2025. május 14., szerda

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#8241
Ide illik bizony!Jó kis zivi volt itt is.A város egyik részén jónéhány tv, videó, és hûtõ ment tropára aznap.nevet
Link
#8240
Emlékszem valami hasonlóra. van feljegyzésem majd visszanézem, hogy megbizonyosodjak.
#8239
Ma is nagyon kellemes tavaszi idõ volt 10 fok közeli maxokkal, ami így gyengécske hidegfront után természetes, a következõ héten is ez várható, csak már több helyen megy 10 fok fölé.
#8238
Nem tudom, ide illik-e, de ma van február 8-a, és négy évvel ezelõtt ezen a napon szép kis zivatarok voltak országosan. Felettünk két zivatar is áthaladt, az elsõnek csak a széle érintett minket, de jó hangosan dörgött, és kevés havas-jeges esõ is esett. A második cella szinte percre pontosan ilyenkor (17 óra körül) érkezett, amit heves csapadékhullás és villámtevékenység kísért. Szerintem ezt a napot nem lehet elfelejteni. vidám
(A honlapomon van leírás radarképekkel, akit érdekel, megnézheti. Link )
#8237
Zoo,meg is szívtam ezt a visszpörgõs St- ködös dolgot tegnapszomoru Riasztgatásokból nem voltunk híjánszomoru De mindenesetre szép lehetett... Ezek az áramlási ködös szituációk az egyik legérdekesebbek, tavaly február elején én is jártam így Pakson, az éjszaka közepén, aztán 1.5 óra alatt hûlt helye lett a ködnek úgy, hogy 6 okta Cu lett helyette és egy gyenge zápor. . . Nem volt zivatar, csak extázisnevet
Flooval pdig nem értek egyet, mert két ugyanolyan idõjárási helyzet nincs, legfeljebb hasonló! Az északnyugat felõl hf-ok után gyakran kialakul a Duna-Tisza közén konvergencia, de ha a jelenségek skáláján lejjebb megyünk, bizony nem úgy történnek a dolgok, mint ahogy vázoltad. Mint ahogy a szolnoki köd is megtréfált mindenkit, mert ilyen szituban ilyet én még sosem tapasztaltam. Szumma szummárum, lehet nagy méretekben hasonlóképp zajlanak le a dolgok, de ez a kisebb skálákon teljesen másképp is meg tud nyílvánulni.
#8236
Az itthoniak beszámolója szerint itt is ugyanaz játszódott le, amit a ködrõl a lentiekben írtak.
Ami érdekes, hogy délelõtt szép lassan ÉK-felõl visszapörgött egy Sc-kbõl álló felhõzet és véget vetett a napsütésnek.
#8235
Nálam is ez volt, pillanatok alatt a verõfényes napsütésbõl borult idõ lett, szigorú értelemben vett köd nem szállt le,de a látótávolság nagyot romlott percek alatt, és a szél is fokozatosan erõsödött.
Mit nekünk hóvihar vagy jégesõ?nevet
#8234
nevet
Ha legközelebb lesz ilyen helyzet, hogy az ÉNY-i és az ÉK-i lyukon befúj a szél és összáramlást csinál, akkor legyél résen, bár ez speciális helyzet nagyon, de mivel tipikus is egyben, majdcsak sikerül elkapnod, hisz ezek a szituk ugyanugy zajlanak mindig!
Esetleg Szolnokon nincs valakinek webcamja, ami felvette volna?
#8233
Nem panaszkodhatsz,élõben közvetítettem nekednevetnevet
Igaz hogy nem nagy dologról szól,sokaknak fel sem tûnt volna,de nekem nagyon tetszett és kifejezetten örültem neki,pláne úgy hogy a köd szépségét mindig is csodáltam(kevesek egyike vagyok ezzel)

Azt bánom csak hogy nem vettem videóra,pedig egy 5 perc anyagába benne lett volna olyan gyorsan történt,na majd legközelebb jobban résen leszek,de igazából reágálni is nehéz lett volna errenevet
#8232
Ja és tök jó hogy megfigyelted, valszeg elkerülte volna a figyelmünket, jó az ilyen dolgokat elemezni nevet
#8231
Nagyon érdekes volt hallgatni az élménybeszámolót, lám, ilyen egyhangú unalmas idõben is lehet találni megfigyelnivalót, mégha nem is 2 méteres hóviharról meg 3 kiló ónosesõrõl szól!

Talán az É-ÉNY felõl érkezõ csapadékmezõ elõoldalán fordult be a szél és csinált egy kisebb összeáramlást, ami miatt ködült be a környék!
Nagyon érdekes, hisz egy hidegfront után beáramló hideg levegõ nem szokott beködülni!
#8230
Itt megint csak 0,2 mm volt! Az e havi összeg eddig kemény 0,8 mm!
#8229
A mai záporok 4.2mm mennyiséget adtak,a havi eddigi termés 7.5mm, ez már soknak számit
#8228
Igen,fõleg úgy hogy hidegfront után alakult ki,nem is emlékszem hasonló szitura hogy valaha ilyen helyzet alakuljon ki egy hidegfront érkezése után másnap.
De ahogy Flooval is beszéltük valószínûleg az összeáramlás hatására alakulhatott ez ki,hisz a szélviszonyok és teljesen megváltoztak.
#8227
Hasonló dolgokat tapasztaltam én is.
Reggel úgy nézett ki, gyönyörû napos idõnk lesz, totál kitisztult az ég, már sütött is a Nap ezerrel. Aztán fél 10 körül, egyik pillanatról a másikra elkezdett beborulni rohamos tempóban, miközben igen élénk szél támadt. Kiderült, hogy nem is magasabb szinten jön a felhõzet, hanem tódul a köd a városra, a Napkorongnál látszott látványosan. Valósággal hömpölygött a köd, hordta az élénk légmozgás. Érdekes volt látni, amint a tízemeletes házak tetejét és a magas víztornyokat, tárházakat másodpercek alatt elnyeli a ködréteg, míg lent még semmi. Nem is értettem mi folyik itt, hiszen ilyesmirõl nem szóltak az idõjárás-jelentések. nevet
Végül is lent nem lett túl sûrû köd (lt. kb. 300-400 m lehetett), mert aztán megerõsödött még inkább a szél és kitakarította innen a ködöt.
Felettébb érdekes jelenség volt valóban, nem sokszor látni hasonlót...
#8226
Egy kis érdekesség a mai napról:
A reggeli órákban derült napos idõ volt és légmozgás sem volt.
9h-után Brett észlelte Szolnokról hogy nyílt köd érkezett hozzá,aztán kimentem és láttam valóban Szolnok felé a homályosságot,de É-felé meglehetõsen tiszta volt a levegõ,nem utalt semmi köd közeledtére,ahogy elnéztem keleti irányba arra lettem figyelmes hogy a kb 2km-re levõ fák nem látszanak,majd gomolygó ködfelhõk tûntek fel arra,eközben gyenge É-i szél fújt.
Kb 2-3 perc múlva elkezdett élénkülni és átfordulni a szél K-i irányba és pillanatok alatt k-felõl sûrû ködmezõ borított be.

Mindezt azért is említem meg mert nagyon látványos volt ahogyan lejazlott és amilyen rövid idõ alatt,hisz a ködmezõ érkezése elõtt még csak párásság sem volt,és a köd a K-i széllel nyomult be hozzám.

Gyakorlatilg néhány perc alatt a gyönyörû napsütéses tiszta idõbõl,sûrû köd lett,érdekes jelenség volt.

Délután 2,7 mm csapadék jött le.

#8225
Köszi a linkeket. Azoknak is nagy segítség a realitás talaján maradni, akik az idei, és tavalyi enyhe telet a globális felmelegedés számlájára akarják kiállítani nevet
#8224
A hónap eddig 4 mm, az elmult 53 nap termése pedig 11,3 mm(!)
#8223
Itt ma igen kemény 1mm csapadék hullott! Havi csapadék(a tegnapival együtt) 1.5mm.
#8222
2008. januári felszíni hõmérsékleti anomália az északi hemiszférán:
Link
A képen jól látható, hogy január az átlagosnál hidegebb volt Afrika északi részén, Közel-Keleten, Közép-Ázsiában valamint Kína északnyugati és délkeleti részén, az északi sarkvidék egy jó részén, és USA nyugati és délkeleti részén.

2008. januári tengerszinti légnyomási anomália az északi hemiszférán:
Link
Eurázsia jelentõs részén az átlagosnál magasabb volt a légnyomás.

2008. januári 500 hPa-os geopotenciál anomália:
Link

#8221
Árpádtetõ!
A Balcsi felett a +3 meg Kab-hegy!
#8220
Érdekes az a +4 fok-os minimum Pécsnél: Link
#8219
Itt +4,3°C eddig február átlaga, a mai 0,2 mm-rel már 0,6 mm csapadékot mutathat fel ez a hónap. Szédületes mennyiség.
#8218
Azért ilyen ritkán van, hogy este 10 órakor Európában nincs fagy, viszont a spanyoloknál már 25 fokokat is mértek ma. Végülis várható volt már napokkal ezelõtt ez a helyzetkép.
#8217
1 mm csapadék zúdult le így a hónap már 1,4 mm-nél jár az év idáig pedig már 21,8 mm-nél jár,hát a talajvízszint nem fog fenyegetninevet
#8216
Nekünk csak csönd itt Dny-on vidám
#8215
Az általatok beírt középhõmérsékletekbõl látszik hogy még csak átlagos tél sincs...sõt!
Igaz nem annyira enyhe mint a tavalyi de majdnem.
#8214
A legalacsonyabb havi középhõmérsékletek témához néhány adat:

1964. januárban a K-i, ÉK-i országrészben többfelé volt -10 fok alatti érték.
Leghidegebb: Nyíregyháza: -10,8; Mátészalka: -11,1; Kisvárda: -11,3; Pátyod: -11,3
#8213
Ebbõl a frontból 1mm bírt összecseperegni.
#8212
Nálam eddig 6,1 °C-nál tart a havi középhõmérséklet. Igaz, a tavaly februári 6,7 °C volt...
#8211
Nálam is már +5,1°C. Elég magas, fagyos nap is mindössze 1 volt eddig. Tavaly februári középhõmérséklet +6,0 fok volt.
#8210
A februári középhõmérséklet nálam eddig +5,5°C /egy kicsit vicces!/
#8209
#49775. - Sazomux (Debrecen)

Szerintem is gyengébb ez a tél, itt nem volt 24 órán át megmaradó hótakaró és a maximális hóvastagság is csupán 2 cm volt, tavaly pedig 6 cm ketszer is!
Január 12.-e óta pedig tavaszias idõ van! Ez a tél számomra itt Debrecenben 0-ás, osztályozhatatlan! Hangsúlyozom Debrecenben!
Bocsi ezt a visszatekintõbe akartam írni!
[a hosszútávúból áthelyezve, mod]
#8207
2003-ban ilyenkor nagy havak jártak az országbannevet De szép is volt.
#8206
Elötte évben meg lepottyant 40-50 cm hó, 5.-én.nevet
#8205
Hogy ne fájjon a szívünk a rekordhideg februárok felemlegetésekor,írjunk egy ellenpéldát:2004-ben ezen a napon 10 fokkal melegebb volt.Hihetetlen,de a teletext szerint akkor február 5-én Szentgotthárdon 22,5 fokot mértek.Ma "csak" 12,5 fok volt az országos csúcs!(forrás az égh.naplónk)
#8204
Ebben a hozzászólásban már megemlékeztem arról,hogy az utóbbi több mint 100 év leghidegebb téli hónapja 1929 februárja volt,és a rekorder Mo.Égh.atlasza szerint Bábolna:-10,8 fok !Vagyis Ény,a Kisalföld és a Dunántúli középhg. volt a leghidegebb,túlszárnyalva a keleti rekorder 1942 januárt is !
#8203
Persze.
Nekem a 2002/2003 tele volt érdekes az is jó példa az összehasonlításra legalábbis K-i részt tekintve, persze nálunk közel 1/2 m-es hó is párosult Stativus 60-at mondott, valakinek mesélte és nem akarták elhinni. Akkor január volt nagyon zord, volt egy nap, nem felejtem el, Bcsabáról jöttem haza és megfogtam a kilincset: a napsütés ellenére is csak -14°C volt a Tmax és ragadt a kilincs, pedig a nap is rásütött vidám
Gratulálok a linkhez, érdemes volt róla vitát nyitni és 1-2 kommentet írni.
#8202
Akkoriban még nem tudták azt, hogy tökmindegy : összefüggõ 15 cm hó éppoly hideget eredményez azonos feltételek közt mint a jóval vastagabb(pl. 50-80 cm) Nálunk a nagy hó gyakran párosul az utána érkezõ nagy hideggel. Ez fõleg amiatt lehet (saját feltételezésem, javítsatok ki ha tévedek), mert a legintenzívebb téli csapadék, az igen eltérõ tulajdonságú légtömegek fölöttünk, vagy a közelünkben történõ keveredésébõl adódik. Sarki hideg légtömeg leszakadás - keveredés szubtrópusi eredetû légtömegekkel - gyakran erõteljes mediciklon, vagy összeáramlási zóna....
A nagy hó, és nagy hideg irodalmi szempontból is tettenérhetõ együttállás nem véletlen, ebben látom a fõ okokat.
#8201
Pont az volt a vita tárgya, hogy a Dunántúl élvezte a kontinentálisabb klímát (persze a sok csapadékot leszámítva) és Kelet volt az enyhébb (a csapadék a kontinentalitást mutatta, míg a T az "óceánhoz közelebb fekvõ terület jellegét (jelképesen mondom)" ). Ha kelet kapott volna több havat pont fordítva történt volna.
Viszont amit az "albedóról" és a hõelnyelésrõl állítottak a régebbi feltételezés volt a helyes, mindenki megcáfolja azt a tényt, hogy a "talaj és a hó ugyanannyi hõt nyel el". Ez nem igyaz, mert a hõelnyelés és a hõvisszaverés elentétben áll egymással, egymás komplementre (ha 95% a visszavert érték, akkor 5% az elnyelt érték, ezt tanultam). A hó esetenként 90-95%-ot is visszaver, míg a talaj 50%-ot nyel el.
#8200
Ez a tény is okozta az országon belül szokatlannak mondható hõmérsékleti eloszlást, amit a meteorológusok is kiemelnek.
#8199
Akartam mondani, hogy ebbe a fórumba írd.
Tiszántúlon (ÉK & DK egységesen) csak 12cm hó volt teljesen ledöbbentem, én 20-30cm-re gondoltam.
[akkori évben sokan mondhatták azt, hogy dk és ék szív.]
#8198
Felhõcske honlapján van egy igen értékes tanulmány. 29 februárja igencsak eltér attól, amit épp most tapasztalunk.
Link
Link

A most vásárolt Réthly Antal : Idõjárás 1801-1900 könyvet aligfelütve máris igen érdekes dologra bukkantam:
-( Csak a lényeget írva) Abony: 1808: december 16.-tól, februárig se hó sem más csapadék, rossz idõ nem volt, január végén kevés, hamar elolvadó hó, száraz fagyok, derek jártak. Farsangkor már a szántásba kezdtek az emberek. 16. -án kegyetlen szél, és sok hó esett, április 4. - éig egyarányú hidegek, és a hó szinte eddig kitartott.
A Tisza, és Duna beállt, a Tisza csak április elsején inditotta meg jegét (!). A népesség rémülve volt, a takarmányból majd egészen kifogyott....
Ha nem szúrópróbaszerûen néhány oldalt felütve találom, hanem sokat keresve, talán nem is csodálkoznék ezen igen felkiáltójeles tél forgatókönyvön nevet (Egy mûbõl idézni, nem sérti a tulajdon jogokat.)
#8197
Az idei tél egész jól indult. Decemberben kiadósabb havazások mellett, volt olyan nap mikor itt nálunk napközben is -5 fok alatt volt a hõmérséklet, éjszaka még -15 alá is mentünk, köszönhetõen a hidegpárnának mert elég sokáig kitartott. Január 5-e után egyre inkább látszott, hogy enyhülés fog bekövetkezni, ami bizony nem is maradt el. A január kissé a tavalyit másolta errefelé volt egyszer egy szélviharral tarkított nap is (majdnem akkor mint a tavalyi Kyrill) illetve napközben az 5-15 fok közötti maximumok domináltak a hónapban, és hó sem volt, ellenben volt helyette esõ, amit télen aligha hiányolok pláne ha áztató jellegû. A február eddig szintén átlag fölött van, az elmúlt pár napban már kissé bíztatóbbak lettek a modellek, hátha lesz még valami.
#8196
Erre a hétre is sokáig emlékezni fogunk,csak egészen másért...Február elsõ hetének középhõmérséklete már most 6 fok,és még két nap hátra van belõle, emelkedhet !A Tmax átlaga 10 fok!A csapadékról annyit,hogy itt a Bakonyalján volt egy 4 mm-es esõnk ebben a hónapban,de egy hét híján 2 hónap alatt errefelé még a 20 mm-t is alig értük el.Dec.1-tõl ezidáig 4 cm hó hullott...de nem folytatom.
#8195
"kp2
Budapest, Újpest, Városkapu
Izgalmas hét vette kezdetét. Azt hiszem, erre még sokáig emlékezni fogunk!"
:-)
#8194
A Magas-Börzsöny csúcsrégiója 800 m felett (Magosfa-Csóványos-Égés-tetõ-NHH) hozta a formáját a hétvégén.Szombat délutáni, esti csapadékból 1.5-2 cm-nyi friss porhó esett a régi 1-2 cm-es kásás fagyott, de egybefüggõ hótakaróra.Téli táj fogadott fenn.
Link
(15-tõl - 31-ig)
#8193
Januári csapadék összeg 20,4 mm,a Február ezidáig 0,4 mm.
a 2008-as év finoman szólva is gyatra eddig csapadéktéren is,és ha hozzávesszük hogy jó eséllyel lehet anticiklonáris idõjárás a hó jó részén akkor igencsak szerény mennyiséget hozhat akár ez a hó is,bár ez még jócskán a jövõ ill. a hónap zenéje.
#8192
Dávid (Jaurinum) újabb nagyszerû munkája lett feltéve a honlapomra, most az 1929-es visszaketintés (...):

Link

Utolsó észlelés

2025-05-14 20:20:42

Szentmártonkáta

16.9 °C

na00

RH: 47 | P: 1011.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.