2025. július 22., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16866
Igen, úgy ahogy rajzoltad. A "fogazat" mindig azon az oldalon van, amerre mozog a front.
#16865
Köszönöm a válaszokat! beteg
#16864
Ja értem, én a menünek csak a legördülõ részét használom jó ideje. Megnézzük. nevet
#16863
Miért kell link?
"Elmúlt idõre" kattintás, és már ott is van a leírt bekezdéseknél.
#16862
Egy linket kérnék szépen. nevet
#16861
Fórumok-Elmúlt idõ-Rekordok (12. bekezdés és 25. bekezdés), Havi adatok (9. bekezdés) illetve Éves adatok (9. bekezdés).
Mind a négy esetben a nyári nap felett nem a hõség, hanem a forró nap szerepel.

Mellékesen ezt már korábban jeleztem a Fejlesztések fórumban is....
#16860
Értem, köszi. Tehát, ha a hidegfront visszafelé mozdul melegfront lesz belõle. De a melegfront "félkõr fogazata " is ellenkezõ irányba fordul?
Valahogy így?: vidám Link
Igaz, hogy nem rajzoltam be a hullámzástde nem bajvidám
#16859
A DK-i országrészt akkor még nem érte el a front, ami mögött a hideg levegõ érkezett. A helyzet tartósságát fokozta, hogy a front rajtunk lévõ szakasza átmenetileg megtorpant, ill. némileg visszafelé mozdult, így definíció szerint melegfronttá vált... de ilyen, DK-en meleg szituáció bármelyik "egyszerû", Ny-ÉNy felõl érkezõ hidegfront átvonulásakor elõáll akkor, amikor a front épp Magyarországot választja ketté.
#16858
Tegnap, mikor feljöttem a MetNet-re látszott, hogy a DK-i országrészben volt a legmelegebb. Ez a Hidegfrontba ékelõdött melegfronti szakasznak volt köszönhetõ? Vagy valami más oka volt?
#16857
Ad meg pontosan hiba helyét, mert így nehéz kitalálni, hogy mire gondolsz. nevet
#16856
Így van. Pontosan ezért hibás a MetNet klíma-adatbázisa, ahol az elmúlt 30 nap hõségnapja helyett még mindig az elmúlt 30 nap forró napja szerepel, miközben a hõségnapot számolja.... szomoru
#16855
Ezeket a kritériumokat ismerem, csak nem tudtam, hogy hõhullámnak becézik õket nevet

Köszi a kiegészítést!
#16854
Az OMSz által használt hõhullám kritériumok a napi középhõmérsékleten alapszanak: Link

"A magas hõmérsékletre vonatkozó figyelmeztetés elsõ szintjén a napi középhõmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelõ területen 25 és 27 fok között várható egy vagy két napig.

Második szintû figyelmeztetést adunk ki, ha a napi középhõmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelõ területen tartósan (legalább 3 egymást követõ napon) 25 és 27 fok között várható, vagy ha a napi középhõmérséklet egy vagy két napon egy átlagos magyarországi megyének megfelelõ területen 27 fok fölött várható.

A hõségre vonatkozó figyelmeztetés legmagasabb szintjén a napi középhõmérséklet tartósabban legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelõ területen (legalább 3 egymást követõ napon) 27 fok fölött várható."
#16853
Nyári nap: 25 fokot elérõ Tmax
Hõségnap: 30 fokot elérõ Tmax
Forró nap: 35 fokot elérõ Tmax

Hõhullám kritériumairól (ha egyáltalán vannak, nekem szubjektív fogalomnak tûnik) nem tudok sajnos.
#16852
Kérdésem a következõ:

Melyek a

nyári;
a hõség;
és a forró napok;
valamint a hõhullám kritérimai? laza
#16851
Sziasztok!
Mennyi az esélye, hogy szombatra beragadjon a csapadék ide a déli országrészbe?
#16850
Szívesen segítenék, de én így sem értem mit szeretnél kérdezni. szegyenlos
#16849
Köszönöm! nevet
#16848
15. -6,4 fok, Zabar.
16. -6,8 fok, Zabar.
17. -8,1 fok, Vásárosnamény.
18. -8,7 fok. Nyírlugos.
#16847
A benti egy falon lévõ termosztát, a kinti pedig az interneten írt érték. És ez érvényes este és nappal is. Mindig ez van.
#16846
Az elmúlt napok hidegrekordjait legyen szíves valaki leírni nekem! Köszönöm. szegyenlos nevet
#16845
Ez azért van, mert bent melegebb van, mint ott, ahol melegebb van a kintinél.
#16844
Sõt az udvaron nappal vagy az udvaron éjjel? laza
#16843
Alá illetve fölé minek? Mihez képest? A benti a falon egy digitálishoz képest ami egy asztalon/polcon/szekrényen van? Az udvaron lévõ hol van? Illetve mihez képest mér alá? Sok a kérdés, de szerintem senki sem tud segíteni, ameddig ezeket meg nem válaszolod. vidám
#16842
És miért van az, hogy a sima benti fali hõmérõm a lakásban fölé az udvaron pedig alámér?
#16841
Nem véletlenül húz el hó felett a harmatpont: Link nevet

Persze nem egy pillanat alatt csapódik le a hófelszínre a pára, kell hozzá egy kis idõ, ezért tud átmenetileg létrejönni a köd. Viszont ha már megvan a köd, akkor még gyorsabban mehet lefelé a harmatpont, hiszen a tereptárgyakra is megindul az erõs kicsapódás dér vagy zúzmara formájában, ami még több párát "vesz ki" a levegõbõl.
#16840
Pl. akkor tud nagyon elhúzni a harmatpont, amikor hó van.
Gyakori, hogy eláll a havazás délután, és naplemente után a friss hófelszín felett a fokozott kisugárzás miatt mint a villám elindul lefelé a hõmérséklet, pikk-pakk eléri a harmatpontot, és beáll a köd. Néha az az érzésem ilyen esetben, hogy annyira gyorsan zuhan a hõmérséklet, hogy a harmatpont "nem tudja követni". Aztán itt stagnál kicsit, a harmatpont újra elkezd húzni lefele, megszûnik a köd, és a hõmérséklet is akkor kezd el újra süllyedni.
#16839
Köszi, pont erre voltam kíváncsi: "Persze a Td is változhat az éjszaka folyamán" Szóval ezért van az, hogy most csak 0 fok körül van Nyíradony fölött a Td de szerintem mégis lesz reggelre legalább -2 fok, mert éjszaka fog változni.
#16838
Harmatpont: Link

Minél szárazabb a levegõ, annál nagyobb a léghõmérséklet és harmatpont közötti különbség (harmatpont-deficit). A száraz levegõ sokkal jobban le tud hûlni, mint a nedves. Ha a léghõmérséklet a harmatpontig csökken, akkor a levegõben lévõ nedvesség kicsapódik és köd keletkezik.

Példa:

Nedves levegõ: 15 fokról indulunk neki az éjszakának, 10 fok a harmatpont. Éjszaka a kisugárzás hatására hûl a levegõ, ám amikor eléri a 10 fokot, beáll a köd és innentõl kezdve stagnál a T2m.

Száraz levegõ: 15 fokról indulunk, de csak 0 fok a harmatpont. Ekkor a levegõ egészen 1-2 fokig le tud hûlni, anélkül hogy köd képzõdne.

Persze a Td is változhat az éjszaka folyamán, a lényeg a T2m és Td közötti különbség, azaz tulajdonképpen a levegõ nedvességtartalma.
#16837
Hali! Mi az oka annak, hogy mikor a hõmérséklet csökkenésérõl illetve a Tmin-rõl van szó mindig a harmatpontot hozzátok fel? Milyen összefüggés van a kettõ között? Egy példán keresztül bemutatná nekem valaki? hideg
#16836
Ezaaaaz! nevet Eltûnt a linkem a kedvencekbõl, csak a gépen lévõ letöltöttekbõl dolgozhattam és nem tudtam így segíteni a múltkor atbage2-nek, hiába kerestem. Remélem õ is olvassa.
#16835
Négynek is megvan ám:-)
#16834
Jelen! :-) Régebben még "Excelezésébe" is belekezdtem, de embertelen mennyiségû adat... Bár talán van rá program, de sokszor van elcsúszás a táblázatokban illetve más egyéb hibák.
#16833
Link

Csak gyõzd letölteni õket... De biztatásként elárulom, hogy már legalább két embernek sikerült (Nanovich és jómagam).
nevet
#16832
Köszönöm a segítségedet! Ezek szerint továbbra is gyengélkedik.
#16831
Szia! A fórumban nekem egy ilyen linket ajánlottak, folyamatosan frissül, különbözõ idõskálán: Link
#16830
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#67420 - 2011-09-28 23:18:54)

Napfolttevékenységrõl mit lehet tudni, mennyire aktív mostanság, hol lehet ezt megnézni? Elõre is köszi!
#16829
Keresgéltem neten nagyobb idõtávra visszanyúló "napi jelentéseket",de csak az Eumetes kb 11 éves adatsort találtam. Met.hu-n 5-6 év a nyilvános,Freemeteo nekem elég ziláltnak tûnik,esetleg tudtok még más variációkat?
#16828
Értem, köszönöm! nevet
#16827
A barometrikus magasságformulából kifejezhetõ a magasság, de az soha nem lesz pontos, mert nem ismered az egyéb állapothatározókat. Az említett formula pl egyenlõ hõmérsékletû légoszlopra szól, nincs benne szó a az egyéb légalkotók parciális nyomásáról stb Vannak erre jó kis képletek, de egyszerûbb, ha megnézel egy szonda felszállást, vagy egy analízist nevet
#16826
Van arra valami módszer, hogy a légnyomás függvényében kiszámítsuk pl. a 850 hPa-s szint magasságát?!
#16825
Nincs mit!nevet
#16824
Nagyon szépen köszönöm a segítséged!!! nevet
#16823
Hirtelen ez jutott eszembe:Link
Néhány évre visszamenõleg hónapokra is meglehet nézni.
#16822
Köszönöm szépen a segítséget Neked is, valamint Nanovich*-nak is! nevet
#16821
Vagyis amennyi ideig marad ez a helyzet annál erõsebb lehet fent a hidegmag vagy tévedek?
#16820
Sziasztok! Ez a helyzet ami most fennál az idõjárásban az a mi telünk szempontjából még jó lehet nem? Mert így Északon a hidegmag eléggé meg tud erõsödni. Bár ha ez az Ac-s idõ akkor is így maradna akkor nem sokat éreznénk belõle. De ha mégse, akkor egy Skandináv anticiklon jó lenne számunkra egy hideg télhez? Szóval inkább azt kérdezem, hogy a mostan idõjárási helyzetet nézve minek kellene megváltozni és milyen irányba, hogy egy jó télre legyen esélyünk. Illetve télen a hidegmagnak hol kell elhelyezkedni ahhoz hogy jó legyen a Skandináv Ac. a hideg leforgatásához? hideg Ha hülyeségeket kérdeztem akkor sajnálom, eléggé amatõr vagyok. De legalább kijavítotok.nevet
#16819
Ilyesmit kértem egyszer én is..,de nem kaptam rá választ!
#16818
Olyan kérdésem lenne,hogy 2008,2009,2010-es hõmérsékleti,csapadék,jégesõs szélsõségeket hol találok? OMSZ archívum?
Köszönöm elõre is
#16817
Szia!

Legjobban szerintem akkor jársz, ha ellátogatsz az OMSZ meteorológiai szakkönyvtárába, amely kedd-csütörtök között 9-14 óráig tart nyitva. A biztonság kedvéért érdemes lehet odatelefonálni, mert idõnként a könyvtáros hölgy távolléte miatt zárva találni az ajtót.

A Lõrinciben mért adatokat 2 helyen keresheted:

1871-tõl egészen 1989-ig megjelent az OMSZ által végzett meteorológiai megfigyelések havi és évi átnézeteit tartalmazó meteorológiai évkönyv sorozat. Éghajlati adatokat (havi közepek) a kiadvány III. kötetében találsz. Az évkönyvek rendszertelen jeleggel közölnek állomástörténeti információkat is, a földrajzi koordináta adatok mellett 1-2 soros szöveg utalhat a mûszerezettség változására vagy a mérõhely költözésére.

Az 1930-as évektõl egészen 1995-ig évjárattól függõen 30-150db állomás havi átnézeteit közli az Idõjárási Havijelentés Magyarországról c. sorozat.

Utolsó észlelés

2025-07-22 16:51:03

Romhány - Dózsa György út.

29.4 °C

31505

RH: 39 | P: 1011.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.