2025. július 18., péntek

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#6724
Megérkezett a szezon eslõ vihara Máltára, több mint, 3 hónap után megint esett zivatar [esõ] [esõ] A hajnali zivatarban kevesebb mint 1 óra alatt 50 ml-nél is több esett helyenként.

Link
Link
#6723
Viszont a GSF-WRF ma is melegmagos, szemes, front nélküli MCS-t ad. Az mondjuk durva, hogy mennyire leviszi a légnyomást a globálmodellhez képest.

Nem mûködnek a linkek képként, innen lehet szemezgetni. Link
#6722
Hát igen, nehéz dió. Lehetett az is, de szubtrópusi is (vajon magyarul is ez a "subtropical cyclone" elnevezése?)
Még jelenleg is nagyon kevés vagy nem léteznek azok a források, melyek lehetõvé tennék azon frekvenciatartományban készült képek szabad hozzáfáráseét, amirõl a kérdés nagyobb bizonyossággal eldönthetõ. Persze ez Európára igaz, mert az USA és az a trópusi Atlanti-óceánról rengeteg ilyen van. Még a mostani gyanús ciklonról sem találtam semmit. De én a nagyon kevés forrás ellenére is azt mondom, hogy itt sem meleg mag, sem magassági anticiklon, ráadásul frontok is vannak, szóval...
#6721
Elvileg elõfordulhat, hogy a teljes okklúzió után nem gyengülni kezd a ciklon, hanem a meleg tengerfelszínbõl további energiát merítve erõsödik, és a közepén kialakul a meleg mag. Zivipötty példája (Chris hurrikán) alapján az Atlanti-óceánon ez elõ is fordul, de a hozzá képest aprócska Földközi-tengeren tényleg legfeljebb 10-20 évente egyszer.

Annál gyakoribb a fordított átalakulás, amikor az északra tévedõ hurrikán ránt le egy adag hideg levegõt, és alakítja magát mérsékeltövi ciklonná. Ebbõl a jövõ heti (amit az ECMWF és a GFS is jelez) tényleg szép példánynak ígérkezik.
#6720
A Meteocenter WRF modellje a csütörtöki olaszországi partot érés elõtt 850 hPa-n határozottan meleg magot jelez elõre a mediterrán ciklonnak. A csapadékmezõt meg szabályos körnek jelzi. nevet Ez modell hiba, vagy tényleg kialakulhat hideg levegõ által generált mediterrán ciklonból meleg maggal rendelkezõ ciklon (ami már tényleg trópusi-jellegû ciklon lenne így)?
#6719
Amikor Európában hurrikán lesz az szept. 12-e környéke és az Atlanti-óceánban kell keresni nevet Link Link
#6718
Elvileg ez volt az 1983-as: Link
De elõtte évben is volt egy, határozottabban trópusi jellegû ciklon: Link Ehhez kapcsolódóan van egy tanulmány is, a szimulációk alapján egyértelmûen meleg-központú volt: Link

Ezekrõl az 1995-ös és 96-os rendszerekrõl mit gondolsz, ezeknél szerinted volt meleg mag? Link Link Vagy a zárt szem sem utal mindig arra?
#6717
Ha nincs meleg mag, akkor lehet nevezgetni, csak hát attól még nem lesz trópusi. Sajnos most ehhez a mediterrán rendszerhez nem találtam mûholdképet.
Ha jól emlékszem legutób 1983-ban volt meleg maggal rendelkezõ ciklon odalent
#6716
Szerintem azt várják, hogy a ciklon fokozatosan kimélyül és mivel fõként konvektív lesz, a tavalyihoz fog hasonlítani. Link Ezt akkor néhány szervezet trópusi viharrá minõsítette, de teljesen hivatalosan sosem lett annak titulálva, és ahogy akkor írtam, én is inkább trópusi jellegû mediterrán ciklonnak nevezném.

A Wetteronline oldalán szereplõ Hirlam elõrejelzése azért nem piskóta. Én láttam ennek a modellnek a további képkockáit is, Szardínia felett visszafordulna, és az olasz partok elõtt 970-980 hPa-os légnyomásminimumot mutat, ami elvileg már megfelel a hurrikán erõsségnek.

Mondjuk azt sosem értettem, hogy az ehhez hasonló mediterrán ciklonokat miért hasonlítják a trópusi ciklonokhoz: Link (legalsó kép) Ez egy sima, okkludálódott ciklon frontális felhõzettel, most az, hogy van a központjában egy hidegcsepp, ami konvektívebb központot eredményez, az még nem jelent semmi különöset.

Én trópusi jellegûnek csak a frontmentes, határozott és viszonylag szimmetrikus alacsonyszintû örvényléssel rendelkezõ, valamint meleg-központú mediterrán ciklonokat tekintem. Példaképp itt ez az 1996-os rendszer, ami hasonló körülmények között és helyen alakult ki, mint amit most várnak: Link

Végül azért még megjegyzendõ, hogy trópusi viharok is kialakulhatnak frontális rendszerek átalakulásával az óceánon, idén is volt ilyen, pl. a Chis hurrikán. Még a 26 °C-os vízhõmérséklet sem feltétlenül szükséges ilyenkor (Chris is 22 °C körüli víz felett lett hurrikán, ha jól emlékszem), de a nagy nyílt vízfelület annál inkább, és ez az, ami a Földközi-tengeren hiányzik.
#6715
Ez is "erõs"... Talán abban lehet reménykedni, hogy õsszel az alaposan felmelegedett Földközi-tenger miatt a szokásosnál erõsebb mediciklonokat [hurrikánokat csapadék idõbeli eloszlása lesz igazán abnormális.
#6714
Ezt a mediterrán trópusi viharozást, hurrikánozást nem igazán értem... Wetteronline: Link Szerintem ez egy rendes mediciklon, amit a leszakadó hideg levegõ váltott ki, köze nincs a trópusi viharokhoz, ahol a meleg tenger feletti "hõzivatarok" szervezõdnek rendszerré, HF nélkül.
#6713
A szlovén tengermellék 30 éves csapadékátlaga 1200-1500 mm.
Most 250 és 350 mm közötti értéknél tartanak.
#6712
Az imént a CNN-en a spanyolországi erdõtüzek kapcsán elemezték kicsit a Dél- és Közép-Európát sújtó szárazságot. Egy megdöbbentõ adat szerint Madridban az év eleje óta mindössze 30 mm csapadék hullott az átlagos 270 helyett. A Wetteronline alapján megvan az 77 mm is, de még így is kevesebb, mint az átlag egyharmada. Nem egy hónapról (ami bárhol alakulhat szélsõségesen), hanem 8 hónap összegérõl van szó... [és el tudom képzelni, hogy tényleg van 30 mm-es állomás a környéken, amit pl. rendre elkerült a konvektív csapadék.]
#6711
Szép nyitány a meteorológiai õsznek! hideg Kíváncsian várom, hogy a környékemen mikor hull le az elsõ hó az 1000-1100 m magasra nyúló hegyekben - nem gondoltam volna, hogy Ausztria ebben a szintben is beelõz.
#6710
Tegnap este 10 körül helyenként 900m körülre jött le átmenetileg a hóhatár, elsõsorban Pongau és Pinzgau folyóvölgyeiben.
Egyébként szinte az egész országban igen jelentõs csapadék esett, sokfelé 60-80, sõt, 100mm-t is meghaladó mennyiség, kivétel ez alól az ország keleti, északkeleti szélsõ sávja.
#6709
Pulában is ugyanígy néztek ki a kertek, csak ott a fügefák is haldokoltak a szárazságtól. Ma úgy látom, 37 mm csapadék hullott ott, nagyon kellett már a növényeknek.

Szlovénia tengerparti területein úgy láttam, még több hullott.
#6708
A kiskertek felénk is hasonlóképpen néznek ki.
#6707
Ankaranban (Szlovénia), 2012. augusztus 21-én egy helybéli idõs hölgy elmondása szerint évtizede nem volt olyan meleg az Adriai-tenger vize, mint idén (28°C), s másfél hónapja egyetlen csepp esõ sem hullott. Hoztam néhány fotót, melyen jól láthatók az általad említett aszály jelei.
Link
Link
#6706
A kerékpáros barátaim a most hétvégi versenyre mentek ki "nyaralni".
Saalbach Hinterglemm:
Link
Jelenleg már 1200 m felett havasesõ, 1500m felett havazik, megmarad.
#6705
Nem egyszerûen havazik az Alpokban:

Link
#6704
Ennek a 15 fokos lehülésnek nem igen örülök beteg , meg persze egyszerre ekkora mennyiségü csapadéknak. Remélem nem lesz a városból Velence laza
De van remény, mint ahogy te is írtad, jövö héten ismét késö nyári meleg lesz. nevet
#6703
Környékedre az ECMWF is jó sok csapadékot valószinüsít, ma este, éjjel + holnap területi átlagban összesen 50 mm körül (de 60-80 mm-nek is van esélye lokálisan), majd szombaton már "csak" 2-10 mm-t. Közben pedig fokozatosan átmenetileg 4, 5 fok köré süllyed a T850, holnap (péntek) kora délután érdekes lesz a 10 fok körüli hömérséklet feléd... nevet
A hegyekben is érdemes lesz figyelni a történeseket föleg 2000 m felett. havazas havazas havazas
Szombattól aztán már melegszik majd a magasban is a levegö, ahogy a ciklon visszapörgeti délkeletröl a melegebb levegöt.
#6702
Mit meg nem adnék ezért..
#6701
Itt is jön ma rendesen csapadék, ami szombatig tart : Link zavarban
#6700
Végre a csodálatos Isztria kiadós csapadékot kap, kegyetlen aszály tombol arrafelé(saját tapasztalat), rájuk fér a kiadós csapadék.
#6699
Van olyan érzésem, hogy europában is ilyen tél lesz zavarban laza
#6698
Falls Creek, Ausztrália:

beillesztett kép

#6697
Úgy néz ki lesz egy kis esõ a déli államokban nevet Link
#6696
Ausztria: Link
#6695
Hát elég kemény valóban, néhány kiváncsi vagyok a nyár végi komplett összegzésre, milyen számadatok jönnek ki.

Az új rekordok közül megemlítendõ Kolozsvár 38.5°C-ja, és a kelet-boszniai Visegrad városka 42.8°C-os csúcsa.
#6694
A szerb meteorológusok szerint az idei volt a legmelegebb nyár,mióta meteorológiai megfigyeléseket végeznek(1887 óta) Link
#6693
Romániában is hatalmas melegek vannak, de mégse merik megadni a piros jelzést holott a napi közép átlag meghaladja simán a 28 fokot is. Csak ugyebár a politika beleszól meg egyéb dolgok mivel piros jelzésnél minden településen , városon kell költeni különbözõ intézkedésekre. Tehát igy sporol pénzt az állam , miközben rotyog az ország a melegtõl nevet Ma is voltak 40 fokos maxok. Itt nalunk is 37.4 volt...
#6692
Link Ezt a tegnapi hõséget volt "szerencsém" átélni Zágrábban. Elképesztõ szárazság van egész Horvátországban.
#6691
Londonból jelentem, ma megvolt ez év legzivatarosabb napja. A délutáni órákban kezdõdött és 3 órán keresztül volt zivatar tevékenység, az elején felhõszakadás - szerû özönvíz és jég kíséretében. A megfigyelés helyéül a Temze egyik hídját választottam, a hidakról nagyjából zavartalan a kilátás bármely égtáj felé, és egyben óvóhely is a híd alatti terület. A leghevesebb részében a látótávolság 100m alá csökkent, és többször volt 200m-en belüli lecsapó villám is. ( A heves zivatart kevésbé látott britek húzogatták is a nyakukak. ) Az esti órákban újabb felhõszakadásba futottunk bele, amikor már hazafelé tartottam. Mindent összevetve, a Centrál területén kb 4 és 1/2 órán át hullott az áldás.
Néhány kép:
Az elsõ zivatar érkezése: Link
A második: Link
Itt már menekülés közben : Link Link
Már szakadozik: Link
Itt pedig már a vége: Link Link
#6690
Egy fotó a montenegrói kollégáktól: Link

Ma fõként Bulgáriában és Moldvában röpködnek a 40 fokok, Rusze lehet a befutó.
#6689
Tegnap a montenegrói Kolasinban helyi abszolút rekordot jelentõ 37.1°C-ot mértek. Ami ebben a pláne, hogy a kisváros 2200-2500-as hegyekkel van körülvéve a Tara egy kiszélesedõ medencéjében, és maga is 940m-en fekszik. Nem mellékesen, gyenge 27.3°C-os hõingás volt.

Danilovgrad nyert tegnap 41.8°C-kal tegnap, 2. Gevgelija 41.5°C, nézzük, übereli-e a mai nap?
#6688
Esetleg ha ennél: Link nem nõnének nagyobbra a mezociklonok nevet
#6687
A tettes Link
#6686
Igen. A többsége legalábbis biztosan az, de valószínûleg az összes, bár vannak gyanús felhõalapok. Ennyi mezociklon nem tudna életképesen egymás mellett maradni ilyen távolságon belül. Így már nem is mezo, hanem mikro lenne nevet
#6685
Ezek nem mezós forgószelek, ugye?
#6684
Erre én is kiváncsi vagyok, a holnapi lehet a csúcspont a mostani hõhullám során. Az idei rekord (44.8°C, Danilovgrad, MNE) nem gondolom, hogy meglesz, de az ismert helyeken 42-43 meglehet.
Ha lehet tippelni, én - így modell-látatlanba - Gevgelija-ra szavazok, kerekített 44-gyel.
#6683
Nem csak az Ibériai-félszigeten vannak veszélyes erdõtüzek, a már sokadik balkáni hõhullám hatására a boszniai, montenegrói és szerbiai hegyvidékeken is egyre több helyen lángol az erdõ és a bozótos. Közülük most elsõsorban a kelet- és dél-boszniai helyszínek a legveszélyesebbek, mert a hõ hatására sorra robbannak fel a boszniai háború idején telepített taposóaknák. A híradások Zenica térségét is kiemelik, ahol tegnap újra 41.2°C-ot mértek.
#6682
Csodálatos!

Közben tegnap a Balkánon sokfelé összejött a 38, 41 fok. Kiváncsi vagyok, mennyi lesz a héten a csúcs. 43, 44 szerintem valószínü, esetleg meg lesz a (kerekített) 45 fok is....?
#6681
Neee....ÁÁÁÁÁ havazas
#6680
Chile, ma reggel:

beillesztett kép

#6679
Egyszerre öt felhõtölcsért filmeztek le a Michigan-tónál zivatar Link
Közben Spanyololország...... szomoru Link
#6678
Meg is erõsítették a rekord-döntést, sõt, Csehország-szerte 12 állomáson született helyi rekord, fõként Prága térségében.

Szintén ez a hõhullám hozott helyi rekordokat Baszkföldön, pl. Vitoria, Pamplona is 41°C fölött zárt.

Említésre mindenképpen méltó, hogy az igen erõs magassági melegadvekció hatására Közép-Európa magashegyvidéki régióiban is szokatlan meleg alakult ki, pl. a Zugspitzén (2960m) 16.7°C, a Fichtel-hegység csúcsán (1216m) 30.6°C, Észak-Németország legmagasabb hegyén, a Brocken-en (1141m) 29.0°C, ami új melegrekord az állomás 117 éves adatsorában.
A Svájci-Alpokban is megdõltek az eddigi maximumok, a Jungfrau-n (3580m) 12.8°C, a Corvatsch-on (3315m) 13.2°C-ot mértek.
#6677
Németországban a vasárnapi 38,4°C (Andernach) után hétfön keletre húzódott a höség csúcspontja: Holzdorf, Berlintöl délre 38,7°C, illetve Cottbus 38,1°C. Az országos abszolutrekord (40.2°C) igy nem került veszélybe egyik nap sem.
Helyi abszolutrekord döntésröl sem tudok, csak beállitásról, illetve pár tizedre megközelítésröl.

Napi (illetve augusztus 2. dekádjára vonakozó) rekordok persze döltek szép számmal, vasárnap országszerte, hétfön már csak keleten, pl. Cottbus, Lipcse, Chemnitz.
#6676
Esetleg errõl tudnál linkelni egy cikket?

KÖzben találtam egyet (forrás: Link )
"Prague-Dobøichovice sees record temperature of 40.4 degrees
Meteorologists correctly predicted that Monday would not only be the hottest day of the year but also would see a new record set for highest temperature on this date: Prague-Dobøichovice registered 40.4 degrees Celsius on Monday afternoon. Other areas, such as Kopisty, registered 39 degrees earlier in the day. Meteorologists will tabulate final data for the day at around nine pm this evening. The extreme temperatures led the head of the country’s armed forces to recommend a shorter work day, while special measures were implemented for soldiers on duty or in training: members of the Prague Castle guard, for example, donned summer uniforms from lighter materials and were allowed to stand guard and keep mobile outside of their booths. Earlier in the day, meteorologists issued specific warnings of extremely high temperatures for Prague and the Central Bohemian and Ústí regions, warnings individuals – especially seniors, children and the ill – to stay out of the sun if possible and to hydrate regularly. Previously, the highest temperature in the country on this date was recorded in Prague-Uhøínìves in 1983."

Met4ever, Németország hogy áll az abszolút rekordokkal? szegyenlos
#6675
Ma megdõlt Csehország abszolút hõmérsékleti rekordja: Dobøichovice (Prága-nyugat járás): 40,4 °C. szegyenlos Ez egy tizeddel magasabb, mint a dél-szlovákiai abszolút rekord.

Utolsó észlelés

2025-07-18 23:34:00

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.