2025. május 12., hétfő

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#6791
Pontosan így volt. Rengeteg hó, nagy hideg nélkül. Többször esett 20 cm-nél nagyobb hó. Ritka szép tél volt, jó rá visszaemlékezni!
#6790
1995-96 tele majdnem ugyanígy kezdõdött. Gyönyörû napos október, néha csípõs hajnalokkal, aztán november közepén havazás. Utána kb. egy hónapig szünet, nemritkán 10-13 fokos csúcsokkal. Aztán december 13.-a körül elkezdett havazni, ami kis túlzással hetente megismétlõdött egészen március végéig. Ez persze nem jelent semmit a jövõre nézve, csak jó emlékezni rá. Amúgy nem volt különösebben zord tél, -12, -13 foknál nem nagyon volt hidegebb, viszont eszméletlen mennyiségû hó esett az évszak folyamán, elég jól elosztva.
#6789
Hát megúsztuk a ködöt, nade 8,8 fok van. Szerencse, hogy nincs ettõl melegebb 850hPa-n vidám
#6788
A T850, és a megelõzõ helyzet sejteti, hogy nálunk (ÉK) sem a délkeletrõl behúzott meleg ízetlenkedett! D
#6787
Nekem ez a 64 jan. 4-i makroszinoptikus helyzet(Izland,ÉK-Európa és a Balkán felett ciklon,középen a Német-l.-alföld feletti középponttal AC,nálunk keleties áramlás) kísértetiesen hasonlít a maihoz.Esik is a Dunántúlon rendesen ma egész nap a hó...
#6786
Hát, ti itt bizonygatjátok nekem, hogy milyen jó a mediterrán ciklon... sok sok példával okfejtéssel, amit elfogadok, de én erre rákontrázok! nevet Összeírom nektek azokat a mediterrán ciklonokat, amikbõl szívás volt! nevet Mindenki emlékezetében csak a jó marad meg, ami RENDKÍVÜLI. Egy átlagos mediterrán ciklonban viszont nincs semmi rendkívüli a bizonytalanságon kívül.
#6785
Hát azt vedd, mint komoly hiányosságot, amibõl majd kinõsz!D
Mint emlitem viszonyítási alapokhoz hasonlítom az akkori hóvihart..
Kegyetlen.. Letérdepelne minden a mai sérülékeny komfortos világunkban.
Egyébként borsod északkeleti, és szabolcs északi részén helyenként 70 centis hó hullott,(1999 feb.) ami a hóvihar mellett valóban nehezen múlható felül. Felénk akkoriban "csak" 40-50 centi esett
#6784
Még a 1999-es mediciklont is felülmúlta? Az én idõs rokonaim visszaemlékezésére nem sokat adok, szerintem hajlamosak a túlzásokra! nevet "Bezzeg régen így... régen úgy!" vidám
#6783
Megnéztem az éghajlati naplótnyelvnyujtasápán január végén jegyeztem fel a legmagasabb havat egész télen egy bitang erõs hózápor után, 6 cm-t.Most már megdõl ez a rekord az idén novemberben...
#6782
1964 Januárjában olyan havazás(ok) és hóvihar volt felénk, ami azóta sem. Erre persze én nem emlékezhetek, de úgy vélem valamelyest sikerülhet rekonstruálni az eseményeket. Unokatesóm ekkor született (1964 01. 18.), idõsebb rokonaim egybehangzó állítása szerint katasztrofális állapotok alakultak ki január elsõ felében.
- "Két méterre nem lehetett látni úgy tombolt a hóvihar"
- "A laposok mind tele voltak hóval"
(itt elmondom, általam is jól ismert helyek, viszonyítási pontok, szinte elképzelhetetlen mértékben be voltak hordva hóval, a 87"-es, és a 99"-es hóvihar messze elmaradnak az akkori viszonyokhoz.)
Egyértelmû , hogy az évet sem lehet eltéveszteni! Az erõgépeken kívûl más aligha közlekedhetett. Az unokatesóm anyukáját egyszerûen lovasszánnal tudták bevinni a szülészetre, Mezõcsátra. Nagy helyismeretre volt szükség, hiszen szinte minden mélyedést, lapost átrajzolt, betemetett a hóvihar. Na de milyen légköri események vezethettek egy ilyen helyzet kialakulásához?! Erre próbálok választ találni!
Kiadós havazásokat hoz(hat)ott a december is:
Link
Link
Link
Link
Link
Az igencsak mediciklonos december közepét, tartós anticiklon követte. És hoppá! Itt a hóvihar! Valószínûleg már komoly hótakaróra pakolt még rá, viharos szél mellett.

Link
Link
Link
Link
Ez a ciklon hozhatott még komoly havazést térségünkbe, érdekes módon délnyugat felé mozdult el, közelünkban mélyült, és csak dél olaszország térségében telítõdött. Kevés már (legalábbis számomra) az adat amibõl megnyugtatóan rekonstruálni lehet, de maga a hóvihar, hatalmas mennyiségû hó mellett tény. (Kérem a meglátásotokat, szivesen veszem ha valaki ki tudja egészíteni az adatokat, és ha az elemzésben segíteni tud.)
A hóvihar "csúcstartó" egyébként az 1941-es tél. Akkor mozdulni nem lehetett, a házakat szinte betemette a hó. Van még emlékezet egy 50"-es évek beli márciusi hóviharról, ami kegyetlen nagy volt, illetve az 1970-es év is kiemelkedõt produkált nagy hófúvásával.
#6781
Hm, ez jó..., de nincs különösebb kapcsolat... vagy van?
#6780
A 2005-2006-os tél nagyon bosszantó volt. Ha csak 50-100 kilométerrel keletebbre robognak el a mediciklonok az ország nagy részén nagy havakat hoznak, Így keletre esõt hoztak. Több ciklon is így viselkedett. A koronát az évre az rakta fel, amikor délután így prognosztizált az OMSZ: "sokfelé várható jelentõs havazás, hófúvás"... Erre keleten csak jelentéktelen hó hullott, nyugatot megpakolta egy harmincassal. A várakozással ellentétben csak a kárpátok, dél Lengyel térségben kanyarodott fel az aktív csapadék. Ez már februárban volt, az addigi sok cumi után. A dunántúlon még ezen kívûl is volt nagy havazás abban a hónapban.
Ti jegyeztétek ezen eseményeket, az én figyelmemet akkoriban elkerülte még ez az oldal. (remélem az évet nem keverem!)
#6779
A zivatarlesen fórumból jellege okán idemásolva, pontosítva:

#60290. - Snowhunter

"... A Dunántúlon statisztikusan is bizonyíthatón több hó esik, ám keleten az a kevesebb tovább megmarad.
A Dunántúlon a több délnyugaton, a kevesebb északnyugaton esik, ám elõbbiben többször, több idõjárási helyzetben, utóbbiban kevesebbszer, de több.
Keleten, északon többször és több esik, mint délen, és tovább megmarad.
Az ország középsõ része ennek átlaga.

Ezek általánosságban értendõk, ezek fontos szegmense a mediterrán ciklon, melyek bizony legtöbb havat dny-on rakják le, itt is Dk a legrosszabb helyzetben lévõ.
A tartósság ügyében az ék-nél többször többet kapó ény-on hamarabb eltûnik, mint ék-en, ahol a legtovább megmaradhat.
A keveredési zónák esetén kb. egyenlõ arányt képviselnek a dunántúlra hideg, ék-re melegadvekciót szállítók (1), a majd mindenhová havat adók (2), ill. csak a délen havat adó (3) típusok.
Ezekben vannak afféle (több éves) ciklusok, utóbbi 20 év ömlesztve:
A 90-es évek közepéig vegyesen voltak, 90-es évek közepén az 1-es volt meghatározó, a 90-es évek végétõl évtizedünk közepéig a 2-es (különösen 1998-99 és 2002-2003 tele), azóta újból az 1-es gyakoribb."
#6778
Itt annyival jobb a hóhelyzet, hogy legalább esett, de megmaradó még nem volt.Tavaly télen se...
#6777
És még vannak olyan helyek ahol a November nem hozta meg az elsõ havat!
#6776
Eddig szapultam a tavalyi telet, szezonkezdetet, de innentõl kezdve azt mondom, hogy az ideihez képest az maga az álom volt.
Sokan mondták, hogy még egyszer nem lehet olyan tél, mint a tavalyi. Én óvatosságra intettem mindenkit az ilyen kijelentéseknél. Tény, hogy még csak november van, de ez eddig minden képzeletet alul múl. És az is tény, hogy az ország 90 %-án jobban állnak, mint tavaly. Kár, hogy mi abba a 10 %-ba esünk bele, de abba nagyon. Sokkal gyászosabb itt a helyzet, mint egy éve és a kilátások...
#6775
Nálam 2 fokkal melegebb a hónap,ennyit tesz a domborzat.Viszont az eddig egyedülálló,hogy 3 nap kivételével minden nap esett,Cseszneken 80,Pápán 50 mm felé közelítek.Egy nagyon csapadékos õszt fogunk zárni,kevéssel átlag alatti T-vel -ha a jövõ heti langymeleg be nem jön...
#6774
Épp ma reggel nézegettem az elmúlt napokban a gépem által rögzített adatokat. Azért az nem gyenge, hogy november 18-át írunk, és már 2 olyan nappal büszkélkedhetek (nov. 16 és 17.), amikor egyetlen pillanatra nem volt a hõmérséklet 0 fok fölött. 16-án -1,2 fok volt a maximum, 17-én -0,5. Az eddigi havi átlagom is csak mindössze 3,4 fok. Nem rossz, nem?
#6773
45,7mm eme hónap. Még ködös nap mindig nem volt az õszön, viszont a mai volt a 10. nap hogy volt néhány hópihe a hulló csapadékban.
#6772
Mivel most is esik az esõ, így a hónap eddigi 18 napjából 16 csapadékos nap eddig!
#6771
Lássuk mi volt 5 éve ilyenkor, a 2002-2003-as nagy tél elõttnevet

"flyzoli Gyõr (Gyõr-M.-S.)

2002-11-15 16:09:00 21,6 °C


Gatyarohasztó meleg."

A bõven 10 fok fölötti Tmax-ok egészen Nov 28-ig (!) kitartottak. Magyarul: egy, akár két hetes November végi igen enyhe periódus alatt sem "eszi meg a kutya" a telet nevet
#6770
A tegnapi metnet túra egy képsorozata megtekinthetõ a találkozók fórumban, Nola esti hozzászólásában közölt linken.
#6769
Az utóbbi napok télies idõjárása az addig teljesen átlagos novembert kissé átlag alá vitte,viszont a csapadék megugrott,már elértük az átlagot és még hol a vége ?Cseszneken már kimagasló a csapadék:68,7 mm és 245 m-en még ma is bõ 11 cm havat mértem és ma téli nap volt egész nap kicsivel 0 alatti T-vel.
#6768
Én is voltam ma az Ötpóba miskolci gyalogtúrán "hivalatból", és készült ma is pár kép.

Link
Link
Link
Link

Az utolsó képen egész jól kivehetõ a hideg légpárna megülése a völgyben. A képek Miskolc-Tapolca kõfejtõjének csúcsánál a Nagy-Kõ Mázsa mentén készültek.

Ma egész szépen látszódott a délrõl lassan felkúszó felhõzet határa.
A T emelkedése ennek következtében meg is állt elég hamar (12 óra körül), és így holnap még a látványt csodálhatjuk.
#6767
Egyébként tegnap délelõtt még 2,5mm havazásban leérkezett, így ciklon összesen 9,4mm-t adott, ez még kicsivel több is mint az elõzetes várakozásom.
Maga a ciklon eme környéken a várakozásnak megfelelõen nem a halmazállapot miatt (a 9,4mm majd 70%-a hó volt) nem okozott síkon megmaradó havat, hanem a nüanszokon múló hõmérsékleti rétegzõdés miatt.
A havi összeg már 38,1mm.

Ui: A mai idõjárás már a hidegpárna lehetõségét mutatta, a jövõ hétren se sok napsütáés lesz itt északkeleten.
#6766
Szép képek Gábor, jó túra lehetett.
A párommal (idõhiány miatt) csak Lillafüredig mentünk fel, íme két kép:
Link
Link

Mi a szálló környékén 6-7cm-t mértünk (ld. az egyik kép).

Jó volt átmenni a "hóharáron", jó volt átmenni egy másik évszakba.
#6765
Ma csináltunk a Bükkben egy laza Jávorkút (700 m tszf.) - Csipkéskút (800 m tszf.) túrát. Elkerülendõ a nagy tömeget nem Bánkútra mentünk, de így sem kellett csalódnunk a hómennyiséget illetõen. nevet

Hóvastagságok: Miskolc-Majláth 1-3 cm; Lillafüred 4-5 cm; Létrástetõ (600 m tszf.) 10-12 cm; Jávorkút 18-20 cm; Csipkéskút 23-25 cm.

Képek Csipkéskútról:
Link
Link
Link (háttérben a 945 m tszf. lévõ NATO radar - ami ellen senki sem tilakozott...)
#6764
30,7 mm esett eddig novemberben itt a Hajdúhegyen. Volt benne hó is bõven.
#6763
A mai nap idõjárásáról sokat elárul, hogy a budapesti állomáson az esti fõterminusig összesen 14 alkalommal kellett jelenséget váltanunk. (Az már más lapra tartozik persze, hogy aki a met.hu-n visszanézi az ikonokat, azt hiheti, hogy egész nap esõ esett. Hiába, úgy látszik lassan bele kell törõdnünk, hogy egyetlen honlapon sem sikerül normális mennyiségû és minõségû idõkép-ikont rendszeresíteni...)
#6762
46,9 mm az eddigi novemberi csapadék.
#6761
Az biztos, hogy ritkán fordul elõ az, hogy egész nap kb. 250-300 méteren húzódik a hóhatár. Arra pedig még ritkábban kerül sor, hogy Pereces területén belül is ekkora külöbség legyen a hóviszonyokban. A mediterrán ciklon az csodákra képes, az biztos.
#6760
Jó lenne, ha a síkra is leérkezne legközelebb.
Egyébként nagyon érdekes volt az ennyire leereszkedett hóhatár, általában 5-600m szokott lenni átmeneti évszakokban, és enyhébb téli idõszakban, most ez lejött 2-300m környékére.
Tóni: A Te képeid is gyönyörûek, fájdalom õket nézni innen alulról, he-he!
#6759
Így igaz. Most mázlink volt. Legközelebb azért jobb lenne, ha a hóból az egész megmaradna. Ha már egyszer hullik.
#6758
A ciklon termése itt 9mm. Tegnap estétõl itt a domboldalon végig hó esett, ami reggelre a tetõkön, kocsikon és részben a földön is vékony(1cm) fehérséget okozott. Délelõtt helyre állt a rend, eltûnt a hó. A budai hegyek viszont 350m felett csodálatosan szépek, havasak.
November eddig 45,5mm.
#6757
A mai nap idõjárási szempontból felejthetetlen marad. Egész nap hajszálnyival voltam a hóhatár felett. Észlelõhelyemen mely közel 300 méter egész nap havazott, de olvadozott közben:Link

A légvonalban 500 méterre lévõ Csernalj tetõn viszont kb. 10-15 cm. hótakaró alakult ki:Link

A gyermekeim élvezték is a télkezdetet:Link

Az erdõ is csodaszép volt:Link

A távolban a közel 400 méteres Ostoros:Link

Végül, de nem utolsó sorban, észlelõhelyem bejelölve:Link
#6756
Ez a ciklon 22.5mm csapadékot paklot itt le, sajnos a nagyobb része esõ volt.
De így is kialakult 3-4cm-nyi hó, amibõl mostnara már csak foltokban maradt.
#6755
Nagyon jó képek Robi!
Végre valaki tett fel havas képeket!

Nálam tegnap kéõs este óta kisebb megszakításokkal, változó intenzítással havazik, ill. esik a hó, ám semi nem marad meg.
A reggeli mérésem 6,9mm volt, azóta 1-2mm még lejöhetett, a java hóban ill. havasesõben jött le.

A ciklon megmaradó havat itt nem okozott, csupán tegnap este melegadvekció újabb térnyerése elõtt vékony hólepel volt a kocsimon ill. foltokban az ásott földön.
A "határ" itt 2-300m, mert a Mályi felett kezdõdõ elsõ bükki lankák gerincén már látni a havat.
#6754

beillesztett kép

#6753

beillesztett kép

#6752
gyönyörû képek
#6751
Tegnap esti sífutásunk a Bükkben. Jávorkút- Nagy-Mezõ - Jávorkút útvonalon.
Link
Link
Link
Link
Link
Ma délelõtti képeim az Garadna- Mályinka_ Dédestapolcsány útvonalon.
Téli idõ, nagyon vizes hóval (fák rogyásig, és dõlnek is a súly alatt) olyan 600m-ig. E felett tökéletes, sportolásra alkalmas lágy, jól kezelhetõ és vastag. (25-40 cm közötti értékeket mértem.) Link Link
Link
Link
Link

Mostani "hóhelyzet" a házunk táján.
A gyakorlatilag folyamatos hóesésnek köszönhetõen itt a várossal ellentétben 3-5 cm hó maradt meg eddig. Igaz, vizes, latyakos, és a talaj sincs elfagyva, így olvad.
Link
Link
#6749
Eddig november kitett magáért csapiügyben: 105! mm, ebbõl 22 cm-nyi hó esett Királyréten. A Börzsöny magasabban fekvõ részein ezen hómennyiség többszöröse esett.
#6748
Érdekes volt tegnap este (18-21ó) az út Budapest és Szombathely között...
Induláskor Pesten esõ esett, aztán ahogy átkeltünk a dombokon már Tatabánya elõtt volt megmaradó hó, még csak foltokban. Tatabánya után nem sokkal, Tata körül már összefüggõ vékony hó volt, ami Gyõrig egy vastagodott, és Gyõrben már 4-5cm gyönyörû hó volt a fákon bokrokon és a talajon is. Csornán már csak 2-3cm volt, ami maradt is Répcelak környékéig. Aztán ahogy elhagytuk Porpácot (kb 15-16km Szombathelytõl) eltûnt a hó...
#6747
Ma 7mm esett esõben, a mennyiséggel nem volt baj.
November:51mm
2007:612mm
(Tavaly csak 490mm volt a szumma.)
#6746
Érdekes,hogy a hónap fele eltelvén a méréseim éppen a november eleji átlagot adják ki mint Tmin-max közepek.(6,3 fok).A 37 mm csapadék reggelig még tovább nõhet,a mostani hóvihar már este 10 mm-nél járt.A ma lehulló kb. 5 cm-es és reggelig még gyarapodó hóréteg pár tizeden múlott,hogy nem lett legalább 10 cm-nyi.Vagyis közel annyi hullott(ha olvadt is rendesen)mint elõzõ télen együttvéve.A mai vagy 20 órányi folyamatos havazás felülmúlja szerintem a múlt tél összes havazásos óráját...
#6745
Reggeltõl idáig 6mm esett, tehát a mennyiség megvan csak a minõséggel voltak gondok, de még inkább a magas hõmérséklettel.
#6744
2006. február Börzsöny:

beillesztett kép

#6743
Itt a hónap már 40,4mm csapadéknál jár és a mai még nincs benne. 6-15 között mindennap volt mérhetõ mennyiségû csapadék, ebbõl 7 napon láttam havat, a legvastagabb hóréteg 6cm volt vasárnap. Eddig teljesen elégedett vagyok az idei téli szezon kezdettel, csak így továbbnevet
#6742
Itt eddig lófütty a ciklon, mindössze 2 mm csapit adott. A halmazállapot nem csalódás, ide havasesõ-esõ volt várható, de a mennyiség viszont igen, ennél többre számítottam.

Utolsó észlelés

2025-05-12 18:01:06

Kapuvár - 120 m

17.0 °C

04502

RH: 42 | P: 1013.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.