Globális jelenségek
"A felhasznált alapanyagok megújuló energiaforrásnak számítanak, melyek megkötik a szén-dioxidot, így a berendezés még környezetkímélõ is, hiszen nem fokozzák az üvegház hatást. A tervek szerint az üzem elsõ ütemben csak a gyár saját energiaigényét fedezné, késõbb azonban a környék más cégeinél keletkezõ melléktermékek, mezõgazdasági vagy húsipari hulladékok hasznosítására is képes lesz.
"
Megkötik a szén-dioxidot?
"
Megkötik a szén-dioxidot?
Én szívem szerint biciklivel járnék mindenhová. Már úgy értem, elérhetõ távolságokra. És járok is, ahova csak lehet.
Persze Jóska, ez teljesen egyértelmû, csak baromira kiábrándító, hogy egy Stanford Egyetem is hanyatt fekszik elõttük. Vagy csak én vagyok ennyire naiv? :-)
Ez igaz Jóska, ugyanakkor az országunkban oly jellemzõ ócska kispolgári kivagyi mentalitás azt diktálja, hogy a klotyóra is kocsival muszáj menni; így a helyzetet az sem oldaná meg teljes mértékben, ha javulna a tömegközlekedés, bár kétségtelenül elõrelépést jelenthetne. Szegeden amúgy nem rossz a tömegközlekedés, a jármûpark vélhetõen a legjobb az országban, mégis messze többen autóznak annál - gyakran néhányszáz métereket - mint amennyi embernek ez ténylegesen szükséges lenne.
Van igazad, ám csupán ha a hazai viszonyokra gondolsz, a tisztelt városvezetéseink (legfõképp gondoljunk fõvárosunkra, annak tizenegynéhány éves lemaradására ...) nem éppen abba az irányba haladnak, hogy tömegközlekedés felé irányítsák az embereket, sõt ...
Hirtelen néztem csak utána, de éves szinten a nagyvárosok szmogjának ózonszint-növekedése miatt 3700-an halnak meg az USA-ban. Ugyanezen országban minden 13. percben meghal valaki autóbalesetben, naponta kb. 110 ember. Ezek után szerintem nem az ózonnal van a nagyobb baj.
Leginkább azt nem értem, hogy abban miért nem gondolkozik senki, hogy kevesebbet kellene autókázni...
Nyugi Attila, ez egy egyértelmûen a fosszlis-olajlobbi által pénzelt vélemény, semmi egyéb.
Ha jártok Miskolc, mellett Ómassán (ott ahol Snowhunterrel a "lavinamaradékot szoktuk némely évben fotózni), akkor gondoljatok a "fázós" helyi lakosokra! Az ottani észlelõnk tavaly egy hónapig nem gyújtott be - júliusban. Még jó, hogy nem gázzal fûtenek - a fa még olcsóbb.
Szóval szép és nyugodt hely, de itt a városban sokkal kényelmesebb...
Szóval szép és nyugodt hely, de itt a városban sokkal kényelmesebb...
Igazán érdekes, csak ettõl még nem fognak a kínaiak környezetbarát technológiákkal dolgozni... Bár jólesik olvasni, hogy õket is sújtja a környezet, nem csak fordítva történik.
Fûteni???? Egyetértek Cauchy-val, pulcsi, esetleg mackó, ha valaki olyan fagyos. Nálunk tárva az ablak és csak a macska szokott fázni.
Bakonyvár gyakran emlegeti hogy múlt éven május végén június elején biza be keleltt napokon át füteni, mert olyan hideg volt...
Na most is be kell füteni, nappal 12-14 fok volt, most már csak 8 van, a szlovének 3 fokos T mint várnak !
Na most is be kell füteni, nappal 12-14 fok volt, most már csak 8 van, a szlovének 3 fokos T mint várnak !
Akkor átfogalmazom: kívánom, hogy végignézhesd, míg az imént megszerzett villanykörtéid az utolsó watt energiát is kiszippantják a hálózatból 2158 augusztusában, majd kívánom, hogy ezt követõen még legalább hetven évig világítsanak, mialatt Te folyamatosan tekersz egy bringán, amit a fiaid minden héten kölcsönkérnek, amikor elmennek a szüleidhez látogatóba s visznek nekik a saját termésû kókusszal behintett csokoládés piskótából, amit a feleséged süt.
Így már rendben van?
Így már rendben van?
6 db új kompakt fénycsõ boldog (?) tulajdonosa vagyok. Nem volt túl egyszerû, de minden jó, ha a vége jó! Csak egy kicsit kellett morcosnak tûnnöm.

Itt a bûnös, ha látszik a képen, rajta van a 6 év élettartam. Kiváncsi vagyok, mit tudok intézni holnap.
A Kaukázus északi elõterében, de az egész Kelet-európai sikságon szokatlanul meleg az idõ, és a következõ napokban még fokozódni látszik a hõség. Volgográdban a 40°C-t közelíti: Link
Nagyon helyes! Lehet nekik mondani, ha nem rendezik a problémádat hatékonyan, akkor másnap ott lesz a cikk a Homáron. :-)
Ez most vicces picit, de Philips mindegyik. :] Zöld színû dobozban voltak a legújabbak (2-3 éves), a 7 évesnek már nincs meg a doboza.

így lesz, 6 db-ot viszek nekik! Nagyon pipa vagyok, reszkethetnek... 
Neked milyen gyártmányú van, hogy ilyen sokáig bírja?

Neked milyen gyártmányú van, hogy ilyen sokáig bírja?
Teljesen jogos, jól teszed, cseréljék csak ki, ha nem, akkor irány a fogyasztóvédelem.
Philips kompakt fénycsövek voltak. Mivel papírban mindig is nagy voltam, megvan a blokk, irány a forgalmazó holnap. Hátha csinálhatok egy kis cirkuszt, ezekután az olyan jól esne.

A régebbi gyártásúak között még sok olyan volt, ami nagyon kényes a ki-bekapcsolgatásra; ezért azokat igazából olyan helyekre ajánlották, ahol folyamatosan világítaniuk kell, ill. pl. a kikapcsolás után ezeket egy percig még nem volt "szabad" újra bekapcsolni (tehát a "bemegyek a spájzba és feloltom a villanyt, kimegyek és lekapcsolom, aztán a francba, valamit elfelejtettem, ezért bemegyek és felkapcsolom"-típusú használat ezeknek nem kedvezett, olyan 50-60 %-os élettartamcsökkenést is okozhat. A maiak már jobbak e téren is.
Mi szerencsésebbek voltunk, nekünk is mind le van cserélve és nincs velük gond, van olyan köztük, amely 7 éve húzza már teljesítményromlás nélkül. Szerintem semmi gond nem lenne a gyártó megnevezésével.
2005. novemberében cseréltem ki az összes létezõ és lehetséges lámpánkban a hagyományos izzókat kompakt fénycsövekre. Nem a legolcsóbbakat vettem akkor, nem is gagyit, elég jó neve van a gyártónak. Tegnap este az ötödiket kellett kicserélnem, mert az elmúlt két kétben zsinórban kiégtek. Figyelembe véve a bekerülési árukat és az élettartamot, egyértelmû, hogy rendkívüli módon nem érte meg akkor a beruházás. Csak a gyártónak és a forgalamazónak. Így most az akkor pihenni küldött hagyományos izzók vannak a helyükön és ott is maradnak. Nagyon csalódott vagyok.

Egy átlagosnál hûvösebb periódus ért véget tavaly kb. jún. 10-én.Vagyis már 12. hónapja tart az átlagosnál melegebb,szárazabb és konvekciósabb periódus.Persze területi eltérések vannak,s a 12 hónapból az aug. kicsit átlag alatti lett,de ne feledkezzünk meg a tavalyi június és július brutális hõségérõl és szárazságáról(Persze a június eleji hideg és esõs idõ miatt a június nem volt országosan száraz,ill. helyi felhõszakadások itt-ott enyhítették tavaly nyáron az aszályt,illetve mire kifejlõdött volna augusztusban nagy országos zivatarok véget is vetettek neki).
Mondjuk valami ilyesmit jósolnak az éghajlatváltozást kutatók is... Tényleg gáz, hogy nem lehet MOST megmondani, hogy ez annak a jele, vagy nincs is összefüggésben vele.
Félelmetes ez a közel nyolc hónapja tartó melegebb és csapadékszegényebb periódus.A számos melegrekord, de ami igazán megdöbbent z a tegnapi és jelenlegi animált eu mûholdkép. Egész Európa zivatar katalizátorrá vált, nem a csak a front vonalában hanem több százezer négyzetkilométeres területen vannak szélsõséges jelenségek.Aggasztó mert ezzel együtt aszály van, marad de ahol csapadék hullik abban sincs köszönet a vihar dinamizmusa miatt.
Lehet, hogy szerinted nincs hatása, én viszon már a radaron nemegyszer láttam, hogy az ilyen száraz hõzivataros napok esetében pontosan a Drávamenti mocsaras vidékek felett pattantak ki az elsõ zivatarok.
A BAlaton egészen más tészta, el kell olvasni, amit írtam a nagy vízfelületek hûtõ hatásáról és a nedvességadvekcióról.
A BAlaton egészen más tészta, el kell olvasni, amit írtam a nagy vízfelületek hûtõ hatásáról és a nedvességadvekcióról.
A májusi TermészetBúvár-ban -sok más, érdekes és izgalmas írás mellett- olvasható egy helyzetelemzõ cikk is: "A Föld jégsapkái – Édesvízkészletünk õrzõi" címmel. A cikk szerzõi az OMSz két munkatársa.
Szerintem egy mocsárnak egy folyónak sincs semmi hatása a zivatarokra, ez hülyeség, ha valaminek az országban lenne hatása az a Balcsi, márpedig semmi olyant nem figyeltünk meg hogy ilyen helyzetben mint ma kipattanak a cellák a vizfelület felett (bár azt sem tudjuk meg soha mi lenne ha nem lenne ott a Balcsi)....
A lehúzza a Mura meg a Tisza ez egy népi baromság, tévhit, ha ez igy lenne, akkor elárasztanám Becsehely környékét és minden nap szupercellát fényképeznék
A lehúzza a Mura meg a Tisza ez egy népi baromság, tévhit, ha ez igy lenne, akkor elárasztanám Becsehely környékét és minden nap szupercellát fényképeznék

Mind a víz, mind a villanyfogyasztásunk csökkent az elmúlt évihez képest. Az uram minden hónapban írja az óraállásokat, hogy ne érje az ember meglepetés éves elszámoláskor. Idõnként nézi is, hogy hogy állunk az elmúlt 12 hónapban az azt megelõzõ 12-höz képest.
A csökkenés villanynál kb. egyhavi fogyasztásunk, víznél úgy félhavi.
A csökkenés villanynál kb. egyhavi fogyasztásunk, víznél úgy félhavi.
Szerintem is onnan jöhetett a gondolat, hogy az egykori ártereken most sokkal szárazabbak a talajok. (Persze a magasabb részeken, amiket régen sem öntött el a folyó, nem sok minden változhatott.) A másik ok meg az lehet, hogy épp a szabályozás kellõs közepén, az 1860-as években volt egy rendkívül száraz idõszak (amikor a Fertõ tó is kiszáradt), és a két dolog összekapcsolódott a fejekben... A szabályozás miatt én max. 5% csökkenésre gondolnék - de tényleg jó lenne ismerni azokat a bizonyos hatványkitevõket.
Ha már csapadékot nem mértek 150-200 éve az Alföldön...

Az elõzzõ nap esõ áztatta nedves erdõk felett másnap is könnyebben alakul ki konvektív csapadék. Ez az öngerjesztõ folyamat ismert. Elég pár éve a Tarna, a sorozatos mátrai zivatarok miatt történt áradására gondolni.
Persze itt az orografikus hatások is bejátszanak. síkvidéki erdõk felett lehet másképp alakul.
Persze itt az orografikus hatások is bejátszanak. síkvidéki erdõk felett lehet másképp alakul.