2025. május 24., szombat

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#39491
Na hülye vagyok.. 22.. de azt hiszem pont az elõadásodban volt benne, hogy távolodhat picit.. : ) Link Szóval ha ez az, akkor ha jól mértem jópár fokkal arrébb volt.. Link
#39490
Fú, sztem ide ilyeneket ne írj, még valami betévedõ érdeklõdõ komolyan veszi. :-)))
#39489
Akármennyit kérdezhetsz. nevet
Mennyivel távolabbira gondolsz?
A 22 foknyira lévõ melléknap pl. magas napálláskor kintebb csúszik, de az csak pár fokot jelent.
Ha brutálisan fényes a 22 fokos melléknap, akkor annak is lehet melléknapja, de ez iszonyú ritka. Lásd pl.: Link
Meg van ugye a Naptól 120 fokra a 120 fokos melléknap, de az inkább fehér. Link
Meg piramis kristályok csinálnak még melléknapokat itt-ott. Lásd az íveket ezen a szimuláción: Link
#39488
Kérdezhetek mégegyet? Van olyan, hogy 20 foknál távolabbi melléknap?
#39487
Érdekes, amit írnak róla, én is mosolyogva olvastam. Én se nagyon tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy levegõ kerülne bele, de ott valahogy megmagyarázták. A kismanós elképzelés szimpatikus. laza Olyan elmélet is volt, hogy a ködív vastagsága és színe azért változik, mert az ember ahogy jön le a hegyrõl, egyre távolabb kerül tõle a Nap és ez módosítja a fénytörést.
#39486
Nem, de ekkora marhaságot még nem hallottam. Miként alakulna ki megfelelõ tömegû üreges vízcsepp természetes úton? Kismanók apró szívószállal bubit fújnak a cseppekbe? :-)))
A srác képe graupelzáorkor készült, a graupel és a víz vegyesen esett. A vízcseppekben lehet valamennyi a graupelbõl, ami épp olvad estében, akár ez is segítheti a torzulást. (mielõtt felvetnéd, ugye a graupel nem optikai közeg, ha érted, hogy mondom :-)))
Viszont azt se feledd, hoyg erõs szél is volt, nem tudom, az pl. segíthet-e a torzulásban, de ki nem zárom. Ha láttad miként esett, érted. :-) Nálunk vízszintesen...
#39485
Mostanában sok ködíves cikket olvastam és régen (1800-as évek végén) élt egy olyan elmélet, hogy a ködív azért más, mint a szivárvány, mert üreges vízcseppek hozzák létre. Persze késõbb rájöttek, hogy ez hamis feltételezés. Tudsz esetleg róla, hogy készült-e már ilyen szimuláció szivárványra? Lehet, hogy mégsem olyan nagy butaság az üreges cseppek elmélete és esetleg ez a "torzulás" módosíthatja annyiban a fényutat, hogy létrehozza az iker szivárványt. Miközben persze ott az a csomó "rendes" vízcsepp is, ami meg a normál szivárványért felelõs. Lehet, hogy butaság, csak ötletelek.
#39484
ez száz, hogy iker
#39483
Ez ikergyanús nekem. De lehet, hogy csak számfelettik. Link
Viszont akármi is, gyönyörû!
#39482
Nálunk melóhelyen sáros lett az ablak a mai záporok után. Lehet, hogy nem most esett ki a homok, hanem rá volt tapadva az ablakokra, s ez az esõ ma csk összemosta. TÉny: sáros.
#39481
Na akkor ápr7 :Link Link sajna csak mobilos a felvétel.
ápr 11. poros gyûrû:Link
ápr12.Link Link
#39480
Wáááoooo!!!!! Én is futkároztam mindenfele utána, de innen nem lehetett látni : (((
Nagyon szép!!!!
#39479
Szép napot! nevet
Nemrég volt egy zápor, maga mögött ezt hagyva: Link
#39478
Egy jó órája halvány, teljes 22 fokos haló látszik vékony szõnyegfátyolfelhõn.
#39477
Gyengén halózik...
#39476
Van azon alsó meg felsõ is.:-)
#39475
Megnéztem a Holdas képet, tényleg nagyon szép!!! És jól láttam, hogy alsó felsõ holdoszlop is van rajta? Vagy az csak becsillanás?
#39474
Köszönöm a kimerítõ választ!!! : ) Így már értem, hogy a különbözõ felhõzetek részletesebb tanulmányozásával lehet jobban megérteni õket! : ) Akkor most ebbe ásom bele magamat.. és kíváncsian várom az üllõs jelenségeket!! : )
#39473
Addig is, míg Alex ideér.
Szóval a gravitáció egyformán hat minden kristályra, a hõáramlások persze nem, ám amikor olyan erõs hõáramlások vannak fenn, akkor azt a felhõ alakján simán látni, mert alapvetõen nem Ci hanem Cc képzõdik. Ilyenkor általában csak a Cc virgáin tud kialakulni haló - persze ez is lehet állat jó, ilyenek pl. a lyukfelhõkben kialakulók.
A légmozgások hatásáról a leglátványosabb felvétel az SDO felbocsátásakor készült videó, amin látni, hogy a rakéta lökéshullámai szétzúzzák egy pillanat alatt a melléknapot Link (1:25-tõl kb)
A gyengébb hõáramlások viszont lassabban mozgatják a kristályokat, így lehet olyan kevésbé kristályállás-érzékeny jelenség, amit nem nagyon befolyásolnak.
Minden kb attól függ, milyen magasan van a cucc, amin a haló létrejön. Nyáron majd figyeld a zivatarok üllõit, hogy milyen gyakran lesz rajta valami halóelem!

Amikor melegfront elõtt vagyunk és szép, lassan felvonuló Cs réteg van, akkor abban viszonylag kevés mozgás van, így tényleg ekkor tudnak a legszebb halók kialakulni. A hidegfrontok elõtt sokszor erõsebb szelek fújnak fenn, így hiába van esetleg látványos Ci, akkor se nagyon jön létre hosszan látszó jelenség. A felhõfajtákat jó alaposan kiismerve lehet következtetni arra, hogy mi szél van odafenn. Akár a kondenzcsíkok is jók erre, azok meg általában akkor is jelen vannak, ha a felhõk még nem értek ide. Ha a csíkok keskenyek maradnak és hamar elhalnak, akkor kevés a pára; ha szétterjednek és Cc lesz belõlük, akkor pára van bõven, a szél se jelentõs, de a hõmozgás már több; ha szétterjednek és Ci spi, Ci fib meg Ci unc lesz belõlük, akkor lesznek a brutál színes, élénk CZA-k meg melléknapok (amit Controll Ági vadászik :-)) Ez utóbbi esetben van fenn szél, de egyenletesen fúj és nem túl erõs. NE keress halót, ha Cc lac vagy Ci lac látható, mert a lacunosus atrtól olyan tépett és szabálytalan alakú, hogy pörgeti fenn az összevissza fújó szél. Ha mégis látsz rajta halót, akkor vagy gyanakodj, hogy két réteg felhõ van, vagy vegyél lottót. :-)
Ha több a felhõ, arra is figyelni kell, hogy az hány rétegben van, mert sokszor az alsóbb, gomolyos jellegû felhõk simán eltakarják a felsõ, Ci vagy Cs réteget. Ilyenkor úgy tûnhet, hogy a halóelemek nem is a Cs vagy Ci segítségével jönnek létre, mint pl. itt Link - de alaposabban meglesve már látni, h ott egy kondenz a gomolykák fölött.

Felhõfajtákhoz itt a metnetes felhõatlasz, ahol megnézheted õket: Link
#39472
Sajnos a zalaegerszegi cimborám még mindig nem regelt be ide, de megjegyzem, hogy irgalmatlan mellékholdakat, felsõ érintõt meg Hold-CZA-t fényképezett tegnapelõtt. Sõt, sztem a CZA mellett kis felsõ oldalív is figyel, ha jól látom.
Aki fenn van FB-on, annak mondom, hogy megosztottam a képeit, érdemes megnézni. :-)
#39471
..ja még ezt akartam reggelrõl megmutatni.. nem tudom mennyire látszik, hogy a felhõk árnyéka, a levegõben ér véget.. Link
#39470
Ma este sikerült végignéznem az elõadásodat és nagyon tetszett, nagyon tartalmas és rendkívül hasznos volt!! : ) Több dolgot sikerült így jobban megértenem! : ) Azt hiszem a mai poros kérdésem sem lett volna kérdés.. bár ha jól értelmeztem, a por azért segíthetett több kristály elõállításában (?)
Mindenesetre bennem még maradt kérdés és érdekelne, hogy a kristályokkal kapcsolatban azt mondjátok, hogy akkor a legszebb a jelenség, ha egyáltalán nincs légmozgás és egy irányba állnak a kristályok.. (pl.) ilyenkor mi újság a gravitációval vagy egyéb hõáramlásokkal? Azaz mégis milyen mozgást végeznek? Egyformát, vagy jelenségenként változó? Egyáltalán létrejöhet olyan állapot, amikor nem mozognak? És ilyenkor a kristály is forgolódik, vagy úgy kell elképzelni, mint egy leejtett darab kõ "semerreforgása"? Több gyp-s videón pl. úgy látszik, mintha kavarognának.. olyankor honnan merre?
(elnézést, ha kicsit érthetetlen a kérdésem, de remélem sikerül rá valamilyen választ adni : )

És más: a reggeli melléknaphoz most vettem észre, hogy haló is tartozott.. ezen egy darabka: Link ..itt is hosszabb.. Link ..illetve ezt sajnos akkor nem vettem észre, mikor rutinból kifotóztam rohanás közben az ablakon, csak most.. ,: D Link Link (bevallom nekem az utóbbi kettõn van egy kérdõjeles rész, de ha másnak nem tûnik fel, akkor semmi..)

És még egy kérdés, hogy próbálom kitalálni ezt a porral kapcsolatos fénykorongot, hogy hol milyen távol lehet a határa.. és pl. ezen a képen lehet látni? Link
Köszi!!
#39469
Nagyon klasszul néznek ki a tegnapi képek!!! : ) Meg olyan érdekes, hogy az eddigi jópár hónaphoz képest most mennyivel másabb az ég..
Tegnapról nekem is van még egy, amin próbáltam kitalálni, hogy a fenti "rénszarvas agancs" minta mitõl lehet?
Link Link ..miféle felhõk okozták?
#39468
Lencsefelhõk + por: Link Link (Tegnapi képek)
#39467
Jaj de szépek! A lencsések a kedvencek! :-)
#39466
Ezek nagyon hangulatos és szép fényképek.

Tegnapi poros égkép: Link
Naplemente: Link lencsékkel:Link

Több kép itt: Link

#39465
Nálam is ilyesmi látszott, kb ilyen erõvel. Megint túl sok szél volt odafenn ahhoz, hogy normálisan beállhassanak a kristályok. :-(
#39464
22-es teteje és balos melléknap reggelrõl, suliba menet: Link Felsõ érintõn gondolkodtam, de ahhoz nincs meg az alakja, ugye elég alacsonyan van még a Nap.
#39463
Értem!! ,: D és köszönöm a helyreigazítást! : )
(az utolsó jobb oldali melléknap volt és akkor minden felhõn : )
..és nagyon érdekes most kint az ég a levegõben végzõdõ felhõárnyékokkal.. : )
#39462
Szépek! Mint mindig! nevet Jól mondja Rafy, az ott nem poroszlop, hanem naposzlop. Voltak reggel magasszintûk és azok hozták létre. De van még fenn homok is. Természetesen a homok és a magasszintû felhõzet egyszerre is jelen lehet. A szivárványszínû foltocska pedig egy jobb oldali melléknap, szintén a magasszintûknek hála.
#39461
Szép képek! Poroszlop nem létezik mert a homokszemcsék nem verik vissza (vagy csak igen csekély mértékben) a fényt! Esetleg annyiban segíthetnek, hogy egyfajta kondenzmagok amire ráfagy a levegõ páratartalma és esetleg úgy képzõdik jégkristály. De ezt a nálam okosabbak elmagyarázzák majd!
nevet
Amúgy reggel orbitális konendzárnyék volt: Link - ez még hagyján, de amit készítettem telefonnal! Az egész égboltot átívelte! Délután jövök a képekkel!
nevet
#39460
Rendkivül érdekes képek. És szépek! nevet A poroszlop(?)ról (felsõ állású oszlop, kérdés, hogy jégkristályokon vagy por/homokkristályokon jött létre) és különösen a melléknap-gyanús szivárvány-szinezetû jelenségrõl (ha melléknap, akkor jobboldali, ha nem az, valami egészen különös jelenségrõl lehet szó) célszerû megvárnunk Noli véleményét.
#39459
Ma reggel.. ..én nem ismerem annyira ezt a poros jelenséget, de ha jól tippelem a színekbõl, ma még volt?
Link Link Link Link ..nekem pl. ez tiszta sivatag ,: D Link Link Link ..ez pedig a "poroszlop"? ,: D Link (nagyon fényesen..) Link Link Link Link ..és talán felhõn? Link Link Link
#39458
Bezony nevet
#39457
Mennyire bizarrok a színek, ugye???
#39456
Homokos melléknap: Link nevet
#39455
A melléknap-köriv teljesen nyilvánvaló. A sivatagi eredetû homokfelhõ mindkét képen felismerhetõ. nevet
#39454
Fölöttébb érdekes kép: a gomolyfelhõk ellaposodtak, a heves szél azokat mindkét oldalon szépen megnyirta. A felhõfaj ebben az esetben már nem Cumulus, hanem Stratocumulus cumulogenitus. (A felvétel közelében hegység lehet, az okozhatja a több rétegûség, a "felhõemeletek" kialakulását.) nevet
#39453
Nagyon érdekes, szinvonalas a cikk. nevet
#39452
Jó cikk Noli, ahogy mindig.

Mostanában ritkán hozok nektek képet, de most hoztam némi naplementét:

Link

beillesztett kép

#39451
Gratulálok mindenkinek az elmúlt napok képeihez, különösen az ikerszivárványhoz! nevet

A tegnapi port követõen ma már többször volt haló is délután, de a még mindig jócskán poros légkör miatt nem lehetett olyan szépen látni. Egy körülírt Szombathelyrõl: Link A kép jobb szélén halványan egy melléknap is látszik.

Nem sokkal késõbb szerintem melléknap-ív is volt: Link (Az egyenesebb felhõcsíktól kicsivel lejjebb, jobbra, ívesen.)
#39450
Gratula!
Ismét egy jó cikk született!
#39449
Cikk a homokunkról az [origo]-n:
Link
#39448
Jó Neked. nevet
#39447
Fantasztikus képek születtek ismét, öröm volt nézegetni õket.

Érdekes az ég, ide jött cirrus a por fölé. megyek ki hátha lesz mit kattintani. Két délelõtti lencse: Link Link
#39446
Nagyon érdekes most itt is az égkép, mág megvan a homok, felette Cs, néhány Cu hum, Ac len ill. pár Ci is átmegy az égen. A Ci vet árnyékot a homokra, a többi nem. :-) Szépen ki lehet dekázni, milyen magasságban lehet a homok.
#39445
Szép, színes felsõ érintõ látható!
#39444
Brutálisan sárga az ég odafent. Száraz légköri homály.

beillesztett kép

#39443
Én is egész délelõtt láttam õket!
Volt köztük szép, emeletes is!
#39442
Lencsék: Link Link Link

Utolsó észlelés

2025-05-24 23:27:44

Rákóczifalva

8.5 °C

na00

RH: 77 | P: 1017.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

140315

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.