2025. július 19., szombat

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#7074
Münchenben is havazás kezdõdött!

Link
#7073
Bischofsgrünben (Bayern, Fichtelgebirge) már havazik, sõt! Egész napos havazást várnak oda.

Kamerák:
Link

Elõrejelzés:
Link
#7072
Olaszországban és az Adriai-tenger térségében ma igen komoly zivatarok tevékenykedtek. Jelenleg az Adrián (a horvát partoknál) vannak hevesebb zivatarok. November végén ott is ritkának számit ez a heves zivatartevékenység! zivatar
#7071
Tegnap is volt egy tornádó az olaszoknál, Rosignano Solvey-nál. Az is a tenger felõl érkezett. Link Link
#7070
A Fekete-erdõ magasabban fekvõ részeiben is megérkezett tegnap az elsõ hó!

Link
#7069
A minap láttam egy dokufilmet a NatGeo-n a tavalyi joplini tornádóról. Tele volt eredeti amatõr videofelvételekkel. Hátborzongató volt, akit érdekelnek a tornádók, annak mindenképpen ajánlom.
#7068
Itt egy másik video is ,a tornádó okozta pusztításról : Link

Olasz met.fórumon F2 -nek gondolják.
#7067
Tornádó Olaszországban ,Taranto városában : Link
#7065
Alpe d'Huez is kapja az ívet nevet
Link Link Link
#7064
Pénteken és szombaton érdemes lesz "nézelõdni" Ausztriában is.

Link

Kufsteinbe is megjöhet a hó az említett napokon. kacsint
#7063
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#137312 - 2012-11-27 07:56:53)

Na ilyet meg nem lattam!Tobb mint 1 meter ho egy naponnevetLink havazas
#7062
Kösz. Gyergyóban leszek a hétvégén, ha valami extra dolog jönne, szólhatnál. Nehogy ott ragadjak Borzonton laza
#7061
Egyelõre még semmit, a román hivatalos oldalon csak háromnapig "látnak elõre". Tehát marad az ecmwf és a gfs.
#7060
Megjött az elsõ hótakaró a Teidére és további havazás várható: Link

Remélem fel tudok jutni a héten. Itt lenn dönget a szél és ma kb. 8 szivárványt láttam és úgy volt zápor, hogy szinte felhõ sem volt felettünk.
#7059
Milyen érzés? hideg
#7058
"El Medano meg mindig szélviharos"

Ez így nem egészen helytálló, mondjuk úgy, hogy általában élénk, gyakran erõs az alapszél ott, hiszen általában ÉK-i.
Ugyanakkor csak a mi egy hetünk alatt legalább 2-3 napig ÉNY-i szél volt ott, amikor is El Medano-t legfeljebb gyenge szellõcske jellemezte.
#7057
Folyamatos intenzív esõ 10,30 óta, 25 mm-nél járunk a közeli hotel automatája szerint. Komolyabb a ciklon a vártnál, esti sötétség, tengelyig érõ vízátfolyások, a szél egyelõre nem jelentõs.
#7056
A reggeli esõ már tuti elmarad(t), fülledt, szokatlanul meleg idõ van, erõsen felhõs, komoly konvekció van. Szélcsend!
#7055
Fõként azért lesz rövid életû, mert hamar átalakul, azaz betekeri a központjába a meleg levegõt, így megszûnik a környezetében a hõkontraszt, ami létrehozta. A tenger pedig már nem olyan meleg, hogy támogassa a teljes trópusi/szubtrópusi átalakulását, így onnan nem tud újabb energiát meríteni. Emellett talán még Afrika közelsége miatt is, délkelet felõl ugyanis beszívja majd a szárazabb, sivatagi levegõt magába.
#7054
É, Ény felõl már borult. Most jöttünk az óceánpartról, a szél is befordult és hûvös. Kíváncsian várom én is, vihar, esõ jöhet dögivel, kár, szélvihar nem szükséges.

Hogyhogy ilyen rövid életû lesz? Kis eltérés és teljes erejében érne el minket is.
#7053
Elvileg holnap este kezdhet majd átalakulni: Link Hétfõre virradó éjszaka elég szimmetrikusnak néz ki: Link Majd estefelé már gyengülve érné el a szigeteket: Link

Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz belõle végül. Mivel elég rövid életûnek ígérkezik, arra nem számítok, hogy hivatalosan is kapjon bármiféle minõsítést, de ha eléggé átalakul holnap este, akkor egy Invest-té nyilvánítást nem tartok kizártnak.
#7052
Egyelõre semmi jele, sõt gyanúsan berobbant a meleg elõtte. Kánikula van, ma úsztam az óceánban is (23 fokos kb.). Isteni idõ van, lágy szellõ, szikrázó napsütés! nevet
#7051
Erdélyi kollégák! A gyergyó-medencébe milyen idõt mondanak a helyi meteorológusok a jövõ hét végére??
#7050
Nem kizárt, hogy lesz egy kis trópusi, vagy legalább szubtrópusi beütése annak a vasárnapi ciklonnak, a modellek többsége most meleg magvúnak várja vasárnap estétõl: Link Link Link ECMWF széltérkép: Link
#7049
vidám vidám vidám vidám vidám LOLLLLLL! Háhá, nem is figyeltem, na ez ám a nemsemmi. Nagyon ül a videód, így ennek tudatában. kacsint Itt az is van, jóóóó? vidám Bocsi, kicsit lefáradtam a héten mentálisan is.
#7048
"...vasárnap hajnaltól székvihar , esõzés várható..." kacsint
#7047
Nem értem. szegyenlos
Jövõ héten fél méter hó a Teidén? Link Ha igen megbeszélem a fõnökömmel, hogy menjünk fel rövid gatya, pólóban (más ruhám itt nincs is), délután meg napozás az óceánparton, felfoghatatlan élmény, még leírni is.
#7046
Valami ilyesmi? Link laza
#7045
Nekem nem kell bemutatni, ezért hívom Gigantest Siófoknak, El Medano meg mindig szélviharos. Ma megtört a jég, nem volt felhõ, cserébe vasárnap hajnaltól székvihar, esõzés várható. Santa Cruz (Terrasitas környéke is) azért sokszor napos.
#7044
A közvélekedés, miszerint a sziget déli része kapja a legtöbb napfényt a nagy számok terén talán igaz lehet, mégis elég félrevezetõ. Los Cristianos vagy a Costa Adeje átlagban lehet, hogy a legnaposabb helyek, de a hegyek elõterében délen kora délutánra nagyon sokszor (az elmúlt 2 hétben pl. gyakorlatilag minden nap) kialakul az orográfia által létrehozott felhõzet. Az ilyen helyzetekben - így volt ez a múlt héten is - valóban elég egy picit keletre vagy nyugatra menni és máris felhõtlen az égbolt. Északon más a helyzet, ott azért nagyon ritka a felhõtlen égbolt dominálta nap. Santa Cruz valóban lehet kivétel ez alól, különösen, az Anaga-hegység által óvott mikroklíma miatt.
A Playa Medano környékén, tehát délkeleten, nagyon sokszor (erõs szél kísérte) szikrázó napsütést találunk akkor, amikor délen napközben kialakul az említett felhõzet. Mindez fordítva kevésbé gyakran mûködik. Az ok szerintem sokszor a délkeleti partokra jellemzõ erõs szélben rejlik.
Délrõl nyugat felé elmozdulva is ugyanez játszódhat le, Los Gigantes környéke sokszor napfényben úszik, amikor a Playa de las Amáricas felett borultság van, fordítva ugyanúgy ritkábban. Az ok itt a szerintem a délnyugati partokra jellemzõ nagyobb védettségben rejlik.
Aztán nyugatról északnyugat/észak felé haladva ismét változik a kép, pl. az orotavai völgyben 1000 méteres magasságban gyakran akkor is beül a stratus, ha a sziget egyéb részein alig van felhõzet.
De pl. most hétfõn - égtájtól függetlenül - jellemzõen az egész partvonal borult volt délutánra. Mit tehet ilyenkor az ember? Nos, felmegy a Teidére, ahol ilyenkor is garantált a napfény :] A kb. 17 km-es átmérõjû kaldera pereménél (kb. 2200 m tszfm) magasabbra ritkán hatol a felhõzet (lásd: Link így volt ez hétfõn is, a kalderán belül illetve felette zéró okta volt, a Teide csúcsán simán elég volt egy vékonyabb pulóver a 4 fok és 30 km/h-s szél ellenére. A szomszédos szigetek partvonalát ugyanúgy felhõtakaró borította.
#7043
Nyugati és DK-i áramlásnál is ugyanez a szivattyú van (magyarul szinte mindig, áramlástól függetlenül), ezért nem értem. Pl. ma is Santa Cruzban voltunk, szikrázó napsütés mindenhol jövet-menet végig, kivéve Adeje 10 km-es körzete, de lehet még 10km sincs...
#7042
Egykét liter házi-pálinka sok-sok Napot ad neked szimulációdhoz. nevet

Hú, átteszem ezt szakmainak alig nevezhetõ csevejt mindjárt a társalgóba.
#7041
"Azt Te is megteheted, a nyári napforduló környékén az este kilenc és hajnal négy közötti idõszakot egy fénnyel teli sátorban töltsd el."
Ja, csak a horizonton végiggördülõ Napot mi fogja szimulálni? kacsint
#7040
Ejnye, 15 éve mûszakozok, félezernél több éjszakás mûszakon vagyok már túl, ám egyik se tartott fél napnál tovább, nemhogy hetekig.
nevet

Azt Te is megteheted, a nyári napforduló környékén az este kilenc és hajnal négy közötti idõszakot egy fénnyel teli sátorban töltsd el.
nevet

A viccet félre téve, indul a sarkkörön túl a napsütésmentes idõszak idõjárásra gyakorolt hatása.
#7039
Ha itthon télen jársz éjszakai mûszakba, akkor simán átélheted laza

Én egy napéjegyenlõséges sarkponti napot néznék meg
#7038
Eddig és ezután se szándékozok tartósan hazámon kívül tartózkodni, ám gyerekkorom óta vágyom a sarkkörön túli napfelkelte nélküli hetek egy részének átélésére.
#7037
Napsütésre már alig van esélyünk, már csak három napig kel fel a nap nálunk. A következõ napkelte január közepén lesz.
#7036
Ezek a helyek melyik oldalára esnek a hegynek? Nem lehet, hogy a stabil szélirány (ÉK-i passzátszél) miatt mindig ez a lejtõ van széllel szemben? Az Alpokban talán azért nem ilyen rendszeres a jelenség, mert sokkal változatosabb a széljárás: ahol egyszer felhõképzõdés van, ott máskor fõnhatás érvényesül. Emellett ott a kellõ páratartalom is gyakrabban hiányzik, hiszen nincs körös-körül tenger.
#7035
Itt meg végre kisütött a Nap, kiderült, hogy Stavangerben is kék az ég a felhõk felett. laza
3 hét alatt esett vagy 220 mm csapadék. Éjjel meg jön egy kis elõoldali haddelhadd tomboló széllel.
#7034
Reggel Tromsöben még -2 °C volt, délelõtt még havazott is. Most beállt a hõség és +7 °C körül van a hõmérséklet. Az elmúlt napokban is olvadt a hó, most otthon a keleti országrészben hidegebb van, mint itt az északi sarkkörön túl egy 500 km-re.
#7033
Valamint minden nap 12 óra tájékától befelhõsödik(orografikus hatás), ezért meggondolandó magas hegység mellett lakni (Teide). Azon elmélkedtem, hogy az innen 3-4 km-re parton az éves napsütéses órák száma legalább 2,3X -osa az itteninek, a még feljebb lévõ településeknek pedig akár a 10-szerese (sokszor azok már reggel is felhõben vannak). Amin még töprengtem, hogy az Alpoknál ilyen hatást nem tapasztaltam, itt vajon mi lehet az oka? (most már lassan unalmas, azért foglalkoztat a témanevet). Talán az enyhe, óceáni páradús levegõ és a hideg, hegyvidéki éghajlat kavarodása? Ma voltunk egy ismerõsünknél, a medencés terasz az óceánparton van (kb. 30 méterre a parttól), de kitûnõen látszott a Tedie csúcsa is . Nem semmi, egyedülálló élmény, legközelebb, ha megyünk, csinálok képeket is.
#7032
Kitûnõ látási viszonyok vannak, a tõlünk kb. 130-140 kmre lévõ El Hierro szigete is szépen látszódik szabad szemmel nézve a teraszról.
Ez a tiszta levegõ is nagyon kellemes, valósággal átmossa a tüdõt a párás, tiszta levegõ, nem tudom, hogy emiatt-e, de itt nagyobb az alvásigényem is (másoknak is).
#7031
Az elmúlt hat napban végiig -40 alatti értékek sorjáztak Szibériában.
A napi minimumok, nem kiugró értékek (egy-két hibás állomás kiiktatva), szoros verseny volt minden nap:
11.15.: -42,1 - Ojmjakon
11.16.: -40,8 - Iema
11.17.: -41,9 - Ojmjakon
11.18.: -44,5 - Tompo
11.19.: -43,6 - Tompo
11.20.: -42,7 - Batagaj
#7030
Azt értem, hogy most ez történt. A furcsaság, hogy mindig Selumban esik a legtöbb csapadég 315.2 mm szept 1-tõl és ez 15km-re onnan Luqaban csak 176.2mm
#7029
Ezek a területi különbségek jól egybevágnak a csapadék konvektív voltával.
#7028
Érdekes, hogy mekkor a különbség csapadék tekintetében itt Máltán Link
Hisz egész Málta csak akkora mint, Budapest és geográfiailag sincs nagy különbség. A legmagasabb pontja: Ta'Dmejrek 253 m.
#7027
Most nézem, hogy tegnapi hó jó fele el is olvadt Skandi északi részén ! nevetnevet
#7026
Izland:Link
#7025
Apró máltai tromba tegnap reggelrõl: Link

Utolsó észlelés

2025-07-19 08:52:37

Romhány - Dózsa György út.

15.0 °C

00000

RH: 96 | P: 1014.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.