Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#9870
Köszönöm! nevet Talán ez a finálé kép, mert mostanában nem fogjuk látni az üstit. nevet
Ittvan mégegy kép aznapról. 750mm + 2x barlow. Dagadó hold: Link

nevet
#9869
Ez nagyon tetszik! Gratulálok!
#9868
Naggyon jó! Gratula!
#9867
Úúú ez nagyon faja!!! Alig várom, hogy legyen ekvatorális motor, talán tudok kicsit szerényebb képeket csinálni. nevet
Viszont sokat kell várni rá, mert elõtérbe lett helyezve egy 11-16mm-es objektív a nagy tejútfotókhoz.
nevet
Azért hoztam képet nektek a Panstarrs üstökösrõl. A kép különlegessége az, hogy dübörgõ északi szélben készült, viszont a Tajga gyöngyével jól kitakartam a távcsövet és emiatt szélárnyékban békésen tudtam fotózni. Ez egy 10 másodperces kép 750mm-en (!!!)

beillesztett kép



Tomi!

Kúúúl üstököskép! nevet
#9866
Egy "utsó" M17 képjavítás ha megbocsátjátok az oldaltagolást nevet Rájöttem hogy nagy mafla vagyok mert nem fedeztem még fel hogy a robottávcsõ megújított honlapján képfeldolgozó (FITS formátumot is) szoftvert is felkínálnak amivel pár perc alatt ezt a képjavítást sikerült összehozni mely szerintem kezd hasonlítani a komoly M17 felvételek képeire és színeire laza

beillesztett kép

#9865
Astroman (és persze a kollegáknak is) GRAT nevet
#9864
Múlthét szombaton sikerült elkapnom a Panstarrs-t. Sajnos egyelõre csak 200mm-es telével.
Azóta sem volt olyan jó ég.
Link
Link
Link
#9863
Reggel óta elérhetetlen a BRT sajnos, ezért próbálkoztam a lenti kép szoftveres feljavításával

beillesztett kép


Úgy tûnik valamivel több részlet jött elõ az utómunkával. Igyekeztem elkerülni a túlzásokat de a színekért nem feltétlen kezeskedem amíg újabb képet nem készíthetek ha megint elérhetõ lesz a robottávcsõ.
#9862
A bradfordi egyetem szabad hozzáférésû 35 cm-es amatõrteleszkópján (Teide Observatory Tenerife, Canarias) elvégezték a karbantartási-felújító munkákat. Fél év kihagyás után most próbálkoztam vele a Messier 17 objektumon mielõtt az üstökösfotózás próbálkozásaira kérek gépidõt nevet

beillesztett kép

Úgy tûnik kevés volt a 180000 ms expo zavarban
Az M17 ködnek több neve is van (Omega, Swan, Horseshoe) engem leginkább úszó hattyúra emlékeztet ezért választottam közülük ezt a nevet kacsint
#9861
Köszönöm
#9860
A Nap után kb. egy órával az is lenyugodott. Legközelebb talán szombat este lesz ég hozzá, de hozzáteszem, ma nagyon nem volt szabad szemmel látható. Még.
#9859
Ha keresztül tudsz nézni a Földön, akkor igen!

Rafy, Áki!
Nagyon jók, sajnos nekünk nem sikerült, pedig kimentünk mi is, de az Adrián keletkezett záporok cirrusa eltakarta a nyugati horizontot.
Rafy!
Tedd be légyszíves nagyban is!
Köszönöm!
#9858
A Panstarrs üstökös:

beillesztett kép



Helyszín: Somogy, Kaposfõ
300mm-es objektívvel kutatgattam utána. nevet
#9857
Sziasztok
felém elég kevés most a felhõ
Érdemes kimennem hegyre most???láthatok üstököst?
#9856
Végre: Link nevet
#9855
Igen, ma reggel néztem meg az üzeneteimet és láttam a képet. Akkor így már sztornó. Vak lárma.
#9854
Értem, köszi. Ez valami fantasztikus kép, csak ámulok! nevet Tiszta égbolt esetén a következõ idõszakban tényleg nagyon érdemes jó észlelõhelyet keresni, ahol van kilátás Ny-ÉNy felé és nincs fényszennyezés sem.
#9853
A Leonidák csillagászati levelezõlistán tette közzé a készítõje, de az idõpont alapján biztossá vált, hogy egy cirruszsávot vagy kondenzcsíkot vélt üstököscsóvának. Ezért inkább ezt mutatom, ami még a déli féltekérõl készült, de valóban az üstököst látni rajta: Link
#9852
Hol látható a szóban forgó kép? Köszi elõre is! nevet
#9851
Várjuk ki a végét, a szóban forgó kép nekem nem túl meggyõzõ, és ahogy látom, ezzel nem is vagyok egyedül.
#9850
Ha a jégtakaróba csapódik, akkor az adott helyen átmenetileg megolvasztja. Ha máshová, akkor az a kérdés, hogy a felszín alatti rétegekben mennyi jég van... valószínûleg ott is van mit olvasztani, és onnan is megindulhatna a folyékony víz. Persze mindez átmeneti lenne, mert hosszabb (pár hetes vagy hónapos) távon már a légkörbe kerülõ por árnyékoló, hûtõ hatása érvényesülne.
#9849
Igen, hihetetlen mázli volna, ha pont a mi életünkben történne akkora becsapódás a Marson, amibõl több millió évente van egy... Dõlésszög: a Mars tengelyferdesége nem rendkívüli, majdnem pontosan megegyezik a Földével (arra jó, hogy ott is legyenek évszakok). Ami különlegesebb, az az ellipszispálya elnyúltsága: a Mars pályája sokkal távolabb áll a körtõl, mint mondjuk a Földé. De ez az elnyúltság is több ezer éves idõtávon ingadozik (mindegyik bolygónál), a Mars esetében pedig épp most jár a szélsõérték táján. Tehát nem igényel extra magyarázatot.

A becsapódás hatása olyan értelemben "szorzódik", hogy egy kisebb tömegû célpont mozgását jobban megváltoztatja az ütközés. Azért még a Mars sincs az üstökössel egy súlycsoportban, tehát a forgástengely- vagy pályaváltozás ezzel együtt is jelentéktelen lenne.
#9848
Nem vagyok szakértõ, így csak közbeköhögni merek: nem lehet, hogy a hatalmas füst- és portakaró miatt, ami a légkörben szétszóródna, a besugárzás csökkenne és még hidegebb lenne? Mint a Földön egy vulkánkitörés - hiába a sok hõ, lehûlést hoz. Még jó, hogy a Curiosity nem napelemmel megy, hanem atomenergiával nevet
#9847
Nekem is lenne egy kérdésem.
Tegyük fel, hogy mégis becsapódik az üstökös a Marsba... Elméletileg ott hatalmas hõ is felszabadulhat nem? Kérdésem az lenne, hogy arra van esély, hogy esetleg megolvasztja a sarki jégtakarókat? Mert ha igen akkor sok minden történhet, sok minden megváltozhat.. esetleg még rövid idõre folyékony víz is lehetne a Marson ha kellõ hõmennyiség szabadul fel.. errõl mi a véleményed?
#9846
Most érkezett a hír az egyik levelezõlistán, hogy ma látták szabad szemmel és 10x50-es binokulárral a Panstarrs üstököst a Kab-hegyrõl!!!
#9845
Sép estét kivánok! nevet A Pan-STARRS-üstökös napnyugta után elvileg, de csak elvileg látható lenne a NYDNY-i látóhatár közelében, természetesen a horizonthoz ennyire közel a nap szórt fénye elnyomja az égi vándor fényét. Nagyobb esélyünk 10-e után adódik. Megpillantásához a szinte csillagszerû feje nagy segitséget jelenthet. Kereséséhez - akár kisebb nagyitású - binokuláris látcsõre szükségünk lesz. Én a város határából fogom figyelni, ahol nincsenek zavaró/takaró földi tereptárgyak. Csak legyen derült egünk! Valamennyiünknek. nevet
Ajánlom a www.mcse.hu nyitólapjának bal alsó részében fellelhetõ érdekes cikket az üstökössel kapcsolatban.
#9844
Köszi a részletes választ, de mindenesetre ha megtörténik akkor az valószínûleg a mi életünkben az uccsó ilyen esemény lesz amit meg tudunk figyelni. Egyébként a Mars Földhöz viszonyított kisebb mérete miatt nem szorzódik a 4km?? Valahol mintha azt olvastam volna, hogy a Mars dõlésszöge régen más lehetett de valami kimozdította. Létezik ez?
#9843
Az üstökös szilárd magja jóval kisebb, mint 50 km. Az üstökösben megfigyelhetõ, fotózható központi sûrûsödés látszó mérete adta az 50 km-es átmérõt - de az üstökösmagot sohasem látjuk közvetlenül, ennek a méretnek a nagy részét a körülötte már átlátszatlanul sûrû por- és gázfelhõ teszi ki. A szilárd magra a Wikipedián szereplõ 4 km lehet reális.

Ha a dinoszauruszok kihalását okozó égitesthet hasonlítjuk: a kisebb méretbõl (10 km vs. 4 km) és a kisebb sûrûségbõl (kõ vs. jég) adódóan a tömege jóval kisebb, a sebessége viszont jócskán nagyobb, úgyhogy mozgási energiában tényleg hasonló nagyságrendû. Hogy mekkora pusztítást okozhatna egy ilyen becsapódás a Marson? Valószínûleg kisebbet, mint annak idején a Földön. Nincs óceán, így nincs cunamiveszély. Nagyon ritka, ráadásul oxigénmentes a légkör, így nem törhet ki tûzvész, és az apró törmelékszemcsék (amibõl a kisebb és jeges anyagú test miatt eleve kevesebb képzõdik) gyorsabban leülepednének.

Néhány marsi eredetû meteoritot, amiket egykori becsapódás szakított ki onnan, ismerünk a Földrõl, úgyhogy a törmelék tényleg eljuthat idáig. De ez nem jelenti azt, hogy egy marsi becsapódás azonnal "megbombáz" minket, hiszen a kirepülõ darabok a lehetõ legkülönbözõbb Nap körüli pályákra tudnak ráállni, amiknek csak minimális része közelíti meg a Földet.

Szintén a Wikipedia-oldal írja, hogy a mostani állás szerint a marsi becsapódás esélye 1:1250. Én inkább abban bízom, hogy a Curiosity lefotózza a Mars egén átszaladó üstököst... el nem tudom képzelni, hogy micsoda részleteket mutathat majd annyira közelrõl, és mínusz hány magnitúdósnak fog onnan látszani.
nevet
#9842
Értem, köszi a választ. A NASA oldalon amit linkeltél az igen durva rajz. Nagyon közel van az, pici pályamódosulás és bumm lehet sajna. Viszont ha belegondolunk abba, hogy a dinók feltételezett kihalását okozó meteor 10km-es volt akkor igen durva lehet ez a 15-50km között üstökös becsapódása. A Mars jóval kisebb mint a Föld, és ha netán ez tényleg a nagyobb átmérõ felé tendál akkor ott pokoli pusztítás lehet, el sem tudom képzelni milyen. Egy ekkora becsapódás nem mozdíthatja el a Mars dõlésszögét minimálisan?
#9841
Természetesen nem zárható ki semmi, de ennek annyira minimális lehet az esélye, hogy gyakorlatilag nem kell félnünk. Vödörön is kint van pár sor róla, ami ide irányít: Link . Az angol wiki ( Link ) szerint a Hyakutake üstököshöz eléggé hasonló (méretben legalábbis mindenképp). A magyar oldalakon megjelent cikkek szerintem túlzóak, bár nem kizárt, hogy igazuk lehet, de a "megrepedhet a Mars felszíne", és hasonlók szerintem nem igazak.
Az ütközés valószínûsége egyelõre csak 0,08%, de ez tudtommal azért van, mert az üstököspálya hibatartományának átmérõje nagyságrendekkel több, mint a Marsé, és egyébként a Mars benne lesz a "csõben", ahol valószínûleg elhalad majd az üstökös.
Feltûnõ, hogy ahogy egyre több az észlelés, és pontosodik a pálya, úgy csökken az elhaladás távolságának várható értéke (ez viszont véletlen is lehet).
#9840

beillesztett kép



Bõvebben: Link Egy régi ismerõs cikke. kacsint
#9839
Köszönöm! Elég lusta vagyok manapság, meg a net és a gép is "rosszalkodik" . laza
#9838
Azért az esetlegesen a Marsba csapódó üstökös 2014-ben sem elhanyagolható hír Föld szempontjából sem. Egy 50km-es üstökös becsapódás teljes káoszt okozna a Marson, több 100km-es kráter lehetne állítólag és globálisan átalakíthatja a Mars állapotát! Javítsatok ki ha hülyeséget mondok, de egy ilyen ütközés miatt a Föld nem kerülhet veszélybe?? Gondolok itt a becsapódás miatt esetlegesen kilökõdõ nagy darabra ami akár a Földet is célba vehetné? Vagy ennek reális esélye ilyenkor nincs?
#9837
Értem...azt hittem, hogy lényegesen rövidebb ideig, de így legalább lesz rá esély, hogy látjuk is. hideg
Köszönöm!
#9836
A reggeli ECM futás kedd estére felhõtlen eget vár, át fog vonulni egy derült szakasz kedd estétõl szerda hajnalig.
Persze messze még, kár hogy nem látható már most is.
#9835
Nem bulvár, tény, hogy a NASA "Van Allen Probes" szondái találtak egy harmadik sugárzási övezetet, kb. 19100-22300 km magasan. Az övezet azonban nem áll fenn tartósan, pl. egy a napszél gerjesztette lökéshullám a nemrég felfedezett övezetet "elfújta". Az övezet létezését eddig nem sikerült bizonyítani, most igen.

Flurries: kb. március 8-tól kb. április közepéig.
#9834
Pontosan mikortól meddig lesz látható az üstökös itthon?!
Csak mert nem néz ki túl sok derült éjszaka, sõt, igazából ahogy a dolgok állnak, lehet, hogy napokig zárva lesz az égbolt..
#9833
Az igaz, hogy kialakult egy harmadik Van Allen-öv? Avagy csak bulvár...
#9832
Igazad van. Ez nem lényeges különbség. Az MCSE-n csak a "Bolygók láthatóságát " néztem a Jelenségnaptárban. A 0.11.1 - es Stellariumot meg frissítem. Köszönöm.
#9831
Ha elárulom, akkor nagy bajba kerülsz. nevetnevet

Lényeg, a lényeg, hogy én nem látok akkora eltérést. Ha már kiragadtad a Szaturnuszt, akkor az MCSE-n 0,5m átlagos fényesség látható, a CalSky is ennyit ad, úgymint a Stellarium a mai napra 0,62m-t ad, ami közel van az elõbb jelzett értékhez. A Heavens above szerintem téves adatot ad.
Az MCSE-n is máj. 11. van.
#9830
Elárulnád nekünk is a forrásodat? Kicsit zavaró, hogy 4 helyen különbözõ Szaturnusz fényességet látok. Bár a MCSE adata gyakorlatilag megegyezik a Calsky-éval. (0.5 illetve 0.4 mag) A Heavens-above 0.9, a Stellarium 1.16 mag-t mutat. Ez azért elég nagy szórás. (Elõbbi szerint is máj 11-én lesz felsõ együttállás, az MCSE szerint 12 én.)
#9829
Link
#9828
Köszi! nevet
#9827
A Stellarium nem hazudik. nevet
A Merkúr május 11-én lesz felsõ együttállásban a Nappal...
#9826
Calsky szerint május 9-én átvonul a Merkúr a Nap elõtt. Stellárium szerint május 11-én, de a Nap mögött. Mind két helyen helyesek a dátum és megfigyelési helyszín beállítások. Melyik az igaz..?
#9825
Sajna. szomoru
Hasonló lesz, mint a McNaught.
#9824
Köszi! nevet
Sikerült megcsinálni. nevet
Elég alacsonyan lesz a Panstarrs hozzánk. Az ISON meg hajnali buli lesz.
nevet
#9823
Pont ma akartam ezt kérdezni, köszi Rafy, köszi Tomi nevet
#9822
Link
#9821
Egy kérdéske ami ide tartozik. Van stellariumhoz PANSTARRS és ISON üstökös plugin? nevet

Utolsó észlelés

2025-07-09 14:00:47

Szegvár - Újfalu-Mindszenti út

31502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.