2025. május 15., csütörtök

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#8341
Minimum: -11,1°C, a második leghidegebb reggel ezen a télen, a rekord január 4-én volt, -11,6°C-kal.
#8340
Tmin: -11.9°C
Légyomás max: 1048.5 hPa
Szépen búcsúzik az idei tél... vidám
#8339
Remélem mindenki tudja,hogy az elõzõ nap 18 UTC-tõl számítva van a Tmax illetve a Tmin megadása.
#8338
a déli órákban -0,7 fok volt, azért ez elmarad a 2006. jan 22-i déli -13 foktól, pedig akkor még nem is volt ilyen hideg 850-en, ennyit jelent az hogy honnan jött Szibériából, ez meg csak az Északi sarkkörrõl és hó sem volt sajnos, na nem baj majd esik Görögországban, itt meg jövõ héten lehet ültetni a narancsfákat..
#8337
Most éppen "Dinyar Godrej: A klímaváltozás" címû mûvén vagyok túl. Meglehetõsen búlváros volt, persze sok cáfolhatatlan tényt sorol fel amit a globális klímaváltozás számlájára írnak. Valahogy az az érzésem az ehhez hasonló könyveknél, egyéb formátumú anyagoknál, hogy megfelejtkeznek arról , hogy az információáramlás a XX. század elejétõl napjainkra többezerszeresére gyorsult, de lehet, hogy szerény voltam. A másik , hogy a világ népessége többszörösére növekedett. Ezek a tények együttesen is fokozzák az általunk is ismert katasztrófák méreteit, a média pedig feltétlenül a szenzációhajhász oldaláról közelíti meg az ilyen híreket is. A harmadik nem éppen szimpatikus dolog az, ahogy a globális felmelegedés párti tudósokat is körüllengi az anyagi természetû érdekeltség egyre kevésbé diszkrét bája. Az anyagi érdekeltség , a haszonszerzés itt is keményen utat tört, persze ezzel nem szeretném azokat megsérteni, akik jogos aggodalmaiknak adnak tudományosan megalapozott módon hangot.
#8336
Február elsõ téli napja a mai. Tmax -0,5°C
#8335
Nagyrészt nincs sok köze az itt elhangzottaknak a visszatekintõ fórumhoz, de nekem tetszik....nevet
#8334
Köszönöm, megjegyeztem a címét, próbálok hozzájutninevet
#8333
Én pedig ajánlom mindenkinek, akik csak vagy fõleg Réthly Antal munkájából tájékozódnak, és vonnak le következtetéseket, hogy olvassanak mást is. Például Tim Flannery Idõjárás csinálók címû könyvét. Így kerek a világ.
Ez most nem személyeskedés akart lenni, csupán egy javaslat.
#8332
Ma ünnepeljük február 16.-án az országban valaha mért legalacsonyabb hõmérsékletének 68 évforduloját.
Miskolc-Görömbölytapolcán -35°C mértek, ettõl egy kicsitt messze leszünk ma.
#8331
Ajánlom mindenkinek, - de fõleg azoknak, akik valamiféle végzetes melegedés felé tolódást látnak a jelenkor magyarországi éghajlati viszonyaiban - a Réthly Antal által összegyüjtött , több kötetben kiadott, egészen a római kortól a XX. századig feldolgozott adatokat hazánk idõjárási eseményeirõl. Megítélésem szerint magyarország éghajlata minden, csak éppen nem mérsékelt, a régmúltban éppenúgy elõfordultak szinte csodaszámba menõ enyhe telek, mint manapság, és semmivel sem kisebb arányban. (Ezt a már átolvasott adathalmaz tekintetében merem állítani, sajnos az 1700- as évekrõl szóló kötethez még nem volt szerencsém.)
Ha összehasonlítom pl. az 1800 - 1825 közötti idõszakot az 1983 - 2008 közötti idõszakkal , számomra az a következtetés vonható le, hogy a fent említett XIX. századi évekhez viszonyítva jóval mérsékeltebb idõszakot hagytunk magunk mögött az elmúlt 25 évben. A XIX. Századi 25 éves adatsorban jóval enyhébb teleket találtam, a mostani korhoz képest drasztikusabban változtak a száraz - csapadékos évek jellemzõi.
Egyik döbbentebõl a másikba lehet esni azon éveket olvasva, pedig nekünk is voltak extrém idõjárási eseményeink, pl. a 99- es egyazon évben bekövetkezett nagy hóvihar, rendkívûli esõk.
#8330
Látod, ez már is egy kultúrált hsz volt.

A történelem a másik nagy kedvenc témaköröm. Igen ez igaz az újkori történelmet illetõen, de a történelem is olyan mint az elmúlt idõjárás, azt is meg kell élni, elemzi, és tanulságokat levonni belõle. Valamint ezt miért is írtam, azért ha tetszik, ha nem, ma már a nemzetközi mérce igenis sokat számít, hogy ítéltetnek meg és nem csak a nyugati világ, hisz a világhálló mint olyan eltörli a határokat új gondolkodási módot nyit meg. Nem kell messzire menni itt több száz ember már személyesen ismei egymást a metneten keresztül, és ez csak egy honlap. Nem beszélve arról, hogy a januári szabadegyetem is már nemzetközi léptékekben volt mérve, mert külföldi hasonló érdeklõdéskörû (már nem is annyra külföldi) emberek tartottak elõadást. Még valami a történelmen kapcsán a középkori magyar történelemben sok magyar harcolt sok magyar ellen lásd: Csák, Aba, Zách Feleicián, merényletét, Kötöny Kun vezér elleni magyar merényletett stb. Miért van nálunk ilyen nevek, hogy Tatárszentgyörgy, Kiskunhalas stb miért pusztult ki a lakosság fele IV Béla idején a tatárok miatt, és csak azért menekültünk meg mert a nagy kán meghalt! Azért mert soha nem gondolkodtunk úgy ahogy az elvárható lett volna, és én ezért írtam azt amit mertem írni, mert semminek nem tudunk örülni és csak a sírás a negatív hangulat és a sértõdöttség a fontos a magyar számára! Jó lenne már mindent tényként kezelni és felnõni a feladatokhoz és a problémákhoz.
#8329
Nem egészen értem,hogy kikre(talán rám)gondoltál e hozzászólás kapcsán?Valóban csapnivalónak neveztem a januárt(ha valakinek ez megfelel,hát lelke rajta),de én többnyire adatokat,tényeket próbálok leírni,persze nincs is idõm modelleket elemezni és várni a nekem tetszõ modell beválását.Már elég sokféle idõjárást volt módomban átélni(sajnos,vagy hála Istennek?),de valóban mindig érdekes,és hoz újat,mint most az,hogy két tél kimarad itt Pápán.Ez valóban számomra éppen olyan érdekes,mint egy átlagos tél.Gyerekeim az idén nem szánkóztak(novemberben lehoztam a 8 centi hó idején a szánkókat a padlásról,két hete szépen visszavittem),gyermekkoromban is elõfordult ilyen,de kibírjuk.Szoktam az ilyen télnek örülni(kisebb fûtési költség,nem kopik el a hólapát,nem csúszunk el a jégen,nem ótvar a kocsi a locspocstól,nem hordja tele a padlást porhóval a szél,nem marja szét a cipõt a só),vagyis az ember ha akar talál ebben a télben is "szépséget".

Az utóbbi megjegyzés kicsit zavaros nekem:a magyar társadalom, nemzetközi megítélesénak kapcsán a kigyógyíthatalan pesszimista borúlátásmód megkorbácsolásában nagy szerepet kap az ehhez hasonló meggnyilvánulások leírása.
Túl azon,hogy nyelvtanilag nem bírom követni azért sejtem mirõl van szó.De a nemzetközi megítélõk nem ismerik ennek gyökereit,vagyis a magyar történelmet.Nemzetünket az utóbbi évszázadok rákényszerítették ezeréves államuk feladására.Az ,hogy még létezünk az annak köszönhetõ,hogy 1920-ban a nyugati hatalmak úgy döntöttek,hogy a megszállt országunk közepérõl ki kell vonni az idegen hadseregeket,és egyharmadán az ország területének maradhat egy korlátozott önállóságú államalakulat.Az újabb megszállás után pedig azonnal két kibékíthetetlen táborra szakadtunk,a függetlenségünk nem sokat ér,a legújabb hírek szerint Európa leggyengébb gazdasági fejlõdést produkáló állama vagyunk.Népünk megtagadta "külhonba szakadt"honfitársait,és 1980 óta egy pápányi(35000 fõ)lakosságszámmal fogyunk évente.Van még fogyó nemzet a világon,de olyan nem hiszem,hogy létezik,amelyik negyed század alatt békeidõben elveszti tagjainak tizedét.Ha mindebbõl az következik,hogy az optimista nemzetek fogynak,a pesszimisták meg gyarapodnak,meg hogy az jót tesz,ha elveszik egy állam területének és polgárainak kétharmadát akkor biztosan nagyon rosszul ítélem meg a dolgokat.Bár a magyar emberek negyede nem kíván családban,házasságban élni és gyermekeket nevelni,rám nem ez jellemzõ(három gyermekem van),mielõtt még valaki pesszimizmussal vádolna.Persze most már ha egy nemzetközi megítélõ meginterjúolna, már és sem felhõtlen optimizmussal nyilatkoznék - a fentiekbõl következõen érthetõ,hogy miért.
#8328
Sajna ezen a felfogáson változtatni lehetetlen, ha nem 2 méteres hó esik orkánnal egy 950 hpa-os mediterrán ciklonból, és mindez 10 perc alatt, majd ha másnap nincs -45 fok, és ez nem ismétlõdik hetente 3-szornevet, akkor már nem is tél a tél!
Persze, ha valaki azt írta volna januárban hogy ez a tél is enyhe lesz a 2001-2005 közöttiekhez képest, azt már rég kiutálták volna a fórumokból!
Ezek emberi dolgok, pszichológia, és elég 1-2 hangadó siránkozó, akik húzzák az egész társaságot a rossz irányba, és van aki még most, az elõjeleket látván is bízik a hideg-télies februárban, meg márciusban!
A metnet tökéletes keresztmetszete az ország társadalmának és gondolkodásának, a maga jó és rossz értelmében is!
ÉS fõleg senki nem veszi figyelembe azt, hogy a neten minden szó minden mondat máshogy csattanik le mint ahogy élõben csattanna!
#8327
Senki nem hülyéz le senkit, csak a megnyilvánulással van gond. Mindenki úgy állít tükröt maga elé ahogy akar, de a tükörkép nem mindig a való igazat mutatja, és itt máris benne vagyunk a probléma kellõs közepében. Ellenben Brett hsz-val semmi gond nem volt. Az éremnek lehet , hogy két oldala van az életnek és az idõjárásnak megszámlálhatatlan!
#8326
Teljesen egyetértek.
#8325
Miért ne lehetne eljátszani...sportban sem ildomos, mégis mindig eljátszunk vele. kacsint
#8324
Van egy kis félreértés. Nem azt mondtam mondtam/mondtuk, hogy nem örültünk az ilyen különleges események összejátszásának, ami pl karácsonykor volt (én pl. kimondottan izgatottan figyeltem, tényleg brutál érdekes összejátszása volt a paramétereknek), hanem csak arra, hogy néhányan hajlmasosak túlértékelni az idei telet. Részemrõl csak egy enblock elemzés volt (igaz volt benne egy-két mi lett volna ha...is.). Amúgy igazatok van, mégha van benne egy kis demagógia is. nevet
#8323
Nem kell senkivel egyetérteni, sõt el is lehet ítélni!
De ezt egy nyílvános fórumon megtenni, nálam már-már bûn. Mindenki gondolkodik valahogyan és ez szuverén joga. De ezért különbözõ belemagyarázásokkal kis híjján lehülyézni, hát... szomoru szomoru
Én viszont maximálisan egyetértek Brettel! Csak mert az éremnek van másik oldala is barátaim!
#8322
Eme értékek se unalmas dolgok, csak picit le kell venni a napellenzõt a szemünk elõl és már is itt van egy gyöngyszem!

Köszönet nektek, tudtam hogy nem csak én gondolkodom így.
Köszönet az adatokért is.
#8321
Csatlakozom.
#8320
Érdemes egy kicsit nézegetni az egyes állomások harmatpontjait és nedvességi értékeit, fõleg az északi és a keleti országrészben:

Nyíregyháza, tegnap 16 UTC: -17,9 °C, 25 %
Eger, tegnap 18 UTC: -17,4 °C, 30%

De a legjobb most jön:
Miskolc, tegnap 14 UTC:
41788 30106 10020 21192 39995 40289 52005 71400 83940 333 82950 81856 555 10019 55172=
azaz T= 2,0 °C, Td= -19,2 °C, RH= 19 %.

#8319
Snowhunterrel egyetemben egyetértek én is.Fogalmam sincs mire jó ez a ha nem lett volna hidegpárna meg szerencsés egybeesések...DE VOLT! és szerintem ez a lényeg,nem az "ha nem lett volna".
#8318
Pontosan! Valami hasonló fogalmazódott meg bennem is..
#8317
Mélyen egyetértek.
#8316
Hogy egyes emberek semmiben nem lelik az örömüket, ez teljeséggel hihetetlen, vagy lehet, hogy én vagyok rossz helyen?
Tudom ajánlani lakhelynek Cherrapunjit, Ojmjakont esetleg ezek ötvözését.

Szerintem az idõjárás, mindezekkel együtt szép és tanulságos, megfigyelhetõ tudomány, és nem " nevetséges, röhejes szánalmas, alulmúlhatatlan, unalmas" stb.

Még egy megjegyzés: a magyar társadalom, nemzetközi megítélesénak kapcsán a kigyógyíthatalan pesszimista borúlátásmód megkorbácsolásában nagy szerepet kap az ehhez hasonló meggnyilvánulások leírása.
#8315
Egyetértek az elõttem szólókkal. Ez a tél alig volt jobb, mint a tavalyi. Igaz dec-ben nálunk a kis 5 centis hótakarónkat 2 hétig õrizgette a hidegpárna. De csak a hidegpárna. A Kékesen + fokok röpdöstek decemberben. Gondoljatok bele, ha nincs szerencsék a hidegpárnával (ami a Kárpát medencére jellemzõ egyedi idõjárási jelenség) a dec. is átlag vagy átlag feletti enyhébb idõjárást hozott volna, alig pár napos hótakaróval. A D-DNY-iak karácsonyi hava is csak marha nagy mázli volt (1030-1031 hPa mellett havazás!) néhány tényezõ csodaszámba menõ összejátszása folyamán. Itt van ez a mostani hidegbetörés, leszakadás. Emlékeim szerint az ilyen -10 -15 fokos hajnali T-ket produkáló események nem 1 napig tartanak, hanem bizony napokig, hetekig fenállnak. Most meg hétfõ-keddtõl jön a + 10 fok.
#8314
Nem tudom mi lehetett az oka, de én még ilyet nem láttam.
10:27-es észlelésemkor növekvõ (7 okta) felhõzet volt. A hõmérséklet -1,7°C. 10:41-kor csökkenõ felhõzet (4okta), a hõmérséklet -3,2°C. Cca 15 perc alatt 1,5°C hõmérséklet csökkenés. A szél mindvégig alaban élénk volt, erõs lökésekkel.
#8313
Maximálisan igazad van!
Persze elõ lehet venni a könyvtárak mélyérõl (mint ahogyan ezt néhányan meg is teszik) a megsárgult lapokból álló könyveket, amikben le van írva, hogy pl. 1236-ban még a mostaninál is sokkal melegebb tél volt. Csak ez szerintem a dolog elbagatelizálása lenne.
Valljuk be magunknak: nem ilyen idõjárásra számítottunk az év elsõ két hónapjára! Fõleg a tömegével felsorakoztatott, parádésnak tekintett elõjelek után...
#8312
Vizsgálgattuk a rosszul sikerült január után a februári esélyeket.Bár a modellek erõs blokingokról meg télrõl szóltak,a statisztika vajmi kevés esélyt mutatott egy januárnál keményebb februárra.Nézzük fél hónap(15 nap)mit is hozott januárhoz képest Pápán.
- középhõm. 0,4 fokkal több eddig(3,6 fok)
- csapadék január elsõ felénél 3 mm-el kevesebb(4,1 mm,az is egyetlen napon hullott,2-án)
- absz. Tmin és Tmax is elmarad a januártól 1-2 fokkal
- téli nap nem volt még februárban(januárban 3 összejött)
- hótakaró februárban itt nem volt(január hozott 2-3 napot)

Vagyis(bár ennek is kicsi az esélye statisztikailag)a tavalyi brutálgyenge januárt még gyengébb február követte,eddig ugyanaz ismétlõdik,csak az a baj,hogy most az atomókorban ezek egymást követõ években történnek,és nem százévente,mint a krónikai "ókor"-ban.

Biztosan majd lesznek ,akik beírják,hogy azért ez a tél,így a február is jobb a tavalyinál,mert lesz 2 téli nap és tavaly februárban egy sem volt,sõt ebben a hónapban havazott is itt-ott.Ez igaz,de januárban nem sok (maximum pesszimista öngyilkosjelöltek)olyan ember volt,aki ne bízott volna legalább egy tizeddel jobb februárban a csapnivaló január után...
#8311
Mar 926 áldozata van az afganisztani fagynak - "a meteorológiai adatok szerint a mostani tél évtizedek óta a leghidegebb..."
Link
#8310
Azthiszem inkáb ide való a QPW verifikációja, illetve összevetése a mai naptól induló új verzióval (QPW-V2).

Sikerült feljavítanom a szezonális elõrejelzéseim rövidebb távját (1-3 hónap).
Az új számítási módszernek köszönhetõen az új modell (QPW-V2) sokkal jobb szezonális elõrejelzést ad, mint korábbi társa (QPW-G25).
Az altanti-európai térségre adott szezon. elõrék átlagos bevállása a tengerszinti légnyomás (SLP) esetén a régiben és az újban:
1. hónapra elõre: régi-71% új-86%
2. hónapra elõre: régi-60% új-70%
3. hónapra elõre: régi-53% új-60%
Az altanti-európai térségre adott szezon. elõrék átlagos bevállása a 850 hPa-os szint középhõmérséklete (T850) esetén a régiben és az újban:
1. hónapra elõre: régi-84% új-91%
2. hónapra elõre: régi-80% új-82%
3. hónapra elõre: régi-78% új-76%

Amint látható a T850-et jobban jelzi elõre, mint az SLP-t. Ugyanakkor a 3. hónapon túl sajnos az új módszer inkább ront egy kevesett a korábbihoz képest.

A vizsgálat során közepes eltérések négyzetgyökét (RME) is kiszámoltam és összehasonlítottam a régi és az új változatot azzal, hogy ha végig csak a klíma értékeket adtuk volna mennyivel jobb eredményeket adnának.
Az eredmények alapján a T850 esetében 1-tõl 6 hónapig mindvégig jobb eredményeket kaptam, mintha a klíma értékeket adtam volna.
SLP esetében a 3. hónapon túl már nem volt jobb a modell.
Elõbbire az eredmények:
Link
Utóbbira:
Link
A "Klima" jelöli azt, hogy ha a klíma értékeket jelezném elõre milyen RME-t kaptnék a különbõzö idõszakokra elõre.
"QPW-V2" az új, "QPW-G25" a régi esetében.

Az új modell verzió elsõ három hónapra adott szezon. elõre elérhetõ a honlapomon:
Link

A régiek is elérhetõk ugyanakkor - meghagytam õket:
Link

Összeségében az mondható el, hogy T850 szempontjából megbízhatóbb szezonális elõrejelzések készülnek, mint SLP esetében. Az anomália jellegét a modell mindkét esetben 1-3 hónapra elõre legalább ~60%-os valószínûséggel jelzi elõre, illetve 1-3 hónapra elõre összségében jobb elõrejelzések születnek, mintsem ha egyszerûen a klíma értékek kerülnének elõrejelzésre.
#8309
Az én február félhónapom: 2008-ban
Havi csapadékmennyiség 3.0 mm
Jelentõs csapadékú napok sz. 0
Legnagyobb napi csapadék 3.0 mm (2.)
Havi középhõmérséklet 2.7 °C
Havi átlagos minimum -0.2 °C
Havi átlagos maximum 5.5 °C
Havi abszolút minimum -5.8 °C (13.)
Havi abszolút maximum 9.2 °C (4.)
Legnagyobb napi hõingás 9.3 °C (10.)
Zivataros napok száma 0
Hõségnapok száma 0
Nyári napok száma 0
Fagyos napok száma 8
Téli napok száma 1
Ködös napok száma 3
#8308
És ez a mennyiség 5 alkalommal esett le!:-)
#8307
Akkor nálam elég sok esett 7.5mm eddig
#8306
Mai hózáporok képekben:
Link
#8305
Hû micsoda nagy mennyiségû esõ esett nálad!
0,8 mm ezt nevezem!
Egyébként nálam is csak 3,1 mm nevet
#8304
Február elsõ fele számokban:

Havi csapadékmennyiség: 0.8 mm
Csapadékos napok száma: 5
Jelentõs csapadékú napok száma: 0
Legnagyobb napi csapadék: 0.4 mm (4.)
Havi középhõmérséklet: 2.7 °C
Havi átlagos minimum: -0.9 °C
Havi átlagos maximum: 6.3 °C
Havi abszolút minimum: -4.8 °C (11.)
Havi abszolút maximum: 9.1 °C (2.)
Legnagyobb napi hõingás: 11.2 °C (11.)
Fagyos napok száma 9
Téli napok száma 0
Ködös napok száma: 3
#8303
Iegn szép medicroisok, sõt ÉNY-ra egy jó nagy cumulus is volt, ami szinte teljes egészében hóvirgából állt. Csapadék a mai napon nem hullott. Viszont igen gyorsan hûl(t) a levegõ.
#8302
Isten vagy! Gyönyörû képek, ilyenkor jön rá az ember újra és újra, hogy milyen elképesztõen szép az idõjárás!

Kess! Egyszer találkoznunk kéne és beszélni egy sör vagy valami mellett... énis szerencsi vagyok.
#8301
A mai hózáporokon felbuzdulva képes visszatekintés 2007.nov.26-ra: Link Link Link Link Link Link
#8300
A szerencsiek közül nem mérte valaki a tavalyi csapadékmennyiséget?
Volt rendesen, na de mennyi?
#8299
Itt "csak" 930,5 mm-rel zárt a tavalyi év.
#8298
Az szép!Itt a sivatag szélén csak álmodni lehet ilyen csapimennyiségrõl...nevet
Én 506.9 mm mértem.
#8297
Így igaz, már tegnap is részleteztem, sajnos nagyon úgy néz ki hogy még egy jó darabig nem is lesz számottevõ ( 5 mm-t meghaladó) csapadék, lehet hogy ez a hónap még a januárnál is szárazabb lesz.
#8296
Nálunk beállt az idõjárás két-három hónapos csapadékos és száraz periódusokra.Pl.tavaly aug-okt kb. 400 mm-t hozott,aztán a november közepétõl száraz lett,pl. dec.közepétõl,több mint két hónap alatt alig esett 20 mm,de nov.19 óta is csak kissé több 50 mm-nél.(Elõtte is ugyanez volt,de nem részletezem)
#8295
Tavaly nagyon szurkoltam , hogy nálam meglegyen az 1000mm évi csapadék.
Aztán elfeledkeztem róla.
Egészen mostanáig:
Tehát Zalaegerszeg 2007 évi csapadék mennyisége: 1035.4mm!
Legalábbis az én méréseim szerint.
Már régen volt ennyi.
#8294
Február felénél így állunk Alsónyéken:
Havi csapadékmennyiség:4.0 mm
Csapadékos napok száma:3
Legnagyobb napi csapadék :3.0 mm (6.)
Havi középhõmérséklet:4.5 °C
Havi átlagos minimum:0.2 °C
Havi átlagos maximum:8.8 °C
Havi abszolút minimum:-6.3 °C (13.)
Havi abszolút maximum:13.7 °C (4.)
Legnagyobb napi hõingás:13.9 °C (13.)
Fagyos napok száma:5
Téli napok száma:0
Ködös napok száma:1
#8293
Érdekességként!: Link
#8292
A napokban én is ezen gondolkodtam, hogy igen kevés a csapadék
sajnos de reméljük jön majd a jó kis tavaszi esõknevet

Utolsó észlelés

2025-05-14 23:51:06

Ózd - Nagy Imre út

12.7 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.