2025. július 28., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#24669
jajj zavarbanzavarban
#24668
Nem sokan guggolnak le hozzájuk, hogy lefotózzák, hiszen olyan az állaguk, mintha valaki náthásan kicsapta volna a .. biztosítékot. hideg
#24667
Sikerült ma reggel a rádióban egy orbitális dolgot mondani...
A Kossuth Hajnal-táj mûsorában a harangvirágokról volt szó, 4:10 körül volt.
Egy kertésznek látszó nõlénnyel beszélt a riporter, a vadon nõtt szépséges harangvirágok említése után a riporter kérdi, hogy ezek hogy kerülnek a kertekbe ("hogy kerül a hegyi rétekbõl és az erdõkbõl a kertekbe a harangvirág?"). Erre a nõlény a magfogáson kívül a következõ mondatot hallatta: "valóban, a harangvirágok közt olyan szépek vannak, hogy egy az egyben beültethetõk, mint dísznövény, a kertbe"
Nem beszélek a mondatban fellehetõ nyelvtani problémákról, bár az is megérne pár szót. A lényeg, ami engem kiakasztott, hogy ezzel a mondattal a nõlény azt sugallta a hallgatónak, hogy hozzuk csak haza az erdõbõl kiásott harangvirágot és ültessük csak a kertünkbe....
A problémát részben az jelenti, hogy egy területen élõ virág minden bizonnyal ahhoz a talajhoz, klímához szokott, így egész kis eséllyel fog a kertben megmaradni, ezért eleve marhaság ilyet mondani, hogy a vadvirág egy az egyben mehet a kertbe. A súlyosabb problémát a védett növények hazahordása jelenti, a ugye a harangvirágok közt is akad védett, fokozottan védett (Széleslevelû harangvirág)... A jó magyar pógár kiszakad az erdõbe, azt se tudja, milyen növényt lát, s a fényképezõgépe helyett a gyalogsági kisásót veszi elõ (jobb esetben, rosszabb esetben csak kézzel kitépi), hogy eztán otthon, a kertjében nõjön tovább a szépséges növény. Persze valószínû nem fog, de a birtoklási vágy ereje hatalmas... És ugye ez nem csupán a harangvirágokra érvényes.
Mondja a rádió mindezt abban a korban, amikor mindenhol lehet kertészeti hibrideket kapni, amelyek legalább olyan szép dísznövények, mint a vadak az erdõben, sziklaormokon. Lehet persze vitatkozni, hogy valóban arra biztatott-e a nõlény, hogy vidd haza az erdõbõl a harangvirágot. Szerintem igen. Pedig azt kellett volna hangsúlyozni, hogy NE vidd haza, hanem vegyél a kertészetben, mert az utóbbi biztosan meg is marad a kertedben s a vadon élõk sem károsodnak.
Azzal, ha az erdõbõl egy vad növényt hazaviszek, károsítom magát a növényt, az erdei életközösséget, megrövidítem embertársaimat, hisz õk már nem csodálhatják meg a virágot egy tisztás szélén, megrövidítem az államot, hisz közvagyont képez a vadvirág, még ha pénzben alig lehet kifejezni az értékét, akkor is... Jó lenne ezen elgondolkodni...
#24666
Szerencse. nevet
#24665
Nem férgesek, épek és egészségesek, egyedül a nagyoknak a szárába lehet csak találni egy keveset.
#24664
Az igen. nevet Szépek. Nem férgesek?
Errefelé már elmúlt a vargánya és a rókagomba. Viszont kilószámra hordja apósom a csuprosgombát. A vacsi is az volt lesütve. nevet Meg kékhátú is sok van, csak azok férgesek...
#24663
Munkából hazaérkezésem után vettem a fáradságot és kiugrottam a közeli erdõbe körülnézni, ezeket a szép vargányákat találtam.
Link
Link
Elõtte az Õrségben volt dolgom onnét kaptam kedvet hozzá, ugyanis nem volt idõm megállni.
#24662
Még tavasszal történt: Link nevet
Ez készült: Link nevet
#24661
Nálunk, a Tekeres-völgyben mindkettõ megterem. :-)

Link
Link
#24660
A keréknyomban.. vidám
#24659
Mintegy megerõsítésként írtam le a gombatest tapintása révén szerzett tapasztalatomat. nevet
#24658
Ó, van ott Kabaláson, pár száz méterre az Arborétumtól olyan sívó homok, hogy esetenként a kocsikerék is elakad benne. nevet
#24657
Ezek szerint nem véletlen a "gelatinosum" elnevezése. nevet

Gogo, köszönöm hogy pontosítottál. Ebbõl a családból a a kevésbé bizalomgerjesztõ kormos mirigygombához és az elég gyakori aranyos rezgõgombához volt eddig szerencsém.
"Igazi" gerebent te szoktál találni, esetleg kóstoltad már?
#24656
Nagyon komoly képsorozat!
#24655
Több szem többet lát, több koponya többet tud.
Valóban korhadó fenyõtuskón találtam. Megtapogattam és a nagy melegben is jéghideg tapintásúnak éreztem. Állaga kissé hasonlított a zselés cukorkáéra.
Köszönöm a pontos meghatározást. nevet
#24654
Õk inkább hím kisasszonyok.. vagy aminek magukat érzik éppen. nyelvnyujtas
#24653
Most nálunk is nagy növény-burjánzás van, nem is gyõzzük kaszálni..
A tavacskánk is teli vízzel, partján tocsog a víz. Néhány szárazabb évben alig van benne víz, van hogy ki is szárad.
Ugyanakkor a Kék-Kálló-völgye menti parabolabucka kopárságához képest az arborétum területe mindenkor valóságos dzsumbuj. nevet
#24652
Az általad fotózott gomba a kocsonyás álgerebengomba (Pseudohydnum gelatinosum (Scop.:Fr.)Karst), a rezgõgombafélék családjába tartozik. Ehetõ gomba, elsõsorban korhadó fenyõtuskókon él.
#24651
Kisasszony hím, micsoda szó, ilyeneket a pesti utcákon is látni. :-)))))))))))
#24650
Idén különösen zöldek az õrségi legelõk és rétek.
Persze nem lehet a száraz alföldi szikesekhez, vagy homokpusztákhoz hasonlítani a látványt azokban az években sem, amikor kevesebb az ideinél a csapadék.
Ezeket a jószágokat az ÖNP tartja, "nyomukban" majd bõven terem a csiperke gomba. nevet
#24649
Ó, mint egy üde alpesi legelõn. nevet
#24648
Szinte biztos.Amellett az így szálirányban lesimuló szõr jobban lecsúszik a garaton.Nem gondoltam volna,hogy ilyen, szinte anyányi nyulakat, egyben gond nélkül leküld.Lehet egy kis pH a gyomrában... zivatar
#24647
Köszönöm szépen a meghatározást. nevet
Itt mindig tanulok valami hasznosat, hol pillangókról, hol kukackákról, gombákról és virágokról.
Jó is, amikor az ember tudja, mi az, amit lát...

No, ezt kivételesen tudtam: Link nyelvnyujtas
Õket pedig talán utoljára láttam ezen a nyáron, néhány napja hírük sincs már: Link
#24646
Úton van, ha ma éjjel megázna az erdõ, folytatódna a vargányadömping.
#24645
A Zalaegerszeg környéki erdõkben is kaszálni lehet a különféle galambgombákat, én csak a legszebb válogatott példányokat szedtem fel. A vargánya lefutóban van, ma reggel már szinte csak levesestányér méretû példányok akadtak, fiatal már csak mutatóban volt. A kb. 20 db nagyméretû vargányával meg is telt a kosaram, szárítani még jók. Viszont gyönyörû fiatal tuskógombákat találtam és a rókagombás helyem sem hagyott cserben. Az erdõ már elég száraz, elkelne egy kis esõ.
#24644
Fonák módon a második, alulnézeti kép a döntõ: a sûrû jégcsaperdõ nem más, mint a tüskés termõréteg, amilyenje a gerebengombáknak (Hydnum) van.
#24643
Újabb szak-értetlenkedõ fordul hozzátok, Gombászok. nevet
Íme néhány, számomra ránézésre inkább valami jégbarlangi képzõdménynek tûnõ gyönyörûség: Link
Alulnézetben: Link
#24642
Bocs, tényleg egy kisasszony hím a drága. Kösz, hogy szóltatok!! nevet
#24641
Vagy inkább megfojtotta benne?
Egészen meghökkentõ felvételek..
#24640
Egy kis fürdetés-áztatás után esik jól igazán a nyuszi hús...
Link
(Az MME belsõ levelezõjérõl származik a link.)
#24639
Csodaszép képek!

Ott kéne mérni lent a völgyben az út mellett, meg ahol állsz Link laza
#24638
A gyapjas tintagomba kitûnõ ízû,fõleg rántva.A képen látható példány azonban kissé elöregedett,valóban kár lett volna leszedni.







#24637
Gyönyörû képek, szokás szerint! A szitakötõd nem inkább kisasszony (Calopteryx virgo) lenne?
Hopp, látom, Jaurinumnak is szemet szúrt. :-)
#24636
Ismét "újrakirándultam" a képeid által, nekem tavaly ilyenkor volt szerencsém Szádelõ-kelõnek lenni. nevet
A szitakötõ szerintem kisasszony, a legelõkelõbb mind közül.
#24635
Sziasztok!

A hétvégi Gömör-Tornai-karszt környéki túránk képei: Link nevet
#24634
Azt, hogy a galambgombák terjedõben vannak-e, nem tudom megítélni, de tény, hogy magam is rengeteget látok belõlük mostanság. Tegnapelõtt a Rozália-hegységben, a Szikrai-erdõben (Sieggraben) kirándultunk, ott is a Russulák domináltak, legalább 5-6 fajukat láttam (a varaszöldbõl néhány fiatal egyed haza is került).
A nagy gombadömpingben nem volt nehéz kevésbé ismert, ritkább fajokba botlani, de kellõ szakértelem híján többnyire csak tippelgetni tudtuk faji (gyakran családszintû..) hovatartozásukat.
Ezek könnyebben felismerhetõek voltak:
Káposztagomba Link Lángvörös pókhálósgomba Link Pikkelyes tinóru Link Cservirág-nyálkagomba Link
Az erdõket alaposan "levargányászták" a helyiek, csak mutatóba volt 1-2 B. edulis, a csövesek közül fõleg aranytinóru nõtt.
A vasárnapi és tegnapi vacsorának valót a galambicákon túl 1-1 db megtermett barna csengettyûgomba, nagy õzláb és szemcsésnyelû fenyõtinóru adta. nevet Ezt a gyapjast nem raktam el, olyan szépen mutatott az ösvény szélén Link hideg
#24633
Emberes lesz, vagyis azért elfér majd tenyérben...

beillesztett kép

#24632
Szia Noli!
Köszönöm szépen a gyors választ. Tudtam, hogy számíthatok rád akár lepke-, akár kukacka-ügyben. :-)
Mondd csak, mekkora lesz a kifejlett lepke? A hernyók kb.8 cm-esek voltak. Ha ebbõl a méretbõl gondolom a továbbiakat, akkor bizony nem lehetnek picinyek a lepkék..
#24631
Micsoda nagyszerû helyen élsz!!! Ezek utolsó lárvastádiumukat töltõ fagyalszender-hernyók, a nevük ellenére orgonát is esznek, nem csak fagyalt, ezért is lehetnek a vendégeid. Ilyen Sobri Jóskás rajzolatú nagyfiúk lesznek belük:
Link
Controll Ági nemrég fényképezte a felnõtteket. :-) Ha a földön találsz a hernyókból, hagyd õket, mert a földben telel ki a báb, oda kell bebújniuk.
#24630
A múltkori selyemlepke után most hasonló szépségû, de ezúttal zöld és dagadt lények örvendeztették meg kertünket: Link
Amíg tartott a fiatal orgona leveleibõl, õk (hárman voltak) addig táplákoztak, akrobatikus ügyességgel csüngve a levelek fonák oldalán, menedéket találva a tûzõ Nap elõl. Link
Közel hajolva hallottam, hogy hangosan csámcsogtak. nevet Két nap alatt elfogyott az összes levél, kukackáék pedig eltûntek.
#24629
Köszönöm a sok segítõ hozzászólást!
Benézek még a Noli által javasolt oldalra, és a még kérdõjeles gombákkal jövök.

Más...
Kisgyerkõc úgy néz ki nem úszta meg minden baj nélkül a Börzsönyi kirándulást...
még szombaton jelent meg valami ki piros púpocska a bal lábszárán, ami még tegnap reggel is egy szúnyogcsípéshez hasonlított legjobban. Bár nekem már ekkor sem tetszett a dolog, mivel a egy kemény kis gombócnak tûnt a bõr alatt. Tegnap kenegettük Fenistillel, majd ma reggelre mintegy féltenyérnyi duzzanat lett a lábán. Orvos megnyugtatott minket, hogy kullancs kizárva, és kaptunk rá mindenfélét... Nem csodálom, hogy ez lett mert amibe lehetett, ez a lüke belefeküdt. nevet
Remélem holnapra múlik neki, de azért kíváncsi lennék mi intézhette így el a lábát...
#24628
Ma a Balatonfüred fölötti Koloska-völgyben jártam.Az erdõben mindenfelé rengeteg sok,különféle galambgomba van.Ezek régebben is gyakoriak voltak,de most más fajt alig-alig látni.Lehet,hogy a gombáknak ez a csoportja valami miatt terjedõben van.
#24627
És az sem mindegy, hogy a kakaó Nesquik vagy Szerencsi laza
#24626
Az 1. és 4. kép ugyanaz a gomba: büdös galambgomba.
A harmadik és az utolsó valamilyen pókhálósgomba faj.
A zöld kalapú az is galambgomba: kékhátú galambgomba (ez is lehet zöld, ez asszem egy változat).

Az utolsónak kakaós, vagy inkább retekillata volt?
#24625
Nem kizárt, de nem vagyok szakértõ.
#24624
Szerencse hogy felénk nem honosak ilyen jószágok (bár a szövegbõl kihallani hogy magyar terráriumos, isten éltesse) Scolopendra gigantea robusta egeret fog Link Vöröshangyára sem kellemes rálépni mezítláb, darázsra feküdni nyugágyon, pókot szétnyomni kézfejjel ha még egy utolsót marhatnak/döfhetnek haláltusájukban, erre se lehet élmény mezítláb lépni véletlen. Nyáron, kedvezõ környezetben elvegetetálhat szabadban, hidegebb idõben bizonyára elpusztul, de erre semmi sem garancia "Nappal a hõmérséklet 23-30°C között legyen, éjjel nagyjából 17°C. A páratartalom 60-70 % között mozogjon". Továbbá "a százlábúak felegyenesedve kimászhatnak a magas terráriumból, sokuk pedig az üvegen is felmászik". Tartói tisztában vannak a veszéllyel "Mérgük erõs, marásuk rendkívül fájdalmas, kezdõ tartóknak semmiképp nem ajánlom felnõtt állatok vásárlását"..."Nagyon gyorsak, a szökés nagymesterei". Forrás: Link Szerencsére Peru betiltotta exportálásukat, de vannak afrikai és ázsiai fajok is. Ez éppen kígyót fog Penang környékén Link Õszintén nem értem, minek idehozni/tartani ilyen és ehhez hasonló lényeket, játék a tûzzel mások bõrére mert a tulaj vigyáz a magáéra. Megszökött kígyók, skorpiók, "kiöntött" piranhák jutnak eszembe ha ilyesmit látok itthon.
#24623
Lehet, hogy az elsõ is valami galambica?
#24622
Az elsõ biztos nem galóca, a 4. pedig szerintem büdös galambgomba, tegnap találkoztam vele én is.
Kép alapján az Omphalodesen kívül egyébként biztos határozás egyikrõl sem lehetséges, csiperkékbõl és galambgombákból is elég sok hasonló kinézetû faj van.
#24621
Amit a kép alapján felismerek(de felelõsséget persze nem vállalok érte): 2.Kép: világító tölcsérgomba(mérgezõ) 3.kép:erdei csiperke(ehetõ) 5.kép: dióízû galambgomba(ehetõ) 6.kép: szintén valamilyen csiperkefaj,talán karbolszagú csiperke(kerülendõ) 7.kép: varas zöld galambgomba(ehetõ)
#24620
A másodikat tudom csak, az világító tölcsérgomba (Omphalotus olearius).
Az elsõ viszont sztem nem galóca, inkább nézem döggombának.
Ha gyors és tuti választ akarsz, itt segítenek: Link

Utolsó észlelés

2025-07-28 07:15:33

Csesznek

17.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143603

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.