2025. július 03., csütörtök

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#10016
itt talalsz egy rakat valaszt, ami vagy meggyozo szamodra vagy nem. Nekem eleg hogy a klimakutatok nagy tobbsege igy gondolja: 

Link
#10015
Az utolsó két mondatod a fontos.

A linkedből: "Ezek a szimulációk képtelenek voltak megbízhatóan előrejelezni a jövőt, mégis ezekre alapozzák a jelentéseket, a sajtóban megjelenő jóslatokat és a politikai döntéseket. A szimulációk közül egyetlen egy sem volt képes megfelelni az érvényesítési eljárásnak, amelyben az előrejelzés helyett visszafelé futtatják le a modellt és megnézik, képes-e „megjósolni” a múltat. Egy példa gyanánt, mivel azon az előfeltevésen futnak, hogy a széndioxid-kibocsátás növekedése hőmérséklet-emelkedéshez vezet, nem tudják visszafelé leképezni az 1940 és 1980 között történt lehűlést, amikor az emberiség jelentős mértékű széndioxidot bocsátott ki (vagy az 1910 és 1940 közötti melegedést, ami alig látott emberi széndioxid-kibocsátást)."

Magyarul: ezek a modellek számolnak valamit, de az eredmény nem az, aminek lennie kellene. Egy általuk számított fáklya használati értéke szerintem azonos az óvodás unokám által rajzolt ház kéményfüstjének használhatóságával egy klíma előrejelzésben. Ennek ellenére minden egyes perturbációt egy azonos valószínűségű lehetséges forgatókönyvnek tekintenek. Magyarul: egy a valóságot nem kellő pontossággal modellező program elparaméterezett futásának hülye eredményével mint egy lehetséges szélsőséges forgatókönyvvel riogatnak.

Még egy: A magasságos ősrobbanásra kérem, hogy ne emlegessetek "forgatókönyveket"! Ezt az elnevezést azoknak találták ki, akiknek gőzük nincs, hogy mi a fene egy fáklyadiagram, nagyjából hogyan készül és mi a fenére való. 

Frászt kapok attól, hogy még ha nagyjából helyesen írná is le egy modell a valóságot, egy elgurult gyógyszerű űrtávlati perturbációra hogyan lehet vészjelzést kiadni? Ugyanerre világkatasztrófa vészjelzést kiadni? És ha még a modell is lószart érő, nem validált?
#10014
Nekem 75%-os valószínűség is elég, nem kell 90.
Abba már inkább már bele se megyek, hogy lehet itt valószínűségről beszélni, hogy jön ki pl a 90, stb... 
#10013
Úgy látom, hogy nem érted, vagy nem akarod megérteni, hogy miről beszéltem. Lehet, hogy még akkor sem fogja bizonyítani 100%-ra senki, hogy az ember okozza a globális felmelegedést, amikor átlépjük a 3 fokot. Ebből az következik szerinted, hogy ne is tegyünk semmit, addig, amíg "csak" 90% a valószínűsége? Tényleg nem értem. Mindegy, felesleges minden vita, állandóan ugyanoda lyukadunk ki. Akkor várjátok a megfellebbezhetetlen bizonyítékokat.
#10012
Mi a bizonyíték, hogy ezt a mostani klímaváltozást az ember okozza?
#10011
Így már értem. Köszi.
#10010
Ezzel a hozzállással az a baj, hogy akkor lenne létjogosultsága, ha te biztosan tudnád, hogy nem az ember okozza a klímaváltozást. De nem tudhatod. Innentől kezdve pedig az egész nem más, mint önáltatás, a vakszerencsében való bízás, vagy éppen pont ugyanolyan elbizakodott egoizmus, mint amivel a "másik oldalt" vádolod. 
#10009
Igen félreértetted. Pont az a bajom, hogy nem olyan egyértelmű ez, mint amilyen egyértelműen borítékolva van mind a médiában mind a tudomány részéről.  
#10008
Teccikeltem a hsz-edet, de annyit hozzá tennék, hogy "borítékolva van az, hogy katasztrófa lesz" kitétellel nem értek egyet. Hogy miért nem, azt nem, azt nem részleteztem, lerágott csont.
Vagy félreértettem valamit?
#10007
ezzel is egyet tudok erteni. Biztos hogy felet se ertjuk a folyamatoknak es a modeljeink is ezer sebbol vereznek. En a tendenciat tartom aggasztonak es azt, a legrosszabb forgatokonyvek is "benne vannak a pakliban". A legrosszabb forgatokonyvekre meg nincs valaszunk meg elneleti sem. 
#10006
Szerintem pont ez a legnagyobb probléma, hogy borítékolva van az, hogy mindenképp katasztrófa lesz ebből a klímaváltozásból. Közel sem biztos az, hogy a modellekbe bele rakott paraméterek egyáltalán pontosak és jók e. Arról már nem is beszélve, hogy képes e a mai tudomány teljesen megérteni a földön folyó összetett folyamatokat. Szinte biztos. hogy nem a válasz, de az emberi jellemből és egoizmusból kiindulva tudjuk, hogy nem csak ebben gondolkodunk így sajnos. Itt van egy cikk arról, hogyan is változott a tudomány álláspontja: Link
Ha ennyire ismernénk a bolygó működését folyamatait klímáját sokkal nagyobb lenne a "találati" arány eme remek jóslatokban. A modern tudományra egyébként egyre jellemzőbb ez a fajta gőgős egoista mindent tudó attitűd. Mindig is azt vallottam, hogy nem lenne szégyen azt mondani, hogy nem igazán értjük, hogyan is működik ez az egész, de próbálkozunk. Ehelyett hivatalos állpontokat KELL alkotni, csak mert ezt várja el nép a tudománytól. A mindenre válasz adást. A tudomány meg ennek eleget téve ad is mindenre kb. valami választ csak ez sok esetben egy elhamarkodott gyenge lábakon álló magyarázat lesz. Ezt meg szépen leköveti a média majd a politikusok hisz ki KELL szolgálni a választókat. Világszinten természetesen. Elvernek rengeteg pénzt egy olyan dologra (ami jelen esetben a klíma befolyásolása) amiről fogalmuk sincs, hogy működik e és egyáltalán emberi tevékenység okozza e avagy természetes folyamat. Na hát ez a gondom dióhéjban azzal ami jelenleg zajlik a klímaváltozás kapcsán. 
#10005
igy van. En mar regota varok egy olyan cikkre ami vegre tudomanyosan cafolja a legrosszabb forgatokonyveket, de nincs. A legrosszabb forgatokonyvek viszont tenyleg nem sok egerutat hagynak nekunk (ebbe beleeetve a Fold teljes lakossagat). Mint valami rossz remalom ami nem akar elmulni... 
#10004
Ez nyilván nagyon gáz, de abban az egyben azért igaza van (ezt jól szűrte le az Indexes és 444-es cikkekből nevet), hogy ha a reálisnak tartott, ne adj isten a rosszabb forgatókönyvek jönnek be, akkor mekkora esélye van annak, hogy időben és érdemben tenni tud valamit az emberiség, hogy elkerülje a katasztrófát? Nagyon kevés. Az egész gazdaságot a feje tetejére kellene állítani (ezért is tartom baromságnak, hogy gazdasági érdeket sejtenek egyesek a "klímalobbi" mögött, hiszen egy új modell úgy kezdődne, hogy fogyassz kevesebbet). Hacsak nem pottyan az ölünkbe valami csodaenergia, akkor már csak az a lehetőség marad, hogy megpróbálunk felkészülni a változásokra. Az emberiség pont úgy tekint erre a problémára, ahogy az egyes ember gondol mondjuk a halálos betegségekre. Á, velem az nem történhet meg, vigyáznak rám fentről, csak az kap rákot a cigitől, akinek a képe a dobozon van, én biztos nem, "majd lesz valahogy" stb. Hát sajnos [egyáltalán] nem vigyáz ránk senki.
De legyen igaza Miskolczi professzornak.

[mod. - coontac]
#10003
talan azert mert Miskolczi teved. Tobben tobbszor cafoltak mar. Itt pl. 42. oldaltol : 

Link


ha nem mukodne a link itt egy ismeretterjeszto cikk errol: Link

En is szeretnem ha a vilag klimakutato tudosainak 97%a tevedne es a tagado 3‰nak lenne igaza, mert akkor van remeny, de erre valjuk meg kicsi az esely. Ha valaki tudomanyosan ezt megis bebizonyitana az biztos nobel dij! 
#10002
Az a gond, hogy az ilyen emberek a hangadók ebben a globális témában. Egy Miskolczi előadást pl. a töredéke nem nézi meg, mint ezt. 
Link
#10001
Nem, nem arra gondoltam, mert ez az egyik leggyengébb lábakon álló hipotézis ami létezik. Van egy egészen jó cikk Miskolczi tanulmányairól, közérthetően. Amennyiben megpróbál az ember elvonatkoztatni az összeesküvés-elméletektől izgalmas olvasmány. Link
#10000
arra gondolsz, hogy az uveghazhatasu gazok miatti felmelegedes meg tovabb fokozza a vizgoz termelodest es ezzel meg erosebbe teszi a felmelegedest pozitiv visszacsatolast generalva? 
#9999
Nekem is azok a kedvenc cikkeim, amiben legalább az apokalipszis és a klíma szó szerepel. Ha meg együtt van a kettő, na attól elalélok...
Egyszer ha jól emlékszem futott már itt a metán téma, jól ki is lett tárgyalva. Aztán beszélgettünk egy kicsit a vízgőzről.  laza
#9998
A meresek azt mutatjak, hogy a legkori metankoncentracio novekszik:

Link

Az alaszkai, sziberiai permafroszt meg olvad, igy meg tobb metan kerul a legkorbe:

Link

#9997
Tulajdonképpen ezeket a felhőket 1885 ben észlelték először, amikor a Krakatau vulkán kitört. Az elmúlt évtizedekben megszaporodott észleléseknek csakugyan lehet köze a magaslégkörben is végbemenő változásoknak.
#9996
Kérdés: Mikor észlelték ezeket a felhőket először? Évszám?
#9995
Annyit hallottam ezekről a felhőkről, hogy emberi tevékenység is szerepet játszik a kialakulásukban oly tekintetben, hogy a Mezoszféra és Termoszféra közötti szintre a rakétahajtóművek égéstermékeinek révén is eljuthat vízgőz. Természetesen földi eredetű jelenség, pl hatalmas emelőerővel rendelkező vulkáni hamufelhő által is eljuthat vízgőz, és por is 80-90 km es magasságig.
#9994
Olvasom ma, hogy az éjjeli/késő esti világító felhők létrejöttében a megnövekedett metánkoncentráció állhat. 
Mit gondoltok erről?
#9993
Általános iskolai tananyag, hogy a Rohne-völgy brutálisan be tud forrósodni megfelelő időjárás esetén.  Szerencsére nem akarta újra feltalálni a spanyolviaszt a magyar sajtó. Ott mindig benne van a pakliban egy rekord. 
#9992
Jó utat kívánok , de igyekezzél amíg van gleccser. Látod nekem annyi előnyöm meg van, hogy ezt a putris mocskos várost oly annyira az egekig magasztaltad, hogy így már nekünk salgótarjániaknak utaznunk sem kell, helyben elérjük a gleccserszintet . Egyébként ezt a mocskos putris, és most már nem gyárvárost el nem cserélném egyetlen budapesti kerületre sem, mert a környező erdők elég jó levegőt okoznak, persze szélerősségtől függően. Egyébként elsősorban bányászatra épült iparváros volt Salgótarján. Mégegyszer, jó utat.
#9991
Köszi, meg lesz nemsokára 3000 m felett egy gleccseren, az 50-es naptej se fog teljes védelmet adni. De tudod inkább leégek egy hegyen friss levegőn, mint mocskos szénport/egyéb koszt szívjak egész nap valamelyik hazai putris gyárvárosban.
#9990
Ok, hülyeség egy-egy szélsőséges értéket közvetlenül a klímaváltozás számlájára írni, de természetes reakció, hogyha sorozatban jönnek a pozitív hőmérsékleti anomáliák, akkor globális felmelegedést kiált az átlagember meg az átlagújságíró. Amúgy pl. a múltkori dél-francia 46 fokot pl. egész normálisan kezelte a magyar média szerintem.
#9989
Az a probléma, ha valaki annyira blikk újságíró szintjén áll, hogy akkor is globális pusztulást lát egy dologban, mikor egy anticiklon a nyári félévben meleget okoz egy északi területen. Ennek két oka lehet. Teljesen sügér a témához, vagy direkt csinálja a feszkót. Igazából egyik sem való ebbe a szakmai fórumba.
#9988
Akkor kellemes 8 órás napozást kívánok neked, nektek. Jól elcseszték a környezetvédők, a pöfékelő gyárakat vissza kéne hozni, és szanatóriumot kellene körülöttük létesíteni.
#9987
Még "régebben" meg trópusi klíma volt Magyarország területén. Probléma? kacsint
#9986
Fairbanks-ben mértek már 37-et is. Meg -50et. Mi a gond?
#9985
Alaszka fővárosában éppen 32 fok van. Minden rendben.
#9984
Link
Bogár László professzor úr előadása. Kicsit hosszú, de érdemes megnézni. Némiképp árnyalja a képet a klíma-mizéria körül. 
#9983
Éveken keresztül naponta úszhattam télen-nyáron szabadtéri uszodában. Olyankor nyáron sosem égtem le. Már a téli nap megadta az alapozást.
#9982
Én is a 80-as években voltam gyerek, és minden nyáron hámlott a hátam, mert póló nélkül futkoztunk az utcán egész nyáron. Egy esetre emlékszem, amikor tesómmal és anyámmal együtt bőgtünk a szobában, annyira fájt a hátunk a leégéstől. Sajnos ennyi esze volt a szüleimnek, mondjuk anyám még 64 évesen is kifekszik a napra délután kettőkor. duhos Én viszont tanultam a dologból, és gyerekkorom óta nem is égtem le, mert vigyázok. Szóval régen is le lehetett égni, napozási szokás kérdése. nevet
#9981
Mi más még a ludas?
A környezetvédelem. Az ilyen-olyan szabályozások miatt egyre tisztább a légkör, emiatt is ér több UV-sugárzás felszínt. Pláne nálunk, ahol a 90-es évek elején a tisztulásra egy jó nagy lapáttal az is rátett, hogy akkoriban a privatizáció idején egy halom pöfékelő gyár bezárt/csődbe ment/vittek, de sokat tisztult a közlekedés is mára.
Az pedig, hogy manapság miért van sok leégett ember, abból is következik, hogy a többség zárt helyen dolgozik és ha a hófehér bőrével kimegy a napra, nyílván hamar leég. Egyszerű a megoldás: napernyő.
Kicsit elrugaszkodva a témától, gondoljunk csak arra, hogy régen, amikor az emberek többsége a szabadban dolgozott, és jól lebarnult már nyár elejére is, mi is számított akkor egyfajta státuszszimbólumnak az elit körében? A fehér bőr, hogy jól kirajzólódott minden ér, a "kékvérűség", amivel azt mutatták ki a napernyő alól, hogy ők biztony nem szorulnak munkára. És, hogy mennyire is nem változik az emberi természet, ma, amikor ennek a a fordítottja van, a többség zárt helyen dolgozva fehér marad, a ma magát elitnek tekintő rétegnél mi az, ami gyakran státuszszimbólumként jelenik meg? Hát láss csodát, a jól lebarnult bőr, ezzel ma azt sugallva, hogy az illető nem szorul munkára, van ideje kifeküdni a napra/elmenni szoláriumba.
#9980
Az ember felnő, dolgozik, többnyire olyan helyen, ahol egész nap fedett helyen van. 11-től délután 4-ig meg pláne. Fel kell tenni a kérdést ki mennyit tölt jelenleg ekkor napon? Esetleg azt, hogy mikor kezdi el a napozást? Én speciel február végén 5 fokban is kifekszem a szabadban napozni 10-15 percre.  Ez ritkaság, a legtöbb ember nyáron akarja "bepótolni" és jön is a menetrendszerű leégés. Kölyök korunkban pedig fokozatosan hozzászoktunk a naphoz és mire "égető" lett volna nem volt vele gondunk.
#9979
Számomra paráztató a jelenlegi és évről-évre növekvő erősségű UV sugárzás. Mit lehet tenni ellene? Mi lehet a megoldás? Olvasni, hogy gyógyulgat az ózonréteg; habár a kínaiak most éppen nagyobb mértékben eregetik a levegőbe a CFC gázokat....ha jól tudom a nyílászárók szigeteléséhez. 
Mi más lehet még a ludas?
25-30 évvel ezelőtt egész álló napon a szabadban voltunk és a szőlőben gyerekként szaladgáltunk, játszottunk. Talán néha mondták a szüleink, de már a többedik nap után, hogy déltájban menjünk kicsit az árnyèkba. De soha semmi komoly leégés. 
Most kilépek az ajtón és ég az arcom. Eltúloznám?! Szó szerint érzem, hogy nem!
Elég nagy lehet a gond. 
#9978
Meg azt, hogy épp úgy fogalmam sincs arról, hogy az embernek van-e köze a klímaváltozáshoz, mint a cikk írójának.
#9977
Azt. Is... .
#9976
Ezzel most mit akartál mondani? Azt, hogy az embernek semmi köze a klímaváltozáshoz, vagy azt, hogy úgysem tudunk tenni ellene semmit? Vagy azt a nagyon optimista álláspontot képviseled, hogy akár az embernek, akár csillagászati okoknak köszönhető a globális felmelegedés, nagy bajunk nem lesz?
#9975
Jesszusom. Annak idején körberöhögték a Szovjetuniót, mert déli irányba akarták terelni a szibériai folyókat - nem kell megnézned: Ob, Jenyiszej, Léna - , hogy azok vizével öntözzék a délebbi területeket. Most meg ugyanazok az okostolycsik be akarják állítani a föld hőmérsékletét, mint egy szaros autó klímáját? Na ne.
Persze kellenek a hasznos idióták, lelkesek, jóhiszeműek. Csak kinek a céljait szolgálják?
#9974
Az emberiségbe van kódolva, hogy elbukja a klímaváltozás elleni harcot
Link

Amúgy most azt gondolom, hogy a pazarlás visszaszorításával és erdőtelepítésekkel lehetne olcsón, "fájdalommentesen", viszonylag gyorsan eredményeket elérni. Múltkor Hong Kongot bejártam street view-n, zseniális hely. Egyrészt elképesztően jól néz ki, ahogy a felhőkarcolók közé minden szabad m2-re növényeket ültetnek, másrészt a helyi klímát és az ember komfortérzetét is javítja. Bécsben is indult most egy ilyen fásítási program.
#9973
Sok minden jó lenne, kellene. Ez a hőmérséklet-grafikon általában CO2 grafikon nélkül forog a Neten. 
Az ábrán található CO2  grafikon nem a Grönlandi (GISP), hanem egy antarktiszi furat (EPICA) adatsora. Valaki összerakta a kettőt (nem én, mint ahogy nem én csonkoltam a grafikonok végét sem). Meg kellene keresni a numerikus adatbázisokat (ha azok nyilvánosak), és a lehető legkésőbbi időpontig ábrázolni, esetleg egy másik közeli pont homogenizált adatsorával kiegészíteni napjainkig. Előtted a világ, a Net, a gugli, és az IDŐ. Az IDŐ és az ERŐ legyen veled!
#9972
Kár hogy itt a grafikonon az atmospheric CO2 azzal a 10%os növekedéssel utána megszakad, mert hiányzik róla még egy jó 70-80%-nyi ugrás 410 fölé. 
#9971
Keress rá a guglin a "Kis jégkorszak", vagy valami hasonlóra és a képek között keresgélj. 2000 - 2010-ig biztosan vannak képek.
#9970
lehet, nincs ennyire reszletezve. Jo lenne egy olyan grafikon, amiben a 10ezer eves adatok es a jelenlegiek is latszanak
#9969
Bio - optikai digitalizálással (vaksi szememmel): A CO2 görbe véget ér a "Modern warm period" kezdeténél.
#9968
latom mar, koszi. 

Itt azt mondja. hogy a gisp2 a present helyett a az 1855os allapotot mutatja, de meg nem olvastam vegig:

Link

a masik, hogy a co2 grafikon a korabbi hozzaszolasbol 280ppmet mutat jelenlegu allapotkent, de ez biztos nem jo, mert jelenleg 415ppm az ertek.
#9967
Lásd: #9964. hsz linkje.

Utolsó észlelés

2025-07-03 06:58:15

Szentmártonkáta

16.8 °C

na00

RH: 76 | P: 1018.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141977

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.