2025. július 18., péntek

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#9366
A választ az utolsó mondatomban találod: utána kellett volna nézni... Csak egyszerűbb mindenféle elméleteket gyártani, főleg olyanokat, amiket nehéz ellenőrizni, mert nem tartalmaznak konkrétumokat.
Ez a népszerűség útja, mert ha valaki megpróbálja megcáfolni, akkor az elmélet előterjesztőjét bevédik a hasonló elméletgyártók. 
Aki pedig az unalmas tényeket közli, az egyből ellenszenves lesz.
#9365
Nem a behurcolt harlekin katicára,kukorica bogárra gondoltam az éghajlatváltozás következményeként. Hanem például a tavaly megjelent puszpáng moly délről jött és korábban soha nem volt,most meg mindenhol lerágta idén kétszer is a puszpángokat (bukszus) ahol nem permetezték. A gyümölcs molyokból meg már évek óta rengeteg van,sokkal több,mint régebben-ez lehet részben attól is,hogy rezisztenssé váltak a vegyszerektől,de a melegedés is okozója.
#9364
Akkor ezek szerint úgy írta le az elméletét, hogy nem is tájékozódott előtte!? Gondolt egyet megérzés alapján, hogy mi lehetett, és azt írta le!? Mert ez így elég durva ellentét akkor, hogy pont az ellenkezője van, amit állított.
#9363
A GFS archívumban én valamikor 1 éve kb végignéztem az ominózus nyarakat (60-80-as évek) , miután Floo azt állította, hogy akkor azért volt hűvös, mert nyugati zonális áramlás állt fent.
Sajnos pont az ellenkezőjét találtam: az állandó blocking és meridionális helyzetek túlsúlya jellemezte azokat, nem pedig a zonalitás. Innentől kezdve a zonalitás= hűvös, meridionalitás = meleg elmélet már meg is bukott.
(2 óra alatt összeszedtem, siettem, mert enm értem rá nevet )
#9362
Jó ötlet, csak tele vagyok egyelőre kérdésekkel.
* Ahogy az előbb felvetettem, ha a viharok hevessége 90-10 időszakban olyan erős volt mint a 30-06-as időszakban, akkor a zonális és meridionális túlsúly jó magyarázat lehet. Ezért nem jó ötlet összevetni e két időszak heves eseményeit, mert azzal az általam firtatott kérdésre, hogy egyre hevesebbek ezek, még nem ad magyarázatot. Persze a két időszak szembeállítására jó lehet (60-90 és manapság). Ebbe az irányba érdekesebb lenne inkább menni.
* Nem tudom, hogy van-e hivatalos definíciója a viharok erősségének, ezt feljegyzik-e 1930 vagy 1960 óta. Értelemszerűen a zivataros napok száma megvan, de ez picit gyenge támpont (erősség nincs). Azt is érezhetjük, hogy a csapadékmennyiség se feltétlen függ össze a vihar erősségével.
* A tornádók/tubák stb. számosságával meg az a baj, hogy manapság sokkal több ilyen eseményt sikerül megörökíteni, tehát ezt csak úgy lehet vizsgálni (gondolom), hogy csak a meglévő állomásol teljes adatsorát elemezzük, az pedig már csak óvatos tippem, hogy ebből annyira kevés van, hogy statisztikára használhatatlan.
* A zivatarok típusai esetén gondolom a következő mondatodra gondoltál, hogy létrejöttük körülményeit kéne megvizsgálni. Az a baj, ehhez nem értek, persze, ismerem a bárikus mocsarat, meg a robogó hidegfrontot, de azt hiszem, ez egyetemi tananyag és sokkal nehezebb a kategorizálás, mint amire én képes vagyok  Ehelyett - ha van ilyen - talán érdemes lenne Péczely- vagy Hess-Brezowsky féle makrohelyzeteket és azok időbeni változásait megvizsgálni, abból talán kiesik ilyesmi. Ha van zonális-meridionális változás, az tuti meg kell jelenjen egy ilyen statisztikában. Ezekkel ilyen szép tudományos cikkeket lehet kihozni: Link
Esetleg ilyen adatbázisról tud valaki? Nahát, találtam is pár perc google-zéssel vidám :

Ez nagyon ígéretes, csak német, amit alig értek: Link
34. oldaltól válik igazán érdekessé, mert pont Floo kedvenc témáját feszegeti, a zonális, vegyes és meridionális eloszlásokat. Az első ábrán a havi eloszlások vannak - május a legkevésbé zonális, augusztus és a december a leginkább zonális, vicces.  Januárban 35% a meridionális esély, májusban fokozatosan emelkedve már 60%! Utána visszaesik.
Utána 4 atom érdekes eloszlás jön 1880-1990-es időszakra, 4 évszakra, ugyanígy zonális-vegyes-meridionális eloszlásra. Ami szembetűnő, hogy a 60-80-as évek nyara brutálisan meridionális volt (!!!), és ez az egész éves átlagokra jellemző, némi szórással - ld. 5. kép, egész éves átlag. Ezzel ugyan valóban kimutatható egy nagy ellentét, de pont az ellenkező irányban, mint Floo állítja.
10. ábra szintén hatalmas eltérést mutat: 61-től 81-ig erős ciklonáris túlsúly, visszazuhanó anticiklonáris hatások. Mondjuk nem értem, a meridionalitáshoz nem bazi erős AC-k kellenek? Nem vág össze az előző kategorizálással. Pedig a 28-as ábra is azt mondja, hogy nagyon megnőtt a meridionális időszakok hossza 55 és 71 között, az átlagos 7 napról 9-10 napra.
Talán a 2.4-es fejezet alatt írja, hogy hogy végezte a csoportosítást zonális és meridionális között. Kikerestem, segítek:
Zonális 110-113. oldal: stimmel! Ezek tényleg zonális képek.
Meridionális: 127-138. ez is stimmel, persze nem mind a januári álomtél, de ne felejstük: ez egész éves és nem csak a havas meridionálisok nevet

Hoppá! A végén ott az összes adat minden évre, típusra, valószínűségre, napra, hogy melyik típus volt! Na ez alapján lehetne dolgozni  
A leges-legvégén pedig minden típusra ott van a jellemző cirkuláris helyzet.

Na, kicsit ráakadtam erre a cikkre, mert hihetetlenül érdekes, de kicsit a metódus rávilágítására is alkalmas: ilyen irányokba érdemes szerintem elindulni és kutatómunkát végezni, nem érzésekre alapozni az elméleteket. Azok adják a szikrát, ezek átvizsgálása és felhasználása a következő lépés. És ezt megint 20 perc alatt, munkából csináltam. Kutatók meg 4 évig, főállásban ezt kutatják.

Az szerintem nagyon nehéz lenne, hogy egy ilyen időtávra a zivatarok hevességét kivizsgáljuk Magyarországon, nem is merném vállalni. De ezek a makroképek alapján már talán lehet összefüggéseket találni a zivatarok jellegével, sűrűségébel és hevességének esélyével, (konvektív. vs nem konvektív csapadék esélye), ezekre a makroképekre van statisztika: ez már talán járható út.

Valaki, kis segítség? nevet
#9361
Sajnos nem nagyon van időm hozzászólni!

Szerintem az elmúlt években, 2 évtizedben sokkal több heves zivatar van, sokkal több a pusztitó jégeső, több a konvektiv csapadék, több az izolált heves zivatar, több a heves szupercella.
Megváltozott a zivatarok típusa, mint a 60-90 közti időszakban.
Más légköri helyzetekben kialakuló zivatarok vannak eltérő jelleggel.
Nézz utánna kérlek, valóban van-e változás a zivatarokat és a csapadék konvektív jellegét illetően!?
#9360
Remélem, a kukorica bogár Jugó polgárháború alatti ocsú"segélyszállítmánnyal" történő Európába történő behurcolását nem
magyarázod az éghajlat változással, sem a harlakin katica tudatos betelepítés
utáni európai elterjedését sem.  Jönnek a kártevők mindenhonnan, Olykor
gazdaszervezetet váltanak (krumplibogár), mi meg a növényvédő szerekkel
rezisztenssé neveljük őket. Az éghajlat változásainak jelenlegin mértéke az
elmúlt pár ezer évben nem igazán a Zember megelőző pár évtizedes tevékenységén múlik.
#9359
Akkor az a csoda, hogy nem pusztult ki minden a 90-es évek előtt.  Félelmetes viszonyok vannak több helyen, a jelenben.
#9358
A 90-es évek előtt sokkal jobban szennyezte az agrárágazat a környezetet-lásd pl. DDT rovarölők.    Az éghajlatváltozás káros hatásai az egyre gyakoribb és hosszabb  hőstressz,szárazságok,majd a hőhullámokat lezáró jégverések,szélviharok pedig kimondottan káros hatással vannak a növények fejlődésére. Aki foglalkozik gyümölcstermesztéssel,vagy vannak gyümölcsfái,tapasztalhatják,mint ahogy azt is,hogy egyre több kártevő van,és megjelentek olyan kártevők is,amik korábban nem voltak -délről is terjednek észak felé (van amiket több ezer km-ről hurcoltak be),és növény betegségekből is  több van (pl. monília).
#9356
A csapadékeloszlás súlyozott elemzése már megtörtént? Mert ha nem csal az emlékezetem, akkor az a diskurzus ott futott holtpontra, hogy súlyozott analízis híján kizárni sem lehet a száraz és csapadékos periódusok váltakozásának gyakoriság-növekedését. Ezt maga VáraljaMet is elismerte bő egy éve: Link
#9355
Jól látod, volt köztük megerősítés is abban, hogy bizonyos mutatók szerint megfigyelhető egy erősödés a szélsőségek gyakoriságában, ez főként a száraz periódusokra bizonyult igaznak, valamint az extrém hőséget illetően - ezeket azonban, ahogy finoman utaltam is a hozzászólásomban, kicsit erőltetettnek érzem, mintha mindenáron bizonyítani akarná a globális felmelegedés tényét. Ezzel - ahogy azt anno Snowhunterrel sokat tárgyaltuk - önmagában nincs gond, viszont néha kicsit túlzásokba esnek az értékek sarkításával (homogenizáció stb., Hidegség tudna mesélni), viszont egy, a pontosságot kedvelő tudós (és igazából egy tudósnak kedvelnie kell a pontosságot) könnyen kifogást találhat. Utóbbival az a gond, hogy ha egy elméletbe hiba csúszik, akkor jönnek a túlságosan lihegő szenzációhajhász "szkeptikusok" (buták), akik arra az igaz állításra mutatva, hogy az elméletbe hiba csúszott, mindjárt magát az elméletet cáfolják. Persze legtöbbször helytelenül.
Ezért ajánlottam VáraljaMet írását is, amit minden bizonnyal elolvastál a linkelt leírások között. Kiemelte, hogy a mérési módszerek változása néha indokolatlanul szélsőséges értékekkel gazdagította a méréseket, melyek torzítják a (néha erőltetett) eredmények közlését. Gondoljunk csak a mostani rekord hőmérsékletekre: egy tyúkfarmon mérték és itt elég sok kritika érte (ha követted a MetTársalgót az utóbbi időben). Ezek azok, amik egy kis árnyalást visznek a néha túlzásba vitt két pontos lineáris görbe-illesztési mániába, ami a met.hu cikkjében dominál.
Érdekes azt is megfigyelni, hogy a minimum-hőmérsékletek ugyanakkor inkább ritkultak (ez az alap-teóriába, a melegedésbe illeszkedik), viszont a szélsőségek sűrűsödésébe, a meridionális-zonális elméletbe kevésbé, és mivel ez már nem volt a cikk célja, nem is "úgy jött ki". Emiatt azonban felmerül a gyanú: ha a hőmérséklet emelkedik, akkor nem lehet, hogy a maximum-szélsőségek, forró, trópusi stb. értékek növekednek, azt az "ál-látszatot" keltve, hogy sűrűsödnek a szélsőségek, miközben a hidegrekordok sűrűsége csökken (a cikk szerint), kompenzálva a másik irányú rekordok növekedését. A cikkből legalábbis ennyi jön le, ezzel azt is mondhatjuk, hogy nem nyert alátámasztást az állítás, miszerint "nem is vita kérdés" [hogy] "Egyre több és erősebb hőhullám van,egyre pusztítóbb szupercellák,zivatarok vannak" - mer még vitatkoznék vele, ha érted ez alapján, hogy mire gondolok nevet
Ha pedig valami "nem is kérdés", akkor elvileg definiált fogalmakra vonatkoztatunk, nem pedig "erősebb szupercellák" meg "pusztítóbb hőhullámok" üres, látványos, amolyan "Floo-féle" megfogalmazásokat használunk. Nehogy már utólag nekem kelljen ezeket definiálnom, és bizonyítanom, hogy hülyeség a "nem is kérdés", ahogy erre Te is jól rávilágítottál.

Mások véleményét nem lesöpröm, ennyi hülyeséget ne hordjál mán itt össze nevet Akkor söpröm le, ha butaság, most - ahogy a vitaindító hozzászólásomban is írtam - szívesen láttam volna már egy bizonyítást arra a városi legendára, hogy sűrűsödnek a szélsőségek. A cikk hőmérséklet terén pedig - ld. fentebb - nem győzött egyelőre meg. Fontos megértened ezt az állítást, amit az előbb írtam: mások véleményét cáfolni lehet, ha egyértelmű butaság (egyszerű példa: lapos föld), akkor pedig lesöpörni az asztalról, ha már nem a facebook gagyi blogja vagyunk, hanem a MetNet. Hóviharos pongyola, szenzációhajhász kijelentését is csupán vitattam, előrelendítve a bizonyítás, az értékes vita és tanulás lehetőségét. Sajnos a mai világban ez egyesek szemében máris tagadást, ellenkezést jelent, holott se a szándék, se a cél nem ez.

A csapadék kérdése izgalmasabb, a met.hu-s cikk felhozza az aszályok mértékének a növekedését, a szélsőséges hozamú csapadékok növekedését, érdekes kérdés azonban, hogy (ha igaz az adatsor) akkor most azért történik ez, mert meridionális irányítás van (Floo egyetlen oka), vagy globális felmelegedés kevesebb csapadékkal jár (met.hu cikk fő céljának alátámasztására), esetleg mindkettő, vagy egyik sem? (VáraljaMet kutatásai) Mert bizony VáraljaMet nem talált az adatsorokban gyakoriság-növekedést a száraz és csapadékos periódusok váltakozására, ami egy az egyben cáfolná az aszályos időszakok gyakoriságának növekedését, ha a hirtelen csapadékú napok sűrűségét még nem is. Visszakerested? Nem, mi? Nem baj, megkerestem Neked:
Link
Szóval egyelőre még mindig pár izgalmasabb bizonyítékra nekem szükségem lenne, hogy magabiztosan higgyem: a szélsőségek minden téren növekednek hazánk térségében az elmúlt 100 évben.
Ezek után visszakérdezek: megerősítés? Vagy inkább egy kis izgalmas kutatómunka itt mindenki számára, mellőzve a drámai, szenzációhajhász kijelentéseket? Előbbire még nem látok igazolást nevet utóbbit pedig hagyjuk rá a bulvármédiára.

Számokkal akkor érvelek, ha kialakítok egy elképzelést és "elméletet". Ez főleg számomra a 7-30 napos előrejelzéseim során szokott előjönni, itt szép számmal szoktam hozni a várható időre és elképzeléseimre a bizonyítékokat. Én akkor kérem számon a bizonyítást, ha más jön elméletekkel, számok vagy térképek stb. nélkül. Persze ezt már nem hiszem, hogy érted, de ekkor se olyan a "számonkérés", mint a tanító bácsi általános iskolában; nem is olyan, mint egyetemen (nem azt a színvonalat várom, nem is értek hozzá); nem is követelőző módon, hogy vagy bizonyítsa, vagy röhögjük ki; hanem egy negyedik módon: jó ötlet, keress rá bizonyítékot, kutasd kicsit, járj utána, nézz körül, figyeld meg, járj nyitott szemmel, keress rá a neten, hátha nem Te gondoltál rá először, kérdezz és érdeklődj itt vagy másutt stb. Ha nekem kéne mindenkinek itt mindenféle összehordott jó és rossz alapokon nyugvó elméletet bizonygatni számokkal, akkor egy hét múlva pénz nélkül éhen dögölnék.
#9354
Én pedig nem ezt látom. Nem lett éhínség, nem lett kevesebb az össztermés, az agrárágazat folyamatosan gyarapodik, miközben egyre jobban szennyezi a környezetet.
Még 2010-ben, amikor az izlandi vulkánkitörés eredményeként a hivatalos feljegyzések kezdete óta a legcsapadékosabb év volt Magyarországon, akkor sem omlott össze a mezőgazdaság. Inkább egy kicsit eltúlozzák a problémákat, hogy több kártérítést lehessen felvenni.  
#9353
Természetesen a havi és éves átlaghőmérsékletek emelkedése,a hőhullámok gyakoribbá,és hosszabbá válása,a szélsőséges csapadékeloszlás,az egyre nagyobb károkat okozó zivatarok,szupercellák,az egyre gyakoribb aszályok,amikre a rossz irányú éghajlatváltozást értem. Az agrometeorológiában már elég egyértelműen értelmezhető,hogy ezek rosszak.
#9352
Csak a megfogalmazásod pongyola, mert a meteorológiában értelmezhetetlen a jó és a rossz.
#9351
Jó,hogy belinkelted ezeket az oldalakat.Ezek igazolják,amiket a 9321-es hozzászólásomban írtam,hogy rossz irányba változik a klíma Magyarországon nyaranta (is). Az első link-ben 3.2.4. a szélsőséges csapadékokra is ott a bizonyíték.
#9350
Link Akár itt is lehet nézegetni az adatokat a magyarországi rossz irányba menő éghajlatváltozásról.
#9349
Nem tudom, olvastad-e a belinkelt oldalakat, mindenesetre köszönöm a megerősítést, még ha szokatlan is tőled.
3.2.4. A csapadékszélsőségek alakulása
"Az országos tendenciákat az indexértékek rácsponti átlagából képzett idősor grafikonjai jellemzik (3.21. ábra). Kevesebb a csapadékos nap országos átlagban, ahogy a jelenhez közelítünk, a 20 mm-t meghaladó csapadékú napok pedig enyhe növekedést mutatnak. ... Az átlagos napi csapadékok vagy a napi intenzitás növekedése arra utal, hogy a csapadék egyre inkább a rövid ideig tartó, intenzív záporok, zivatarok formájában hullik." 

Én csak arra utaltal, hogy hóviharos bejegyzése: "nem is vita kérdés" [hogy] "Egyre több és erősebb hőhullám van,egyre pusztítóbb szupercellák,zivatarok vannak" - nem nevezhető alaptalannak, még ha sommás fogalmazása sántít is, mert pongyola. Mit tekintünk erős hőhullámnak? A szupercellák pusztításának mi is a fokmérője?
Ugyanakkor a szélsősségességre utalás helyén való, és éppen az általad belinkelt oldalak is ezt támasztják alá.
De lesöpörni más véleményét, csak azért, mert nem egyezzik a tiéddel, dőreség. 
Sokkal hitelesebb lennél, ha számokkal érvelnél, amit másokon szoktál számonkérni.
Cauchy Floot akarta kifigurázni lentebb, de akkora erőlködésbe kezdett, hogy kardjába dőlt, mert úgy tűnik, semmit nem értett meg Floo felvetéséből. Floo hajlamos a túlzásokra, a pongyola megfogalmazásokra, a megalapozatlan felvetésekre, de ha minden felvetést gondolkodás nélkül lesöprünk, akkor úgy járunk, mint Cauchy, önmagunk paródiái leszünk. 
#9348
Gyors kereséssel (munka...) ezeket találtam, vannak köztük olyanok, amik 300%-os szélsőség-növekedést hoznak, vannak józanabb hangvételűek, melyek 1-3%-os változásról beszélnek valamelyik irányban (általában a melegedést hangsúlyozva), de pl. van cikk VáraljaMet-től is kifejezetten objektív célt kitűzve maga elé.
Link
Link
Link
(letöltés):
Link

... és gondolom ez még csak a keresési lehetőségek közül a jéghegy csúcsa.
#9347
Általában illik attól várni a statisztikát, aki bizonyít, bár tudom, néha elég csak úgy a levegőbe mondani a nagy igazságokat kacsint

Ezzel látszik, hogy 50-80 és 90-10 között 90-10 sokkal szélsőségesebb volt, mint 50-80. Mi van 20-50 vagy 80-90 esetleg 10-17 időszakával? Egyes időszakokban valóban vannak eltérések, ahogyan pl. Floo kiválóan rámutatott, lehet egy erős meridionális és zonális hajlamokkal megtűzdelt időszak igencsak ellentéte egymásnak: egyikben a szélsőértékek sokkal gyakoribbak, kevesebb a kiegyensúlyozottság. Felmerül a kérdés azonban:
* Korábbi meridionális időszakok voltak?
* Ha voltak, akkor nem volt akkor is hasonlóan szélsőséges az idő? Gondolok itt a 20-50 közötti időszakra, ami sok rekordot őriz.
Ezekkel együtt már teljesebb képet lehetne kapni arról, hogy valóban igaz-e az a népszerű kijelentés, hogy "manapság minden sokkal szélsőségesebb és ez közismert tény". Mert lehet hogy így van (globális klímaváltozás, meridionális időszak stb.), de erről - ahogy korábban írtam - még nem láttam tanulmányt. Sőt az is lehet, hogy van ilyen tanulmány, elismerem, nem néztem utána (más sem).

"A több szélsőségesen meleg pedig növeli a konvektivitás mértékét, hiszen aligha véletlen, hogy a konvektivitás kialakulásakor a feláramlás idején mérjük a legnagyobb meleget. Mindez az izotherma térképeken is nyomon követhető, csak venni kell a fáradtságot, és fel kell jegyezni."
Ebbe is bele lehetne kötni pár ezer helyen, de ezt javítsa ki fejben mindenki maga, mert sarkított féligazságok azért persze vannak benne vidám

Csapadékeloszlásra VáraljaMet-nek kiváló anyagai vannak, korábban eléggé részletes kimutatásokat vezetett le nekünk belőle, érdemes visszakeresned és akkor el sem kell újra készítenem nevet
#9346
Nem mindig mástól kell várni a statisztikát, de segítek, ha megint nem volt időd utánanézni, mielőtt írtál volna.
(Budapesti adatok)
1950 és 80 között átlagosan  65 nyári nap volt, 16 hőség nap és 1 forró nap
1990 és 2010 között: 82 nyári nap, 26 hőség nap, 4 forró nap (az utóbbi 10 évben ez a szám 6-ra emelkedett)

A csapadéknál hasonló eltérések vannak, ha a 10 mm alatti, a 10 és 30 mm közötti, illetve a 30 mm feletti csapadékos napokat vizsgáljuk. A pontos adatokkal azért nem segítek, hogy hagyjak lehetőséget a kibontakozásra.

Tehát valóban nem lehet kérdés, hogy szélsőségesebb a klímánk. A több szélsőségesen meleg pedig növeli a konvektivitás mértékét, hiszen aligha véletlen, hogy a konvektivitás kialakulásakor a feláramlás idején mérjük a legnagyobb meleget. Mindez az izotherma térképeken is nyomon követhető, csak venni kell a fáradtságot, és fel kell jegyezni. 
#9345
Aztán ez is egy tanulságos ábra: 

beillesztett kép

#9344
Erről a tanulmányról kinek mi a véleménye? A sztori a 3c. ábránál kezd izgi lenni. A 3d. ábránál már forró, a 3f. ábra már süt. A 3j. ábra mutatja igazán jól, hogy a jelenkori felmelegedés - ami tagadhatatlan - egyáltalán nem lóg ki abból a természetes fluktuációból, ami mindig is jellemezte az éghajlatot.
Link
#9343
Vészjósló. Igen. Nekem se tetszik. De tegyük fel, hogy igaza van. Még akkor is elbarmolhatják még a mostaninál is jobban a légkört. Arról nem beszélve, hogy ha a jelen felmelegedés egy természetes kilengés, akkor meg teljesen értelmetlen lenne.
#9342
Ezek szerint már annyira szétbarmolta az emberiség az ipari forradalom óta az éghajlatot,hogy felmerül,hogy csak valamilyen drasztikus beavatkozással lehet megálljt parancsolni az ember okozta éghajlatváltozásnak,hogy élhető maradjon a Föld.Tehát mire átáll az egész emberiség a környezettudatos szemléletmódra és életvitelre,és minden megújuló energiával működne addigra késő lesz a klímaváltozás,felmelegedés átlépi a kritikus szintet és megállíthatatlan lesz. Szóval elég nagy lehet a baj az éghajlattal,ha már "bolygómérnöki beavatkozások kellenek,akár kőkemény,parancsuralmi rendszerben végrehajtva",hogy lakható maradjon a bolygó.Jó lett volna,ha kifejti,hogyan képzeli el konkrétan!Nagyon vészjóslóan hangzik ez a mondat.
#9341
A 32. percnél hangzik el ez a mondat Ferenczi szájából:  "Itt most nagyon komoly bolygómérnöki szintű beavatkozások kellenek, akár kőkemény parancsuralmi rendszerben végrehajtva" Bár ez utóbbinak sokan örülnének, az éghajlat szerintem olyan dolog, amibe nagyon nem kellene beleavatkozni (hasonlóan még egy sor más etikai szempontból aggályos területhez).
#9340
Ja, és az is pont felettem haladt át. nevet Beszarás!

Bia - Torbágy, és Vác is nagyjából hasonló távolságra van tőlem. 
Előbbi területen 375 km/h-s széllökéseket becsültek, míg Vácnál feloszlása előtt 180 km/h-s széllökéseket. 

Egy kb. középértéket meghuzva akkor Vörösváron 275-280 km/h-s szél lehetett.

Ráadásul a város, akkor még falu nagyját megkímélte, csupán a város ény -i szegletét érintette, pont ahol lakom. De nagy lett volna ezt átélni. nevet
#9337
A szeptembert le is hagytam.
#9336
2014-ben a június és július átlag felett volt.
#9335
Köszönöm. De ez engem nem győz meg arról hogy nem rekord gyorsasággal melegszünk. 2017 május közepe óta csak napokra tudunk átlag alá kerülni hogy a legfrissebbnél maradjunk.
#9332
Sokkal több az átlag feletti hónap, mint az átlag alatti. 
Nyarak meg 2005 óta mindig átlag feletti hőmérsékletet hoztak összességében. Tehát ez már a 13. nyár lesz sorozatban! Még a 2010, 2014, 2016 is melegebb volt...
Átmeneti évszakokban is az átlagnál melegebb időszakok dominálnak az utóbbi években. 
Nincs igazán miről beszélni, melegedünk, az 1970-es évekhez képest biztos, hogy mikor fog lassulni, esetleg megállni azt senki sem tudja...
#9331
Persze!  Többet is : 2010, 2007-2001-ig mind a 7 év. 
Remélem ennyi elég is így.  nevet

Ha gondolod, az OMSZ éves VISSZATEKINTÉS-ben attanulmanyozhatod ezen éveket, mikor néhány hónapon át átlag alatti vagy átlag körüli időjárás uralkodott. 
#9330
2014 06 1. dekád - 2014 10 1. dekád
#9329
"Tavaly október 2-től - idén február 20-ig meg szinte folyton a sokéves átlag alatt volt a hőmérséklet. Na most akkor mi van! ?"
Tudsz még egy ilyen hosszú periódust mondani mondjuk az elmúlt 20 évből?
#9326
"nem is vita kérdés" [hogy] "Egyre több és erősebb hőhullám van,egyre pusztítóbb szupercellák,zivatarok vannak"
Ezt annyiszor hallom, de erre esetleg van valami adat? Hogy nem csak azért van több és erősebb vihar, mert mindenki kezében egy okostelefon van és ötször annyian lakunk az országban? Gondolom ha ennyire tény, akkor van róla valami statisztika, vagy kimutatás. A következőek lennének ideálisan az üres puffogtatások helyett:
* rekorddöntések gyakorisága néhány állomáson pár tíz évre visszamenőleg
* ugyanígy a következő paraméterek: zivataros napok száma, zord, forró napok száma, kiugró csapadékmennyiségek éves száma, száraz hónapok (adott mm alatti) éves számának alakulása
A globális átlaghőmérséklet az egyetlen, amire én ismerek bizonyítékokat, hogy valóban emelkedik, de a többire nem nagyon láttam még kimutatást. Vagyis csapadékeloszlásokra VáraljaMet jóvoltából igen, és ott megfigyelhető némi zonális és meridionális hajlamra jellemző viselkedés, de hogy ez a múlt felől a napjaink felé haladva egyre szélsőségesebb lenne, arra nem szolgált bizonyítékot.

Ezeket a kérdéseket mind-mind tisztázni kell, mielőtt valami "nem is vita kérdés" lesz. Objektíven, számokkal. Különben hogy szűrjük ki az emberi szubjektivitást, józan paraszti ésszel? Nehéz lenne nevet
#9325
1924 óta nem volt EF5-ös tornádó Magyarországon.

Az 1987-es tolnai-baranyai jégesőkről pedig épp pár hónapja volt szó, amik mögött a mezőhegyesi "rekord erejű" szupercella elbújhat. Link
#9324
Mi az, hogy egy zivatar rekord erejű?

"A zivatarok pedig egyre erősebbek" Ezt honnan? Mi a bázis?
#9323
Melegebbek a nyarak a sokéves átlagnál,csak van időnként kevésbé meleg pl. 2010.,2014.,2016.    A zivatarok pedig egyre erősebbek. Íme egy példa 2010-ből június 18-án egy rekord erejű,súlyos katasztrófát okozó jégesős-szélviharos szupercella Mezőhegyes és környékéről: Link
#9322
Tavaly október 2-től - idén február 20-ig meg szinte folyton a sokéves átlag alatt volt a hőmérséklet. Na most akkor mi van! ? nevet

Idén április, és májusban meg átlag körüli volt a 2 hónap középhőmérséklete országos átlagban. Szóval ez nem olyan rossz. 

Az a gond, hogy nem telt még el annyi idő, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni a jelen eseményekből. 

Én elég régóta megfigyelek már, 2003. óta, és én azt tapasztalom, hogy nem lett hazánkban több és erősebb zivatar sem az elmúlt pár évben, mint az azt megelőző 5-10 évben. 
#9321
Én csak annyit állítok,hogy van klímaváltozás rossz irányba. Ezt mindenki tapasztalhatja Magyarországon  nyaranta is,nem is vita kérdés. Egyre több és erősebb hőhullám van,egyre pusztítóbb szupercellák,zivatarok vannak,szélsőséges a csapadékeloszlás,a hőmérséklet szinte folyton a sokéves átlag fölött van.

Utolsó észlelés

2025-07-18 17:08:54

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

19.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.