2025. július 25., péntek

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16469
Sziasztok!

Tapasztalatom szerint egy adott hõmérsékleten - legyen itt most szó pl. +18°C-os rövidnadrágos, rövid ujjas idõrõl - a hõérzet függ a levegõ nedvességtartalmától (is). Alacsony nedvességtartalomnál (~40%) lehet a fenti öltözetben fázni is, illetve magasabb nedvességtartalomnál (~90%), akár izzasztó is lehet ez a szerelés.
Igaz, hogy minél szárazabb a levegõ annál hidegebbnek érezni, vagy még tapasztaljak csak tovább?
#16468
Köszi!
Ennek még egy részét nem értem, de elolvasom párszor és értelmezemvidám
#16467
Hm, hogy hideg területeken képzõdnek, az ebben a formában nem teljesen igaz nevet
Egy talajmenti AC-területen a légtömegek nagy térségben leszálló mozgást végeznek. Eközben a levegõ adiabatikusan melegszik, tehát nincs kondenzáció és ezáltal felhõképzõdés sem. Talajközelben az áramlás az AC irányából egy alacsony nyomású terület irányába mutat, azaz divergencia (szétáramlás) lép fel. Ezért nincsenek pl. egy AC-nak frontjai. A leszálló légmozgás inverziót okoz, mely felhõoszlató hatású.
Az AC létrejötte és fejlõdése 3 különbözõ csoportba osztható:
1. Egy magassági AC egy nagy magasságokban kialakuló magasnyomású terület és ezért az 500 hPa és efeletti térképeken látszik. Ez az AC mindig egy talajmenti ciklonnal van kapcsolatban, mivel a felületi melegedés okán a vertikális nyomásgradiens lesüllyed és a talajmenti relatív nyomáscsokkenés a magasság növekedésével egy, a vízszintes környezethez képesti magasabb nyomásban tükrözõdik. Ezen oknál fogva a felállás fordítva is igaz, azaz egy talajmenti AC egy magassági ciklon (hidegcsepp, örvény, stb.) jelenlétére utal.
2. Egy hideg AC akkor jön létre, ha a levegõ (pl.) télen egy hideg tájegység felett lehül, erre példa a középázsiai AC. A "nehezebb" ill. "tömörebb" levegõ nagyobb nyomást tud gyakorolni az alatta elterülõ területre. Közepes szélességeken (azaz nálunk is) lapos ékek formájában ciklonok hátoldalán is kialakulhat, ekkor átmeneti AC a besorolása.
3. Egy dinamikus AC a Rossby-hullámok, azaz a poláris front jetstreamje, ill. annak egy örvénye által generálódik. A legjobb példa a dinamikus AC-ra az Azori-szigetek környékén kialakuló AC, mely az északatlanti térség szubtrópusi magasnyomású övéhez tartozik. A hideg levegõ lesüllyed, majd a Golf-áramlat hatására felmelegszik. Ez a légtömeg, ill. légtömeg-áramlat az izlandi ciklontevéknység okán kelet felé mozdul. A területen belüli áramlás iránya az óramutató járásával megegyezõ, azaz anticiklonális, ill. matematikailag és thermodinamikailag nézve negatív.
#16466
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Én úgy tudom, hogy anticiklonok általában a hideg területeken keletkeznek. Akkor az Azori szk. környékén miért alakul ki? Ott nincs is annyira hideg, sõt mindig melegebb van mint a környezetében lévõ területeken.
#16465
Szép válasz!

Egyébként nem azt kérdezte, hogy lesz-e valamikor, vagy, hogy mikor, hanem, hogy hol találja meg az archívumot jelenleg.
#16464
Ha van idõd egészen sokáig vissza lehet nézni, "További észlelések"-re egyszer rákattint, utána már elég az Entert nyomni (folyamatosan!). Persze nem a legegyszerûbb, de azért lehetséges. :-)
#16463
Köszönjük az újfent kielégítõ választ! Ez az én olvasatomba megint egy gonosz zrikálás része a fejlesztõk felé! Kérlek, ezeket mellõzd, nem kell tovább szítani a tüzet. Normális kérdésre lehet ésszel, normálisan válaszolni, de ez úgy látszik nem megy mindenkinek!

A válasz: ez is természetesen a munka folyamat és fejlesztés még el nem végzett fele és lesz ilyen funkció is.
Köszönjük a megértésed.
#16462
Sehol!
#16461
Sziasztok nevet Nem tudja valamelyikõtök hogy az észlelési napló archívumát hol találom meg?
Régebben visszatudtam nézni adott napokra az idõjárást....
#16460
A helyzet adja, hogy mit kell figyelni! nevet Nagy általánosságban az a két akciócentrum határozza meg az idõjárásunkat. Ennek mutatószáma a NAO index. Ha pozitív akkor erõs az izlandi minimum és javarészt erõsek a zonális áramlások Európa felett, ha negatív, akkor majdnem biztosan erõs blocking van. Persze mindegyik esetnél létezhetnek kivételek.

Kérdezz bármikor nevet

Szeretném, ha átolvasnád ezt az elõadást, hiszen nagyon sok kérdésedre választ kaphatsz: Link
#16459
Akkor az izlandi minimumot és az azori maxot kell figyelni?
Nagyon köszönöm a válaszodat ,ezt akartam tudni.nevet
#16457
Azért, mert január eleje óta gyökeresen megváltozott a cirkuláció az Északi-Félgömbön. Ha a jelenlegi szezont nézzük, akkor a december homlokegyenest más képet mutatott a január óta tapasztaltakhoz képest. Decemberben ugyanis masszív anticiklonok uralma alatt volt az Északi-Sark (emlékszel még Grönland környékén is stabilan ott figyelt a magasnyomás), ami a mérsékelt szélességeken tartotta a ciklonaktivitást, illetve okozott nagy számú észak-dél irányú hõcserét.
Január eleje óta viszont kezdett felengedni az erõs anticiklonális túlsúly, amivel párhuzamosan megerõsödött az izlandi minimum, illetve életjeleket küldött magáról az azori maximum is. Itt hozzá kell tennem, hogy Golf-áramlat ide vagy oda, az izlandi minimum javarészt erõs tevékenységet mutat január eleje óta, szóval ennyit a közvetett hatások súlyáról.
Ennek kölcsönhatásaként csökkent a ciklonaktivitás a mérsékelt szélességeken, így javarészt anticiklonok alakítják a mi idõjárásunkat is. Véleményem szerint a mostani hideg periódust a szibériai maximumnak köszönhetjük, ugyanis most a legjobban kiterjedt, de nemsokára az is gyengülni fog.
Lassan itt az ideje viszont, hogy szép nagy viharciklonok alakuljanak ki és okozzanak változékony idõjárást, illetve újra színre lépjenek a zonális jellegû áramlások.

Ha engem kérdezel, ha folytatódott volna a decemberben tapasztalt helyzet, akkor egy izgalmas télre tekinthetnénk most vissza, így viszont halál unalom volt az egész. Most így jártunk, a tavalyi fényévekkel jobb volt, talán a következõ izgalmasabb lesz.

És hogy az eredeti kérdésedre válaszoljak: lehet most is csapadékos idõ, csak kicsit nagyobb szerencse kell hozzá. Viszont ismerve a szerencsénket... nem lesz egy könnyû menet, már ha országos jelentõs havazást szeretnél...
#16456
Ugye nem azért kérded, mert azt szeretnéd?!
#16455
Miért van 2 hónapja rajtunk AC és minek kéne változnia hogy ez lejöjjön rólunk és csapadékossá váljon az idõ??
De azért.
#16453
Van itt ez az Európai körkép. Az milyen idõközönként frissül?
#16452
Köszönöm szépen, megtaláltam.
#16451
Bõvített észlelõi felület alján megtalálod. Vagy: Link nevet
#16450
Igen pontosan ezekre.
#16449
Melyekre gondolsz? Ilyenek?

beillesztett kép


beillesztett kép

#16448
Sziasztok,
Szeretnék segítséget kérni, hogy honnan tudnám meg azoknak a jelenidõ térképen a honlap átalakítást követõen rövid ideig használt "kriksz-krakszoknak" (még a pontos nevüket sem tudom bocs szegyenlos ) a pontos jelentését, és hol találhatom meg a teljes jelkészletet.
Elõre is köszönöm a segítséget.
#16447
Naneeeee, ne légy kishitû, szerintem simán 99,98 % laza
#16446
Általában 99 %.
#16445
Hány százalékban válik be itt a MetNeten a 36 órás elõrejelzés?
#16444
Ez nagyszerû volt. kacsint laza
#16443
vidám vidám vidám vidám vidám
#16442
laza laza laza
#16441
Ez jó... nevet hideg
#16440
laza laza laza laza
#16439
hideg laza zivatar
#16438
Sima MKR: vonalas MKR, cirkuláris MKR

Nem sima MKR: MKK (mezoléptékû konvektív komplexum) nagyobb és erõsebb a simánál nevet (maddoxi kritériumoknak megfelel)

Az MKR-ek létrejöttében elég sok tényezõ közrejátszik,... leginkább a szélnyírás és a nagytérségû kényszerhatások kapcsolata, de sok más összetevõ megléte is fontos. Olyan ez mint a jó húsleves...: csak precíz fûszerezéssel lesz igazán ízletes!

VMKR szupercellával, szélviharral és jégesõvel (4 személyre)

Hozzávalók:
- 1 liter CAPE (kb. 1500 j/kg) - ízlés szerint lehet több vagy kevesebb
- szélnyírás
- 1 mokkáskanál örvényesség-advekció (tetszõlegesen cirkuláris vagy vonalas szerkezetû)
- ha nincs kéznél örvényesség, akkor 1 csipet hidegfront vagy konvergencia is megfelelõ a célnak
- amennyiben nem hiánycikk, akkor 1 evõkanál frontra merõleges 0-2,5 km-es szélnyírás vektor
- víz (lehetõleg légnedvesség formájában)
- egy üveg besugárzás
- ha nincs besugárzás, akkor egy érett MNSZ is megteszi (szigorúan kimagozva)
- magassági divergencia (drága hozzávaló)

Elkészítés:
Vegyünk 1 liter CAPE-t és keverjük össze a légnedvességgel. Amennyiben kéznél van egy front vagy örvényesség, akkor alakítsuk vonalas szerkezetûvé (frontnál nem nehéz mûvelet vidám). Szépen lassan engedjük be a nedvesség és CAPE elegyébe. (közben kezdjük el 30-35 fokon melegíteni)
A radar segítségével könnyedén figyelemmel kísérhetjük, hogy mennyire van kész állapotban. A fûszerezésnél vigyázni kell. Adagoljunk egy kis szélnyírást az MNSZ mellé, és a radaron láthatjuk, ahogy vonalba rendezõdnek a piros jelek! Amennyiben elkezdõdik a folyamat, csupán 1-3 órát kell várni, hogy összeérjenek az ízek és tálalható.

Tálalás:
Forrón fogyasztandó egy Magyarország alakú tányérban! vidám




#16437
Szerintem itt választ kaphatsz a kérdéseidre:Link
#16436
Hogy lehet következtetni a SQUALL LINE ok kialakulására?És a sima MKR kialakulására?Mit kell nézni hozzá?
#16435
Geopotenciál. Az 500 hPa-os szint magassága dekaméterben.
#16434
Köszi! És még mik azok a színek a térképen? Szerintem a ciklon szélébõl kapunk mert 1010-1015 hpa várok országosan.
#16433
Itt megnézheted: Link Az egeret baloldalt lassan húzni lefelé, fölül a dátumot figyelni, "vendredi" a péntek! Mellesleg abból havat ne várj, jövõ héten lehet említést érdemlõ.
#16432
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Ami az Atlanti óceánnál van alacsony légnyomású terület az fog hozzánk jönni pénteken? Link
#16431
Sziasztok! Szeretném én is gyarapítani a fórumot a közeljövõben különbözõ video anyagokkal. A kérdés: melyik a leghasználhatóbb tárhely a fotókra, melyik a videókra. A fotókat mekkora felbontásban és méretben a legideálisabb feltennem. A segítségeteket elõre is köszönöm! vidám
#16430
Régebben valaki írt egy cikket itt a MetNeten arról, hogy a városok fõterein található meteorológiai állomások, azok a nagy dobozok, amik felváltva mutatják az órát és a hõmérsékletet, miért és mennyire mérnek rosszul.
Elõ tudná valaki bányászni nekem azt a cikket?
Köszönöm!
#16429

beillesztett kép

#16428
A 90-es és az afölötti látástávolsági kódok a tengeren használatosak.
Szárazföldön ezen kód maximális értéke a 89 (70 km feletti a látástáv).

Íme az egyik "tutaj" jelentése: LAOX5 02184 99305 70265 41597 70516 10220 2016/ 40335 54000 70222 86448 22253 00200 20304 305// 40703 5//// 6//// 80180=
10 km-es a látástáv...
#16427
Az elõrejelzést, amelyre gondolsz, gép készítette, mely nem tekinthetõ teljeskörû tájékoztatásnak.
A MetNet.hu-n önkéntes munkát végzõ elõrejelzõ kollégák naponta kétszer frissítik a 36 órás prognózist, mely a fõoldalon közvetlenül megtekinthetõ. Ezt érdemes figyelemmel követni, mert vannak olyan idõjárási helyzetek (mint a mostani is), amikor egyes modellek jelentõs hibával számolnak és teljesen más idõjárást jeleznek elõre, mint ami bekövetkezik. Ilyenkor az elõrejelzõ kolléga tapasztalatának segítségével javít a modellen és helyes elõrejelzést készít, mint ahogy az a fõoldalon is olvasható. Remélem érthetõ voltam.
#16426
Szép napot! A számitógépes modellek egy része, igy az Országos Meteorológiai Szolgálat által is hasznélt ECMWF sajnos még mindig nem érzékeli/nem "ismeri" a hidegpárnát, annak Stratus-felhõzetét, az ún. hochnebel-t.
#16425
Kb két napja tök borult az idõ Pesten. Tudom, hogy ez alacsony felhõzet, de akkor is durva a napi elõrejelzésben a derült idõ feltüntetése folyamatosan, miközben nem is várható, hogy akár fél órára is kisüssön a nap...
#16424
Én is így vélem, mert a 10-es 1.0-t jelent a 94-es meg csak mezei 1, de gondoltam megkérdezem a szakértõktõl nevet Köszönöm a választ!
#16423
Szerintem a pontosságban van a különbség: a 10-es 1000 +/-50 méterként értendõ, a 94-est pedig akkor használják, ha csak durvább becslést tudnak adni.
#16422
Synop táviratban mi a különbség a pl a 10-es és a 94-es látótávolság között?
#16421
A tegnapi találkozón KP említette,hogy ismét elérhetõk lesznek a mûholdképek a Metnet oldalán IR,Airmass RGB és HRV tartományban,negyedórás bontásban. Emlékeim szerint elõzõleg csak az AMET-tagok és a pártoló tagok fértek hozzá.
#16420
A METNET találkozó elõadásai archiválva lettek, és elérhetõek lesznek?

Utolsó észlelés

2025-07-25 15:26:46

Rákóczifalva

33.2 °C

31502

RH: 31 | P: 1011.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.