,mint azon lovagolni,hogy a média sivataggal,jégkorral vagy klímakatasztrófával fenyeget.

Az a kérdés,hogy volt-e az utóbbi évtizedekben szoláris,morfológiai,földfelszíni,geológiai vagy növénytani magyarázata a gyors melegedésnek?Én ilyet nem láttam,hacsak az erdõk csökkenése,a nagyvárosi hõszigetek terjedése nem ilyen.Annál inkább látjuk a légkör anyagi összetételének változásait.

Fontos lenne tisztázni a tényeket,vagyis ki és milyen adatokból dolgozik.Akik kimutatták a 0,6 fokos felmelegedést(mindig meg kéne adni,hogy ki milyen adatokból számolt átlagot és milyen fix átlaghoz viszonyít ?)vajon arányosan a tengerfelszín feletti léghõmérsékletet is beszámították,vagy csak a szárazföldek hõmérsékletét vették alapul és milyen rácspontsûrûségbõl indultak ki ?
Sokan vizsgáljuk Magyarország éghajlati adatait és ebbõl akarunk következtetni erre vagy arra.De hány milliomod része a földnek kishazánk területe.Ha globálisan van is tendencia,de területenként óriásiak az eltérések föl is le is !Még a kontinensek is eltérhetnek egymástól,hát még a sarkok és a trópusok !
A felmelegedéssel kapcsolatban nagy kérdés a Világtenger,mert óriási hõt tárol és nyel el.Mégiscsak 71 %-ot borít és kiegyenlítõ hatása van a klímára,fõleg a szárazföldére a mérsékelt övben.A lényeg az óceánok hõmérséklete és áramlásai,valamint a sarki jég mint indikátor ill. klímahûtõ szerepe,változásai.Nem egy-egy ország melege v. hidege,aszálya vagy árvize kell,hogy okot adjon a klímaváltozás vészharangjának kongatására,hanem a sarki jég gyors fogyása valamint a tengerek lassú,de biztos melegedése.A kettõ viszont egymás ellen hat,ugyanakkor szerintem a hideg víz az óceánfenékre süllyedve nem akadályozza meg a trópusi felszíni vizek melegedését és gyorsuló párolgását.Ezt a páratöbbletet a melegebb légkör fel bírja venni,nem lesz mindenhol nedves klíma,de a konvektív folyamatok világszerte eldurvulnak(TC-k,Sc-k,Tornádók,orkánok,torrens árak,jégesõk).Ugyanakkor a tengerekben nagyobb a víztömegek közti hõmérsékleti kontraszt,ami sajátos tengeráramlási átalakulásokat hoz,de ezek szerintem csak átmenetiek.
Szerintem a klímaváltozás már itt van egyre több szélsõség formájában.Ennek folytatódása elsõsorban további szélsõségekben és nem egyirányú,lineáris klímaváltozásban fog megnyilvánulni(teljes elsivatagodás,újabb jégkor,a meglévõ klímák egy fokozattal melegebb változatra átváltása stb).Átlagosan tovább melegedhet a Föld átlaghõmérséklete,de pl. nálunk ez a mostani januárnál vagy a tavalyi júliusnál sokkal melegebbek megjelenését lehet hogy 50 év alatt sem hozza meg.Más területeken(bár elég kicsiken)akár lehûlés is lehetséges.

Kérdéseinkre(bár lehet,hogy mindent rosszul látok)a választ tehát a tengerek,sarki jég és szélsõségek vizsgálatából és nem hazánk,Európa vagy a mérsékelt öv pillanatnyi idõjárásának elemzésébõl nyerhetjük.
#3196
Igen, Ausztriában legalább normális szinten kezdik tárgyalni a dolgot. Persze, ha beszélnek róla, az még nem egyenlõ a cselekvéssel, ám megmutat egy utat, amerre indulni kellene, de piszok gyorsan. Nálunk még nincs ilyen, és híre sincs, hogy akarna lenni. Sajnos két "szélsõségben" van csak jelen a klímakérdés: a szaksajtóban és a bulvárban. Egyik sem elég ahhoz, hogy cselekvésre ösztönözzön.
Az ország energiapolitikája meg ugyanaz, amit a dohánnyal tesznek, nem éri meg szigorítani a fogyasztási feltételeket, mert hatalmas kiesés lenne az államnak... Márpedig ez is csak azt jelzi, hogy mennyire nem jövõben godnolkodik az állam, hanem csak a jelen helyzet számukra kedvezõ megtartásában... Ez sajnos nagyon sok területre igaz.
Nyilvánvaló, hogy amíg egy családnak a napi megélhetés komoly gondot jelent, addig nem fog tudni beruházni egyszeri nagy összeget egy majdan megtérülõ felújításra, korszerûsítésre. Azt hiszem, csak valami nagyméretû öszefogással lehetne ezeket a családokat rávenni arra, hogy ne szórják a pénzt gázra, amikor van napenergia pl. Gondolok olyanra, hogy a napkollektorokat építõk, forgalmazók alkothatnának valami gazdasági tömörülést, s együttes erõvel képesek lennének pl. részletfizetést adni a szegényebbeknek, ha felépíttetik a maguk melegvízellátását biztosító rendszereket.
Egyik kollégám most készíti a sörösdobozos vízmelegítõjét, mondhatnám úgy is, hogy a fél falujuk neki iszik. :-) Neki két kicsi gyereke van, ezek a kiskölykök már jó példát látva fognak felnõni, és valószínû maguk is odafigyelnek majd a környezetükre. Hozzáteszem, hogy a nevezett kollégám egy meglehetõsen egyszerû ember, szóval nincs hatféle doktorija, de józan paraszti ésszel belátta, hogy valamerre lépni kell.
#3195
Fantasztikus összefoglaló, már ezért megérte, hogy megírtad.
Azzal tisztában vagyok, hogy nem lehet összehasonlítani a klímákat, csupán jelezni akartam, hogy szerintem a száz éves elõrejelzések felettébb bizonytalanok. Ahány tudóscsoport, annyiféle végkövetkeztetésre jut.
A felmelegedést, illetve hogy nálunk szárazabb éghajlattal jár, azt épeszû ember nem vitatja, ám a mérték a döntõ. És abban bizony celsiusban és mm-ben is nagy eltéréseket hallani. Én nem vagyok tudós, így egyiket sem tudom megerõsíteni vagy cáfolni, csupán az a tapasztalatom, hogy a legszélsõségesebb eseteket azért vetik fel, hogy egyáltalán felfigyeljenek az emberek a veszélyre, történjenek tényleges intézkedések.
Egyébként éppen most beszélgettem egy napkollektorokkal foglalkozó pasival, aki a saját házán bemutatta az elõnyöket. Évente 4000-4500 m3-rõl 1700-1900 közé csökkent a gázfogyasztása, és ezzel évente 300 kg CO2-vel kevesebbet küld a levegõbe, mintha fosszilis energiából nyerné.
Csakhogy az államnak nem éri meg ezt támogatni, mert a garantált haszonnal értékesített energiaszektorba több pénzt kellene pumpálni, ha több jövedelmük esne ki az alternatív energiaforrások miatt.
Gondolj bele, évente 25 ezer lakás épül Mo-on, s ha ezek fele hasznosítaná csak ilyen mértékben a napenergiát - napelemeket nem is használ a pasi -, akkor évente 3 millió kg-val kevesebb CO2 menne csak nálunk a levegõbe. Tíz év alatt 30 milliós megspórolás a közintézmények és régi házak, panelek nélkül.
A biodízelrõl és más formákról még nem is szóltunk.
A már meglévõ lehetõségekhez képest csak sopánkodás megy, de lényegi változás nem történik. Ausztria egy kicsivel jár csupán elõttünk.
#3194
Amikor nálunk trópusi klíma volt, akkor kicsit máshol is voltunk a Föld felületén - félmilliárd éve pl. még a déli féltekén voltunk, ekkor még tenger alatt, ahogy a karbon idõszakban is, még az Egyenlítõ környékén, s csak kis terület volt szárazulat, itt találtak a karbonra jellemzõ buja növényzetbõl fennamradt fosszíliákat. A perm idején sivatagos-félsivatagos régióba kerültünk, északabbra sodródva, innen származik a balaton-felvidéki vörös hommokõ, illetve pár szárazságtûrõ növény maradványa. A jura idõszakban volt olyan klíma, megjegyzem, ekkor az egész Földön, amiben egyenletes, kellemes hõmérsékleti viszonyok uralkodtak, csapadékban sem volt hiány. Ennek azonban elsõsorban geológiai oka van, mivel akkoriban a földrészek egy bazi nagy (késõbb kettéváló) szuperkontinensként összeállva tengették életüket... Ekkor egyáltalán nem volt pl. jégsapka a sarkokon. A mecseki kõszén ekkor (kb 190 millió éve) képzõdött, helyileg valahol azon a szélességen, ahol most Szicília van. Eztán az eocénban volt még kellemes szubtrópusi klíma (a bauxitjaink ekkor képzõdtek), majd a miocénban volt még ilyen idõ, egészen ezelõtt 2,5 millió évig, ezekben az idõszakokban is tudni kell, hogy gyakran volt tenger, beltenger, szigettenger hazánk területén. Pusztán a jégkortól lett teljesen szárazföld Magyarország területe. Láthatod tehát, hogy egyáltalán nem lehet összehasonlítani a korábbi kedvezõ klímát egy esetleges mostani felmelegedés következményeivel.
A kontinensek jelenlegi elhelyezkedése egyáltalán nem kedvez egy globálisan kellemes klímának... Kár tehát abban bízni, hogy volt már, miért ne lehetne megint kellemes.
#3193
Nem szeretném kisebbíteni a veszélyeket, csupán felhívni a figyelmet arra, hogy korántsem olyan biztos az az Észak-Afrika.
A Kárpát-medencében volt már ilyen klíma, hiszen egykor trópusi éghajlat volt, nem is rövid ideig, de a fossziliák arra utalnak, hogy nem sivatagi, hanem nagyon is burjánzó növényzettel.
Persze, egészen más, ha az emberi beavatkozás erõsít fel egy változást, és megint más, ha csupán egy természetes felmelegedés zajlik.
Még ezen a fórumon, ahol azért az önmérséklet a jellemzõ, sokkal többet emlegetjük a globális felmelegedést most, mint az elmúlt években ilyenkor. Az pedig nem gyorsult fel, csupán most az átlagosnál melegebb van, míg akkor hidegebb volt.
Ezzel nem a tudományos megalapozottságot akarom megkérdõjelezni, csak arra figyelmeztetni, hogy gyakran a tudósok is túlzott következtetéseket vonnak le, elsõsorban a figyelemfelhívás miatt.
#3192
Az ijesztõ az, hogy Ausztria nem az az ország, aki egyedül meg tudja oldani a világ klímaproblémáját...
#3191
Valahogy Frank Schatzing, Raj cimû könyve jutott eszembe. Fõleg a metángáz felszabadulásra történt utalásnál.....ijesztõ
#3190
Száz év alatt a Grönland teljes jégkészlete ?
Ajjaj ...
#3189
Ha megengeditek, röviden összefoglalom az imént futott ORF adás mondanivalóját, természetesen ismét a klímaváltozással kapcsolatban:

Peter Cox klímakutató egészen más oldalról kezdte vizsgálatát, nevezetesen a Global Dimming, azaz a globális árnyékolás vagy elsötétedés jelenségénél (melynél azonban nem az emberi értelem globális és feltartóztathatatlannak látszó eltompulásáról van szó...). Arra keresett választ, hogy a légkörbe kerülõ szennyezõ anyagok, így fõként a fosszilis tüzelõanyagok elégetésekor keletkezõ korom, hamu és salakanyagok, ill. a különféle, viharok, katasztrófák és egyéb okok miatt levegõbe jutó por milyen hatással van a klímára. Vizsgálatát a repülõgépek által kibocsátott kondenzcsíkok hatásával kezdte.
Számtalan vizsgálat, hosszas kutatómunka után már hozzávetõlegesen fel tudta térképezni ezek hatását, viszont sokáig nem volt viszonyítási alapja. Ekkor következett be szeptember 11-e, amikoris 3 napon keresztül az Egyesült Államok teljes légiflottája a földön maradt, így egyetlen kondenzcsík sem látszott az égen - azaz rég nem tapasztalt módon nem volt árnyékolás. Ebben a három napban nem várt gyors reakciót mutatott a légkör, a szokotthoz képest igen sok anomália alakult ki; ezek a légiforgalom újraindulása után lassan megszüntek, azaz az anomáliák bizonyíthatóan ezzel voltak összefüggésben.
Az adatok ismeretében egy nemzetközi kutatócsoport állt össze, hogy a jelenség valódi jelentését vizsgálja. Nem részletezem, hogy milyen módszereket vetettek be, a végeredmény szempontjából ez igazából irreleváns. Ami a lényeg, az a kutatássorozat következõ néhány megállapítása:

- A globális árnyékolás pontosan ellentétesen hat a globális felmelegedéssel szemben, azaz hüti a légkört.
- Ebbõl viszont logikusan következik, hogy az üvegházgázok által okozott felmelegedés már most JÓVAL nagyobb, mint az a puszta mérések (+0,6 °C az elmúlt 100 év alatt) alapján várható lenne, nagyjából a duplája - a global dimming csökkenti ennek hatását.
- Szintén logikus - de természetesen modellekkel is alátámasztott - következtetés tehát, hogy nem elegendõ a károsanyag-kibocsátást csökkenteni, ezzel csak az üveghátgázok "kezére játszanánk"; KIZÁRÓLAG az üvegházgázok ÉS a szennyezõanyagok EGYIDEJÜ csökkentése hozhat eredményt.
- Modellszinten levezették azt is, hogy e tényeket figyelembe véve az évszázad végére nem 5, hanem 10 fokkal emelkedne a hõmérséklet; ebbõl kiindulva az eddig a sci-fi kategóriájába sorolt szcenáriók nagyon is valósnak hatnak: egyrészt elolvadna Grönland teljes jégtakarója, az óceánok vízszintje mintegy 7 m-rel emelkedne, másrészt az északi hideg vizek hatására most még megkötött metán (ill. annak vegyülete) instabillá válna és tízezermilliárd köbméter metángáz kerülne a légkörbe.
- Közép-Európa klímája a mai Észak-Afrikáéhoz lenne hasonló; sok, most meleg klímájú terület pedig lakhatatlanná válna.
- Nem is igazán az ilyen fokú felmelegedés a fõ probléma, hiszen az évmilliók alatt ilyen többször is elõfordult; a gond ezen változás sebességével és öngerjesztõ jellegével van - erre még soha nem volt példa.

Bocsánat, kissé hosszúra sikerült nevet
#3188
Nonkonformista is? Szereted R.W. Emersont?
#3187
Köszönjük az összefoglalót (jó volt újra írásban látni tetteit) és köszönöm a könyvajánlót !
#3186
Antiszociális vagyok, és még a saját barátaimra sem pazarolom az idõt, nem másokéra :-)
Tudod, ha majd vak és süket leszek, akkor lehet róla szó! :-)
#3185
Upsz! Erre a válaszra nem számítottam, inkább arra, hogy egy közös tévézést össze bírok kalapálni. Mit szólnál egy egész délutáni Barátok közthöz?
#3184
Azért elég nagy árat fizetett a csúcsokért, a testvérét felejtette ott. Lehet, azért jár vissza annyit a Himalájába, hogy meglátogassa.
#3183
Teljesült!;D Nagyon szívesen!
Mi meg köszönjük a könyvajánlást.nevetAbban valóban ott van minden.
#3182
Taki kedves, felvetetném az uram édesapjával DVDre, és megnézném számítógépen. :-)
#3181
"De teljesítményein túl elsõsorban a hegyekhez és azon túl az ember-természet viszonyához való hozzáállása a legfontosabb."
Pontosan ezért szeretem. nevet
Elõsorban ezt a könyvet ajánlom, aki e témában érdeklõdik: Link

Köszönet a kis összefoglalóért, titkon számítottam rá...vidám
#3180
Minden idõk legismertebb és legeredményesebb hegymászója.1978 május 8-án érte el a Mount Everestet a világon elsõként, oxigénmaszk nélkül.Ezzel a vízválasztóval sajátos filozófiai és pszichológiai hátteret alakított ki, egy fajta iskolát teremtett, elsõsorban magányos, rendkívüli gyorsaságú-tempójú, 8000-es mászásaival.Ugyanebben az évben(!), három hónap múlva 1978 augusztus 9-én új útvonalon, teljesen egyedül mászta meg az "emberevõt", a Nanga Parbatot, a világ legnehezebb és legnagyobb, csaknem 4000 méter szintû, jég-sziklafalán keresztül, a Diamir-falon át.Egy szük évtizeddel korábban az öccsével kisérleteztek itt, amely testvére tragikus halált okozta. 1979-ben már a K2 csúcsán állt. 1986 októberében õ lett a világon az elsõ, aki megmászta a Föld mind 14 darab 8000 méter feletti hegycsúcsát.De teljesítményein túl elsõsorban a hegyekhez és azon túl az ember-természet viszonyához való hozzáállása a legfontosabb.Az utóbbit épp az elõbbiek teszik hitelessé.
Link
#3179
Az Everesten kívül oxigén nélkül megmászta a többi nyolcezrest is. Õ volt az elsõ. Ha jól emlékszem azóta ez másnak is sikerült. Egyébként valóban roppant szimpatikus egyéniség.
#3178
Bizony, sajna még nem olvastam könyvét, noha nekem is nagyon szimpatikus.
#3177
Errõl is. Õ volt az elsõ, aki megmászta oxigénmaszk nélkül az Everestet, ez tette híressé, de nem csak hegyeket mászik, mászott. Csodaember...hmm, igen, csoda, hogy még él. nevet
Több könyvét olvastam, nagy rajongója vagyok.
#3176
Nem mellesleg Messner a leghíresebb oxigénmaszk nélkül nyolcezres Himalája csúcsokat megmászó csodaember, errõl híres !
#3175
Ez teljesen normális, hiszen Austria gazdaságának meghatározó részét adja a téli turizmus. Hogy pontosan hány százalékot, azt te jobban tudod. Ott katasztrófához vezethet, ha melegszik az éghajlat, mert 4-5 hét kiesés is sokba kerül. PÉldául az idei karácsonyi, szilveszteri veszteségük jelentõs lehetett, ahogy januárban is pangtak a szállodák.
Nálunk azonban elsõsorban a mezõgazdaságban élõket érinti negatívan a tendencia, õket pedig hagyományosan lenézik, "parasztozzák" a véleményformáló értelmiségiek. Ezért a rémhírterjesztésnél tovább itthon nem jutunk.
#3174
Igen, õ az. Annyit még hozzátennék: mindezt fõmüsoridõben (két órán keresztül), nem valamikor éjfél körül, amikor a kutya sem nézné!
#3173
Noli!
Hol néznéd? Te elvbõl nem nézel tv-t, ha jól olvastam ma reggel egy másik fórumban. nevet Biztosan jó mûsor lehetett, sajnos nálunk még mindig sokkal jobban eladható mûsor egyes salgótarjáni gyökerek élete.
#3172
Nagyon szépen köszönjük a tanulságos összefoglalót!
Egyre inkább látom, hogy mennyire szükség lenne itthon is ilyen mûsorra... A Messner az a szimpatikus, értelmes arcú szakállas ürge, akinek magyarul is jelent meg könyve, ugye?
#3171
Tegnap ismét stúdióbeszélgetés volt a klímaváltozásról az ORF-en, neves szakértõkkel (mint pl. Jill Jäger, angol klímakutató, aki nemrég tette közzé tanulmányát), politikusokkal (...), aztán Reinhold Messner-rel (világhírü hegymászó), és persze a turizmus-hotel-sípálya üzemeltetõk képviselõjével (egy ürefejü, ostoba, pökhendi, pénzsóvár liba...). Ezenkívül rengeteg nézõ is volt, köztük szintén szakemberek, akik hozzá is szólhattak (így pl. a Global 2000 képviselõi). Nagyon érdekes volt; ami megdöbbentett, az az üresfejü ostoba liba hozzáállása volt: ne jöjjenek itt nekünk éghajlatváltozással csak azért, mert idén nincsen hó, a tudósok ezzel csak ártanak a hoteleseknek (!), meg a sípályák üzemeltetõinek (sic!), tavaly annyi hó volt, hogy nem gyõztük takarítani, erre most, hogy nincs, hirtelen (!) itt az éghajlatváltozás (!), miért nem szólt errõl senki korábban? (!) A Global 2000 képviselõje nagyon jól válaszolt: az elmúlt 20-25 évben folymatosan jelentek meg a klímaváltozással kapcsolatos tanulmányok és figyelmeztetések; ha a szállodaipar nem csak azzal lett volna elfoglalva, hogy a pénzét számolgatja, akkor talán lett volna idejük meghallgatni ezeket a véleményeket.

Megáll az ember esze...

Érdekes volt Messner hozzászólása: az ember nem tudja semmire sem kényszeríteni a természetet; minél inkább megpróbálja, annál keményebb az ellencsapás. Iszonyú hosszú ideig létezett a Föld, mielõtt az emberek elkezdték tönkretenni, és ugyanilyen hosszú ideig fog létezni, miután az utolsó ember is eltünt. Kissé talán végletes, de kifejezõ. Ami tény: a természet sokkal hatalmasabb, mint mi vagyunk.
#3170
Azt nem hiszem, hogy határvonalhoz értünk, mert az idõjárásban ilyenek nem léteznek.
1997-98-as tél hasonlóan enyhe volt, az idei még várhatóan hûvösebb lesz, mert a február is nagyon enyhe volt (6,4 fokos átlag), most azonban annál hidegebbre számítok.
A Kárpát-medence éghajlata persze melegedik, de az a gyanúm, inkább a déli áramlás erõsödik összeségében, és nem a nyugati. Persze, lehet, hogy 20 év múlva boldogok leszünk, ha télen nyugati áramlás lesz a jellemzõ, mert annyira száraz nyarak és õszök lesznek. Ez csak találgatás.
Ami tény: a 70-es években a téli hónapok hõmérsékletének az átlaga megugrott. A XX. század egészének az átlaga 0,85 Bp-en. És ezt az utolsó 30 év húzta fel ennyie.
70-es: 1,78
80-as: 1,28
90-es: 1,84
Az utóbbi öt esztendõ átlaga: -0,6!
Ennek tükrében talán érezhetõ, hogy a pozitív anomália várható volt. Miként az is, hogy a következõ években is pozitív anomáliára számíthatunk, mert biztos vagyok benne, hogy az évtized végére a téli hónapok évtizedes átlaga +1,0 és +2,0 kiözé fog felkúszni a -0,6-ról.
Hosszabb távon egészen biztos, hogy lesznek még olyan telek, amelyek átlaga fagypont alatt marad, de várhatóan egyre ritkábban. Ennek üteme az elmúlt évszázadban így csökkent:
1901 és 1970 között 21 alkalommal volt, azaz durván 3,4.
1971 és 2000 között 4 alkalommal, azaz durván 7,5.
Ebben az évtizedben már 3(!) volt.
Ne csodálkozz, ha a következõ tíz évben egy sem lesz! Persze, lehet, de az sem lenne rendkívüli, ha nem lenne.
Azért 1970 a határ, mert a globális felmelegedés kezdetét erre az idõszakra teszik, amikortól általánosan erõteljesebbé vált az egyébként magától is zajló felmelegedés.
#3169
Ez majd csak késõbb fog kiderülni úgyis. Ami a hûvös nyarakat illetné, én ennek - mint megrögzött nyárutáló - nagyon örülnék. Azonban azt hiszem, nincs ilyen szerencsém...
#3168
Szörnyû dolog merült fel bennem, mondjátok, hogy hülyeség!

Mi van, ha a klimánk lassú változása átbillent egy eddig fel nem ismert holtponton és ennek oka a meleg tél?

Mi van, ha ezután ez lesz a "megszokott", néhány "hidegbetörés", mint a mostani és kész?

Lehet hogy az állandó óceáni hatás a változás következménye és mostantól ez állandósul? Hiszen igy hûvösebb nyarak, enyhébb telek, de összességében melegebb éghajlat várható?

Vagy ez teljesen ki van zárva?
#3167
Na jó, de õ spec újságíró :-)
Ha másik szakember lenne a beszélgetõpartner, lehet, abból a köznép semmit se venne le... Szóval mindenképp _nem_ szakember kell, de olyan, aki azért nem hülye.

Utolsó észlelés

2025-07-19 23:05:25

Tát - Kertváros (106m tszf)

19.8 °C

00000

RH: 73 | P: 1009.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.