2025. július 18., péntek

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#9566
Itt inkább a nyári forróságokkal, szárazsággal van a baj.  Rekord téli hómennyiség az Alpokban az elmúlt évtizedekben többször is volt, kifejezetten esős, hűvös nyár? Hát, alig-alig emlékszem ilyenre.
#9565
Egyébként attól, hogy jelenleg melegszik a klíma, nem kéne minden, időjárással foglalkozó írásnak a globális felmelegedésnél kikötni. Akárhány cikket olvasok, akármennyi tv adást nézek a témában, mind érinti ezt a dolgot. Valahol nagyon nyomják a témát, és ezt minden összeesküvés-feltételezés nélkül mondom. Pár évtizede lehetett még az időjárásról úgy olvasni, hogy nem kellett a GW-ről is olvasni. Sőt, néha lehűlés elméletek is felmerültek, nem is olyan rég pl. 2010 környékén. Most meg egyre hisztérikusabban tolják mindenhol a melegedést, gyakorlatilag már minden meleg nyári időszaknál a vízcsapból folyik. Holott a klíma melegedéséről, az alpi gleccserek visszahúzódásáról már a 60-as években írt az Élet és tudomány, csak akkor ezt még nem kapcsolták egyértelműen össze a széndioxid kibocsájtással.
A nagy hisztizés közben jellemző módon semmi újság sincs a GW elleni fronton: széndioxid kvótákat tologatnak, meg ajánlásokat tesznek, milyen határok között kéne(!) tartani a globális átlaghőmérséklet-növekedést. Vagy szidja a média a "buta" Trump-ot, aki nem tudja, vagy nem akarja felfogni a dolgokat...  Egyszerűen szörnyű, szörnyű ez az állapot!
Azért azt szívesen megnézném, ha jönne pár hűvösebb, nedves nyarú évtized, megállna-e az Alpok gleccsereinek fogyása. Most olvastam, hogy ezek a kis jégkorszakban annyira előretörtek, hogy falvaknak kellett máshová költözniük.
#9564
Sajnos nincs időm most keresgélni csapadék adatokat, de szerintem az Altschnee maradványok, gleccser visszahúzódások sebességét a nyári tartósabb melegebb légtömegek mellett a téli csapadék mennyisége is befolyásolja. Nincs elég hó, nincs input, fogy a gleccser... 
#9563
Pár éve voltunk, és valóban 5 évente táblákkal jelölték, meddig húzódott vissza, de mostanában már évente jelölik, és a távolságok kb. ugyanakkorák, mint korábban 5 évente...
#9562
Azt én is nézegetem egy ideje, hogy az Alpok vidéke gyakran és sokáig beleesik az Észak-Afrikából felnyomuló melegnyelvekbe. Idén nyáron is a forró légtömeg expanziója idején pl. Nyugat-Ausztria volt közel-távoli vidék legmelegebb területe 850 hepán. Az 1600-1700 m tszf. magasságban mért 20, 20+ fokok nyilván nem tesznek jót az örök jégnek, hónak 3000 m felett sem. Az ezzel együtt járó száraz idő, az atlanti frontok bő csapadékának elmaradása ugyancsak rossz. Szegény alpi gleccserek, nagyon sajnálom őket...
Az érdekes egyébként az, hogy a régi T850 térképek szerint a nyári/nyár végi hőmérséklet és annak eloszlása nem mutat semmi drámai változást az utóbbi 20-30 évben. Talán-talán a szubarktikus hideg terület zsugorodott valamennyit, de ez se egyértelmű. Az afrikai melegtömegek évtizedekkel ezelőtt is ugyanolyanok voltak, mint most. A különbség annyi, hogy akkoriban azok a melegtömegek nem nyomultak rá Közép-Európára. Persze, amiről beszélek, az a glóbusznak csak kis szelete és egy bizonyos nyomásnívó. Mindenesetre én is azt tapasztaltam eddigi életemben, hogy tartós d-dny-i forrólevegő-beáramlások a 70-es, 80-as években nem voltak. Az első ilyen 1988 júliusában adódott, máig emlékszem, mennyire csodálkoztam rajta.
#9561
Így van, én is nagy Alpok kedvelő/mászó vagyok.
A legjobb példa talán, a Grossglockner alatti Franz Josef Höhe-nál található völgy a Pastersee gleccserrel.
Úgy emlékszem 1980-tól jelölik, hogy 5 évente mennyivel zsugorodik a gleccser tömege. Egészen elképesztő a gleccser fogyása, érdemes megnézni és egy kicsit elgondolkodni. Aztán lehet médiahisztizni, meg összeesküvés elméleteket gyártani.
#9560
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409645 - 2018-08-26 10:01:51)

Hát igen, azért akkor még sem kamu a globális felmelegedés, és nem is a média általi hisztériakeltés.  Mi is voltunk Aug. elején az Alpokban, a 2941 m-es Hochkönigen alig látszott 1-2 régi hófolt.
#9559
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409642 - 2018-08-26 09:21:2laza

Én is ugyanezt tapasztaltam idén, hogy a tavalyig meglévő, igaz folyamatosan visszahúzódó gleccsernyúlványok idén teljesen eltűntek egyes helyeken (Schareck, Angkogel oldalán) és a túrautak máshol mennek. A Dachstein oldalában a Südwandhüttéhez vezető úton eddig mindig volt Altschnee kupac, amin át kellett kelni, idén egy-egy pici tömb. A szárazság/vízhiány is látszott több helyen, mert egyes tavaknál, pl. a Rippetegg, Schober, Gasselhöhe úton lévő kisebb tavak vagy eltűntek, vagy alig van bennük víz.  Helyiek szerint nagyon ritkán van ilyen. 
Más:
Itt most épp nem esik, kellemes hűs szellő fúj, 15 fok van. De lassan ideér a következő adag.
#9558
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409640 - 2018-08-26 09:14:45)

Örömteli, hogy többen is járják az Alpokat az itt jelen lévők közül. Magam 2003. és 2017. augusztusában voltam a Wildspitzén (3772 m). Mondanom sem kell, hogy csak a saját fotóim alapján is egyértelmű a változás. A Rofenkarferner már alig látható az útról a Breslauer Hütte felől (a 2003-as képeimen még jelentős jégfallal ért véget a gleccser), míg a Mitterkarferner gyakorlatilag eltűnt: ahol 2003-ban (őrült meleg, rekordszáraz nyár volt ott is) még gleccseren harántoltunk felfelé a Mitterkarjoch-ig, ott most már vasalt sziklamászás van. Azért a Taschach-gleccser óriási gleccserfelszíne még mindig látványos, de a séreac-ok ott is besimulóban vannak. Kedvenc olvasmányaim a témáról: www.gletscherarchiv.de  Illetve: Glescher im Treibhaus c. könyv. Mindkettő látványos összehasonlító fotókkal. Amúgy most jöttem az Allalinhornról (4027 m). hideg
#9557
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409634 - 2018-08-26 08:42:33)

Az a vicces (szomorú?), hogy az Alpokban nagyon látványos a melegedés hatása. Egy időre lezárták a Mont Blanc normálútját, mert a meleg miatt nagyon gyakori lett a kőomlás. Emiatt halt meg egy magyar mászó is egy hónapja. Voltam én is mászni múlt héten, és a hegy, amire mentünk (Wildspitze) legegyszerűbb útja megváltozott, mert eltűnt a gleccser arról az oldalról, ahol mi próbálkoztunk. Vagyis hát itt-ott volt szomorú jég, de látszott, hogy az utóbbi pár évben is nagyon gyorsan változik a táj: az ösvény máshol vezet, a jelzéseket se érdemes követni, hiszen kikerülik a már nem létező gleccsert, az meg pár éve kellett, ma már felesleges kerülő. A csúcsra a másik gleccser után omladozó sziklákon vezet az út, holott 10 évvel ezelőttig a szikla kétharmada nyáron is jó alatt volt. Sokkal több hasadék nyílik ki a gleccsereken, az olvadás miatt sokkal több hely kőhullás-veszélyes, a táj is változik és a nagy esők több kő- és sárlavinát indítanak. Persze nem lesz vége az Alpoknak, de a melegedő klíma ott sokkal látványosabb, mint a síkvidéken, hiszen ott a 0 fok határa mászkál feljebb.

Más: itt Tihanyban éjszaka volt jónéhány heves zápor sok csapadékkal, most is ismét eleredt, 18 fok van, őszies hangulat nevet
#9556
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409601 - 2018-08-25 21:49:57)

És egyre inkább ilyen az emberek többsége.
#9555
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409600 - 2018-08-25 21:44:14)

Igazad van, a 10 %-ot illetően, itt nem figyeltem, gondolkodtam. Sajnos ez is bőven elég. engem a saját környezetemben lévő dolgok is megdöbbentenek. Családonként általában már nem elég 1 autó, az iskolától pár 100m-re lakók is kocsival hozzák a gyerekeiket. Gyorsulási versenyt játszanak naponta a város fő utján. A környezetemben lévő emberek nagy része nemtörődöm, csak a mának él, a saját jólétén, szórakozásán kívül más nem érdekli.
#9554
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409596 - 2018-08-25 21:24:33)

Sok tény van abban amit írsz, de az emberiség kifejezés kicsit tág. Az emberek 10 % leggazdagabb része többet fogyaszt és birtokol a javakból, mint a fennmaradó 90. Környezetet a szegények is szennyezik, de aki 1 dollárból él Ázsiában vagy Afrikában egy nap, az abból nem sok áramot, szenet, benzint fogyaszt. Aki luxusrepülőjén körberepkedi a világot (vagy hajóján 10 ezer km-t megtesz) az lehet, hogy 100000 afrikainál több energiát zabál és hol van az az anyagmennyiség és energia (a maga szennyezésével), amibe repülője, hajója, kastélya , autóparkja stb. kerül. Ha a felső decilis lemondana a zabálásról (képletesen értve) - amihez Caprio és Gore is tartozik - a környezetszennyezés felére is leesne. Ennyit az ő igazságukról. CO2 helyett meg végre arról is beszélhetnénk (és itt az emberiség szó talán helytálló) hogy a bolygó eredeti növénytakarójának kiirtása és felszínének egyre nagyobb mérvű antropogén beépítése hogyan hat a mikro- és a makroklímára ?
#9553
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409589 - 2018-08-25 21:07:06)

Szerinted a gleccserek folyamatos visszahúzódása, a grönlandi és a sarki jég olvadása, zsugorodása, az elmúlt évek döntően pozitív évi hőmérsékleti anomáliái, az egyre kevesebb hó télen az mind média általi hisztériakeltés. Nem, ezek tények. Lehet velük vitatkozni, de a Föld így reagál arra a túlfogyasztásra, mértéktelen energiafelhasználásra, pazarlásra mit az emberiség csinál és csinált a 20. század második felében és a 21. században. Bizony ebben az irgalmatlan augusztusi pozitív anomáliában is vastagon benne van a globális felmelegedés. Mielőtt azt mondanád hogy a média által mondottakat szajkózom, nem szoktam ott nézni ilyesmiket. Ellenben Al Gore, és Leonardo Di Caprio ezzel kapcsolatos filmjei tényeken alapulnak!
#9552
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409563 - 2018-08-25 17:34:04)

Bizony, jólesik és ránk fér a biztatás! Mostanában másról sem hallani, mint a hőségről, melegrekordokról. Ráadásul a médiának Móricka módjára mindenről egy jut eszébe: a klímaváltozás... Pedig a meleg nyár apropójából írhatnának a szokatlan időjárási helyzetről (az volt, és nemcsak a meleg miatt) Sajnos, a szakemberek is rögtön a globális felmelegedésnél kötnek ki mostanában a helyzet elemzése helyett (mellett)
Valami bulvárcikknek a címét olvastam a minap: "vége lesz a francia Alpoknak, ha folytatódik a klímaváltozás"  A többire már nem voltam kíváncsi...
#9551
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409559 - 2018-08-25 16:34:17)

Viszont erre vártunk régóta! Hajrá hegyek, hajrá gleccserek, hajrá TÉL! laza
Link
#9550
Törölt tartalom
#9549
Jó lett volna egy választ kapni Zivipötty kollégától erre a bejegyzésemre de talán majd egy másik alkalommal.
#9548
Én is egyetértek az autó elmélettel. Mivel túl sok van belőlük, természetesen jelentős a CO2 kibocsátás mértéke. 


Azért.....ez nagyon szomorú; így tönkretenni a bolygót. 
#9547
"Ez meg úgy hülyeség, ahogy van. Egyrészt összességében nem jellemző a forró nyár kitolódása, és a kiemelkedően enyhék mellett jócskán átlag alatti téli hónapokra is bőven volt példa az elmúlt évtizedben is"

Nos akkor a  tények:
Az elmúlt tíz év téli hónapjainak megoszlása hőmérsékleti anomália szerint: pozitív:19 hónap, negatív:11 hónap.Ebből 2 hónap -0,01 ( 2016 december ) és -0,2 ( 2010 február ) igen karcsú negatív anomália. Ráadásul ezek az 1971-2000, illetve 1981-2010-es 30 éves átlagokhoz vannak viszonyítva, nem is a 100 éves átlagokéhoz ( javítsatok ki ha tévedek ). Jócskán átlag alatti téli hónap mindössze 2 volt: 2012 február és 2017 január, ennyit a bőven akadt rá példáról. Jó persze kérdés mit számítunk jócskán átlag alattinak, én szubjektíven a 2 fokot meghaladó eltérést vettem ide. Csak úgy mellékesen, 10 olyan téli hónap volt amikor elérte a 2 fokot a pozitív anomália. 
#9546
Biztos, jobban értesz ezekhez a dolgokhoz, de abban is biztos vagyok, ha mondjuk az utóbbi 20 év nyári pozitív és téli negatív anomáliáit számszerűen összeveted, óriási lesz a pozitív anomáliák fölénye. Mind időtartamban, mind értékben. Egyetértek mzolival, hogy ezt nagy mértékben a borzasztó mennyiségű autó okozza. Nem beszélve a többiről (szén és szénhidrogén tüzelésű erőművek, stb,).
#9545
Nekem is a tiédből. Nem is annyira neked szólt az előbbi... Érthet belőle, aki akar, de legalább nem gerjesztem a vitát...
#9544
Nekem a tiédből átjött az irónia kacsint
#9543
Olyan sok 'okosságot' olvasok itt, hogy kilyukadt tőle az agyam, mint az ózonpajzs, aztán csak ilyen szellemességek szivárognak... Így legalább nem  lógok ki a sorból... laza
#9542
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408848 - 2018-08-19 10:05:21)

Így van. Ez az elmélet már igazából ott megbukik, hogy a legnagyobb forgalom napközben van Budapesten is, a hősziget viszont éjszaka a legerősebb.

---

"Egyértelműen kimondható, hogy klímaváltozás zajlik, kitolódik a forró nyár, a tél enyhe. Csapadék lényegében alig van.
Augusztus 20. körül be szokott robbanni egy hidegfront ami lehűti picit a forróságot, most ez kimaradt.
Kérdés, hogy milyen lesz a szeptember? Ha a tendenciát nézzük nagyon meleg, és kevés csapadék."

Ez meg úgy hülyeség, ahogy van. Egyrészt összességében nem jellemző a forró nyár kitolódása, és a kiemelkedően enyhék mellett jócskán átlag alatti téli hónapokra is bőven volt példa az elmúlt évtizedben is. Másrészt csapadék nem hogy alig van, hanem az elmúlt 1-2 évtizedben növekedett az átlagos csapadékmennyiség az országban. Az augusztus 20. körüli "évszakváltó" hidegfront továbbra is csak mítosz (de amúgy ha bejön a 25-26-ai front, az is simán belefér még az "augusztus 20. körül"-be). Azt pedig épp tegnap írtam, hogy egy meleg augusztus után is jöhet hűvös szeptember, ahogy tavaly jött is.
#9541
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408847 - 2018-08-19 09:56:1laza

Téged is?
#9540
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408846 - 2018-08-19 09:55:29)

Ha minden autót eltüntetnél se változna a helyzet, mert a nagyon beépített környezetek, mint Budapest belvárosa is, ugyanúgy sokkal melegebb lenne, mert a sok beton, épület, aszfalt hőtartó képessége sokkal nagyobb, mint egy természetes talajfelszíné, ami falun a meghatározó.
#9539
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408845 - 2018-08-19 09:52:16)

Igen, Békéscsaba 20 napnál jár, nem semmi Link .
#9538
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408844 - 2018-08-19 09:49:02)

A guta üt meg az ilyen hozzászólásoktól.
#9537
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408843 - 2018-08-19 09:49:01)

Továbbra is azt mondom, hogy a megnövekedett gépjárműforgalom az oka... A kisvárosokban, falvakban sokkal hűvősebb van, mint Budapesten a belvárosban. Érdemes lenne egy kontroll mérés ezügyben... Szerintetek? Akkor talán meggyőzhetőek lennének a városvezető (nyakkendősklímásautós) emberkék, hogy legalább hőségriadó esetén a belvárosban egyik nap a páros, másik nap a páratlan rendszámú autó közlekedhessen..
#9536
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408842 - 2018-08-19 09:32:26)

Zsinórban többfelé meglehet a 25 - 30 hőségnap.
#9535
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408841 - 2018-08-19 09:30:5laza

Mindig elfelejtem, hogy óvatosabban, pontosabban kellene fogalmaznom ezzel a témával kapcsolatban.
Minden, amit a globális felmelegedés elleni megoldás kínál, az nagyon nagyon jó és hasznos dolog. Még azt is megértem, hogy sok esetben túltolják a témát, esetleg túloznak az ügyben. Ezt kell tenni, mert az emberek 99%-nak így kell tálalni, hogy eljusson, változtasson valamit rajtunk, hogy környezet tudatosabban éljünk, hogy esetleg nyomást gyakoroljunk a rendszerre, mert mi van, ha mi okozzuk...
A "mizéria" szó alatt azt értettem, hogy bolygónk időjárási rendszerében ez a 150 évnyi adat (sok esetben ennél is kevesebb), amit "napi" szinten az arcunkba tolnak az rémesen kevés, hogy egyértelműen le lehessen vonni azokat a következtetéseket, amiket hallunk.
Igen, felmelegedés van és lehetséges, hogy mi okozzuk, de ha az ember meghall más információkat is a témával kapcsolatban, akkor másképpen fog ehhez az egészhez állni. Ha másra nem is, arra mindenképpen jók ezek az ábrák, hogy amiket brutális szélsőségeknek hívunk a mi életünkben, azok mennyire eltörpülnek, ha "eltávolodunk" 5000 évet Link vagy esetleg 15000 évet Link .
#9534
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408840 - 2018-08-19 09:19:46)

Szerintem, ezt a globális felmelegedést a felszaporodott ember-, és állatállomány okozza. Gondoljatok bele: ez a rengeteg ember és  jószág mind beszívja a levegőt és az esetek túlnyomó többségében sokkal melegebben fújja ki! Ezért is volt a dinók korában sokkal melegebb a Föld éghajlata... azok is rengetegen voltak és sokkal nagyobb volt a tüdejük, ami által még több levegőt melegítettek fel...nyelvnyujtas
#9533
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408838 - 2018-08-19 09:03:31)

Sziasztok! 
Lehet magyarázni tudományosan, lehet amatőrként, de a lényeg:
Az idény nyáron augusztusban hihetetlen hőhullám érte el a Kárpát medence térségét. Én nem emlékszem, hogy ennyire tartósan meleg lett volna 32-35 fokokkal 1 hónapon át.
Az okai?
Egyértelműen kimondható, hohy klímaváltozás zajlik, kitolódik a forró nyár, a tél enyhe. Csapadék lényegében alig van.
Augusztus 20. körül be szokott robbanni egy hidegfront ami lehűti picit a forróságot, most ez kimaradt.
Kérdés, hogy milyen lesz a szeptember? Ha a tendenciát nézzük nagyon meleg, és kevés csapadék.

Szóval klímaváltozás van...
Minek köszönhetjük?
Az irdatlan magas károsanyag kibocsájtás (CO)... Autók, repülőgépek, stb...

Nézd meg Budapest belvárosát, mindenki ül a klímatizált autójában, elmész az autó mellett iszonyat forró 50-60 C-os levegőt fúj ki. Ez viszont már hőszennyezés is.
#9532
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408833 - 2018-08-18 23:20:43)

Nem mizéria, hanem igazság. Kellemetlen igazság, hogy a filmet idézzem...Télen miért nincs ilyen hosszan tartó negatív anomália,  mint amilyen az idén nyáron is pozitívban, és még jó néhányszor az utóbbi évtizedben? 
Gleccserek és jégsapkák visszahúzódása, szélsőséges jelenségek a Földön, itthon egyre kevesebb hó télen. Magunknak okoztuk, és viselnünk kell. A későbbi generációknak még inkább.
#9531
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408816 - 2018-08-18 19:44:46)

Link
#9530
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408815 - 2018-08-18 19:23:35)

Ajajaj...
Kilyukadt? - nem elvékonyodott
Pajzs? - nem, réteg, változó vastagsággal (térben és időben egyaránt)
Az utolsó mondat pedig amolyan bulváros, "ha már összehordtunk egy kis hablatyot, keverjünk bele minden mást is" kategória (amelyek egyébként leginkább megkopott emlékek és (legfeljebb) féligazságok katyvasza).
#9529
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408814 - 2018-08-18 18:57:01)

Uristen
#9528
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408813 - 2018-08-18 18:49:45)

"...Erőteljes fenntartásokkal kezelem én is ezt a globális felmelegedés mizériát..."


Mert?

A "kilyukadt" ózonpajzs kérdése is vitatható?


Nem először mondom, hogy 20 éve a Napsugárzás (erőssége) elviselhetetlen, marhára zavaró, hogy "éget a Nap" és már reggel 7-8 órakor rohadt meleget tud csinálni, gyűlölöm már mikor egész nap felhőtlen az égbolt.... és ugye ehhez jön még a dny-i forró levegő beáramlása
#9527
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408811 - 2018-08-18 17:53:43)

Erőteljes fenntartásokkal kezelem én is ezt a globális felmelegedés mizériát, de egészen elképesztő, hogy mennyire nem tud összejönni nálunk az utóbbi cirka 15 évben egy átlagostól hűvösebb nyár. Még a "lesajnált" telekből is összejött 3 negatív anomális az elmúlt 7-8 évben (2011, 2012, 2017). Nyárból is akarok már egy ilyet!! nevet

Végre "like" gomb. Köszönjük!
#9526
Szia!

Itt tudsz tájékozódni az aktuális helyzetről: Link
#9525
Ha már így szóba került az északi sark, hol találok friss infót az idei jégtakaró kiterjedés változásról?
#9524
Igen, bennem is átbillentette a bulvárkapcsolót a sok drámai kép és ezek a drámai szövegek:
Az Északi-sarkvidéket borító jégtakaró helyzete egészen súlyos, itt az emberiség lényegében már elvesztette a csatát.
AZ ÉLŐVILÁG SZENVED.
Tömegesen és folyamatosan halnak ki állat- és növényfajok, a dinoszauruszok eltűnése óta nem volt olyan tömeges kihalási esemény, mint amilyen épp most zajlik.
Amit finoman csak globális felmelegedésnek hívunk, az a dinoszauruszok kihalásához hasonló, tömeges kihalási eseményhez vezetett.
És egyre valószínűbb, hogy az emberiség sem fogja túlélni ezt a kataklizmát.
MÁR EGYÁLTALÁN NEM BIZTOS, HOGY MEGMENEKÜLHETÜNK A KÖZELGŐ KIHALÁS ELŐL.
...
 finoman csak globális felmelegedésnekhívtunk, nyugodtan nevezhetjük AZ ÁLTALUNK ISMERT VILÁG VÉGÉNEK IS.
Ha nem változtatjuk meg az életmódunkat gyökeresen és azonnal, akkor ki fog halni az emberiség.
Az elmúlt három év a feljegyzéseinkben szereplő három legmelegebb év volt, és szinte biztos, hogy 2018 még ezeknél is melegebb lesz.

Nem állítom, hogy az összes állítás hamis, sőt biztos, hogy mindben van egy kis igazság. Csak ennek a tálalása inkább a drámai hatásra, a túlzásokra törekszik, ami pont azt a jó kis értékes hitelét öli meg a dolognak. Persze, ha a riogatás ismét működhet, az jó hír, csak ne legyen kontraproduktív a dolog. Pedig én (itt a MetNet-en) egy IPCC által lefizetett, szén-dioxid-kvótákból meggazdagodó klímaváltozás-hívő áltudós vagyok.
#9523
Itt talán a legnagyobb gond (de ezzel sem mondok újat) a kapzsiság, rövidtávú gondolkodás, persze az előbbi miatt van az utóbbi.

Itt persze az is kérdés, hogy mi az a világkatasztrófa. Még az is lehet, hogy olyan lassú folyamat, hogy már benne vagyunk, csak ahogy írtátok, elkényelmesedünk benne, hozzászokunk, alkalmazkodunk és szép lassan, de a távoli jövőben látva egy gyors "világvégében" vagyunk.

Az is lehet, hogy csak egy rövid melegedés van? Volt kis jégkorszak is nem is olyan rég. Meg volt bükk 1,2, mogyoró korszak is. Na ott mi volt akkor. A Nap-Föld viszonylatban a dőlésszöget, távolságot beszámították a tudósok (gondolom igen, de azért felteszem a kérdést).... 

Az is lehet, hogy alkalmazkodni fogunk mindenhez, a szervezetünk ellenáll majd a mérgezőbb környezetnek is, stb... majd a tudomány fejlődésével? Annyira nem lehetünk biztosak a jövőt illetően, hogy az már fáj....
#9522
A tudósok velemenyevel a donteshozoknak kellene érdemben foglalkozniuk. És nem a bulvarositott változattal etetni a jó népet, mely sokat tenni úgysem tud az ugy érdekében. Először talán megijed a kilatasoktol, aztán beleszokik, megunja, immunissa válik vele szemben. Minden csoda csak 3 napig tart. 
Ja, hogy a felelős politikusok tehetetlenek a randa üzleti korokkel szemben, akik totál ellenerdekeltek a világ megmentéseben... 
Ritka nagy hülyeség. Vilagkatasztrofaban nyilván a vadkapitalista sem érdekelt. Az államnak pedig többek kozt  a piaci verseny fölött atnyulo regulacios lehetősége ad letjogosultsagot. Amit most használnia kéne. 
#9521
Egyébként éppen a tengerszint viselkedése az, ami leginkább szöget ut a fejembe a GW narrativajaval szemben. Ez egy nagyon hatásos, egyszerű mutató, bárki számára hozzáférhető. Esetében ki van zárva a tévedés vagy manipuláció. 
40 m VS 20 cm... Hol van hát a katasztrofális mértékű olvadás. Meg a tengerszint veszélyes emelkedése, amit a GW bajnokai kész tényként kezelnek... 
#9520
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#407684 - 2018-08-09 09:22:11)

Az emberi kihalás valószínűleg jóval odébb van, mert ha belegondolunk, hogy lassan azon gondolkodunk, hogy a Holdra-Marsra telepítünk embereket akkor a Földön még sokáig eléldegélhetünk, persze ki tudja majd milyen körülmények között. De véleményem szerint ezek a kutatások nem veszik figyelembe, hogy a világ változik és még 2-300 éve a nagyja ember falvakban élt, ma a városokban, és a jövőben lehet szmogos megalopoliszokban. Senki se gondolja, hogy száz év múlva minden úgy lesz mint ma.
Azt még már fölösleges vizionálni, hogy az emberek majd önként lemondanak a kényelemről, luxusról. Olyan pici dologban sem tudnak mint a telefon vásárlás. Miért kell annyi ritkafémet bányászni ? Mert minden 1-2 évben új kütyük, telefonok, tv-k, kocsik kellenek. Fogyasztói társadalom átka , de én szkeptikus vagyok abba illetően, hogy az ember visszatér az egyszerű nem pazarló életmódhoz.
#9519
Ha a "mindmeghalunk" nem lenne benne 2 soronként, talán még el is olvastam volna.
Így sajnos egy bulvárfos lett belőle, ezért kuka.
Esettenulmány arra, hogyan tegyél teljesen értékelhetetlenné egy amúgy elvileg tudomány alapokra is helyezett írást.
#9518
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#407681 - 2018-08-09 08:59:19)

Na igen, a tengerszint. Az jó mutatója a szárazföldi jegtakarok kiterjedésenek. A legutóbbi glacialis elmultaval az európai és észak amerikai jegpajzs elolvadasa következtében a vilagtenger szintje kb. 100 métert emelkedett. Úgy tudom, hogy a most még meglevő jegtartalekok elolvadasa esetén újabb 40 métert emelkedne a tengerszint. Ez is gyakori témája egyébként az ijesztgeteseknek az elontott Londonnal, víz alá került Hollandiaval, Po síksággal együtt. Nemrég jártam a horvát tengerparton, nem mutatkoznak a tengerszint emelkedésnek egyértelmű jelei. Nem láttam olyat, hogy strandokat, kikötőket kellett volna atepiteni emiatt. 2014 nyarán Velencében ugyanezt tapasztaltam, azaz semmit. Pedig ott aztán igazán meglatszana az emelkedés, ahol a lépcsők a tengerbe érnek. Úgy tudom, globálisan azért van némi emelkedés, de ez 20 cm en belül mozog. Hát akkor, ahogy az egyszeri honpolgar kérdezi, hogy is van ez. 
Másrészről azt olvastam, hogy az Antarktiszon jelenleg is a jegtomeg depozicioja, növekedése folyik. 
#9517
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#407677 - 2018-08-09 08:34:46)

Igen, ez jó kérdés, milliárdokat költenek konferenciákra, de a gyakorlati lépések elmaradoznak (jó, azért a kibocsátást-csökkentést sok ország bevállalta, de ez is csak csepp a tengerben), nem tudom, vagy megeszi ezt is a bürokrácia, vagy tényleg nem olyan vészes valójában a helyzet? Oroszország már kijelentette, hogy ő jól jár a felmelegedéssel, Kanada is gondolom, USA (Alaszka) jobban (olcsóbban) kitermelhető lesz a szénhidrogén....? Fene tudja, de talán csak páran tudják az igazságot.

A riogatásra azért jó kis bizniszek is épülnek... A tengerszint emelkedett az utóbbi évtizedekben? Ezt most tényleg nem tudom. 

Mindenesetre a Földet (Gaia-t) ez cseppet sem izgatja, neki mindegy, voltak itt már élhetetlenebb körülmények is, itt az emberiség, népesség, vándorlás a fő kérdés. Persze ezzel most nem mondtam nagy újdonságot.

Az mondjuk érdekes, hogy Mika János, magyar klímakutató 15 évvel ezelőtt úgymond megkérdőjelezte a klímaváltozást, most meg azért szigorúbban fogalmaz. Lehet ő tud valamit.

Én az Észak-Atlanti óceáni szállítószalag leállása miatt azért lehet, izgulnék...annak lehet létjogosultsága, meg gyors következménye, de ebben sem vagyok nagy szaki, csak nekem az rémlik, hogy az egy érzékeny pontja lehet a témának.

Utolsó észlelés

2025-07-18 02:18:25

Romhány - Dózsa György út.

9.9 °C

00000

RH: 87 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.